RECORD DATE NOT STATED Copa America USA 2024 Argentina vs Canada Lionel Messi of Argentina during the game between Argen
Foto Momente de panică în primul meci de la Copa America. Leo Messi a căzut pe teren, după un fault dur
profimedia-0827719400
Tot ce trebuie să știi despre Copa America 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani
Portugal v Slovenia: Round of 16 - UEFA EURO 2024
Foto Imaginile EURO 2024! Cum a fost filmat Cristiano Ronaldo, după ce a ratat un penalty în prelungiri cu Slovenia

Copa America | Argentina a învins-o pe Chile cu 1-0, însă chilienii au acuzat dur arbitrajul. Peru - Canada 0-1

26.06.2024, 10:40

Argentina învins-o pe Chile cu scorul de 1-0, în a doua etapă a Grupei A, de la Copa America.

RECORD DATE NOT STATED Copa America USA 2024 Chile 0-1 Argentina Lionel Messi of Argentina fights for the ball with Dari
Chile - Argentina, la Copa America / Foto: Profimedia
  • Media: Liga Digisport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

În cealaltă partidă disputată în Grupa A, Canada s-a impus la limită în fața echipei Peru, cu scorul de 1-0.

Chile - Argentina 0-1. Chilienii s-au considerat dezavantajați

Selecţionata de fotbal a Argentinei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Copa America, după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, naţionala statului Chile.

• 81.106 spectatori au asistat la meciul Chile - Argentina.

Atacantul Lautaro Martinez, introdus în joc în repriza secundă, a marcat unicul gol al întâlnirii de pe ”MetLife Stadium”, în minutul 88, după un corner executat de căpitanul Lionel Messi.

Cu şase puncte acumulate în primele două partide, campioana mondială en-titre şi-a asigurat biletul pentru sferturile de finală înaintea etapei a treia a grupelor, în care va înfrunta Peru, sâmbătă, la Miami.

La o zi după ce a împlinit vârsta de 37 de ani, eveniment sărbătorit de mii de suporteri în celebra piaţă newyorkeză Times Square, Lionel Messi i-a încântat de fanii prezenţi în tribune cu mai multe driblinguri şi pase reuşite și a avut la rândul său ocazia de marca, în minutul 36, când a expediat balonul în bară, cu un şut de la mare distanţă.

Chilienii au fost la rândul lor periculoşi în ultimul sfert de oră al timpului regulamentar, însă şuturile lui Rodrigo Echeverria nu l-au putut învinge pe portarul argentinian Emiliano "Dibu" Martinez.

Chile, câştigătoarea ediţiilor din 2015 şi 2016 ale turneului Copa America, de fiecare dată la loviturile de departajare în finală împotriva Argentinei, a remizat cu Peru, scor 0-0, în primul său meci din Grupa A şi este obligată să învingă în ultima etapă Canada, pentru a mai spera în calificarea în optimi, potrivit Agerpres.

La finalul partidei, în ciuda dominației Argentinei, victoria ”Pumelor” a fost contestată puternic de chilieni, care l-au acuzat dur pe arbitrul Matonte Cabrera, dar și pe cei din camera VAR de o viciere de rezultat. Concret, formația antrenată de Ricardo Gareca a indicat trei faze decisive, în care Chile a fost dezavantajată.

Cele trei faze imputate de chilieni:

• Penalty pentru Chile și eliminare pentru Cristian Romero - Prima fază litigioasă a avut loc la jumătatea primei reprize, când Romero, fundașul lui Tottenham, l-a lovit clar în careu pe Victor Davila. Chilienii cred că trebuia să se acorde penalty și eliminare, o decizie care ar fi putut schimba fața jocului.
  • Rodrigo de Paul ar fi trebuit eliminat - În prima repriză, mijlocașul Rodrigo de Paul a avut o intrare nefericită la Suazo, care s-ar fi putut lăsa cu o accidentare gravă. Dacă arbitrul are alibiul că nu a văzut bine intervenția, chilienii cred că VAR-ul trebuia să intervină și să dicteze eliminarea argentinianului.
  • Offside la golul Argentinei - Singurul gol al meciului, al lui Lautaro Martinez, a fost studiat intens în camera VAR, și a existat suspiciunea că Lo Celso, aflat pe linia porții și care a jucat mingea înainte ca aceasta să ajungă la jucătorul lui Inter, s-ar fi aflat în afara jocului. În minutul 90+4, după ce în cele din urmă s-a validat golul, s-a oferit și grafica menită să arate că mijlocașul campioanei mondiale era în poziție regulamentară. Chilienii au susținut că liniile trase au fost strâmbe.

Peru - Canada 0-1. Un arbitru asistent a acuzat o stare de rău din cauza căldurii sufocante

În cealaltă partidă a grupei A, Canada s-a impus cu 1-0 contra naționalei statului Peru. Singurul gol al partidei a fost marcat de Jonathan David, în minutul 74.

În urma acestui rezultat, nord-americanii sunt favoriți la locul secund și la calificarea în sferturile de finală. Pentru asta, au nevoie de un rezultat de egalitate, în ultima rundă, cu Chile.

Meciul a avut parte și de un moment mai puțin plăcut. Confruntarea dintre Peru și Canada s-a disputat pe o căldură sufocantă, iar un arbitru asistent a acuzat o stare de rău şi s-a prăbuşit pe teren, unde a fost necesară intervenţia personalului de prim ajutor.

Aproape de finalul prelungirilor primei reprize, portarul canadian Maxime Crepeau a fugit spre centrul terenului unde arbitrul asistent, guatemalezul Humberto Panjoj, se afla prăbuşit la pământ. Personalul medical de intervenţie i-a acordat primul ajutor şi arbitrul a fost stabilizat.

Partida se disputa la ora locală 17:00, în timp ce termometrele arătau o temperatură de 33 de grade, dar a fost resimţită la peste 38 de grade, din cauza umidităţii.

Clasamentul Grupei A de la Copa America

clasament-grupa-a-copa-america
Clasamentul Grupei A de la Copa America / Foto: Flashscore

Etichete: argentina , chile , canada , peru , probleme arbitraj , arbitraj copa america

Cine sunt victimele tragediei de la Suceava. O familie întreagă a murit aproape de casă, în timp ce se întorcea din vacanță

O tragedie cumplită a avut loc în Suceava. Membrii unei familii întregi și-au pierdut viața într-un...

Screenshot 2024-07-01 at 16.16.25
Florin Prunea a văzut noile echipamente ale FCSB-ului și a rostit un singur cuvânt, în direct la TV

Supercomputerul Opta a făcut predicția, înainte de România - Olanda
MUNICH, GERMANY, 27 JUNE 2024: Romania vs Netherlands Euro 2024 Last of 16 football match, play off of Europe Soccer Tournament. Official Adidas Ball
Tot ce trebuie să știi despre EURO 2024: grupele, programul complet, stadioanele și premiile în bani
Munich, Bavaria, Germany - 13 May 2024: Themed picture Football EURO 2024: Henri Delaunay Cup of UEFA EURO, EM, Europame
Valentin Mihăilă a semnat! Prima reacție
VALENTIN MIHAILA, Serie B, 2023-24, Parma vs Cremonese 1-1, 05-05-2024, Esultanza, Celebration, Jubel SERIE B 2023-24 PA
”Chel nenorocit”. Scene cum rar se văd, surprinse pe gazon imediat după Anglia - Slovacia
England v Slovakia: Round of 16 - UEFA EURO 2024

3/4. Mai e de stabilit un singur meci din sferturile de finală de la EURO 2024, iar România il poate juca
Frankfurt, Germany, June 26th 2024 FRANKFURT, GERMANY - JUNE 26: Fans of Romania seen before the UEFA Euro 2024 Championship Group E match between Slovakia and Romania at Frankfurt Arena on June 26, 2024 in Frankfurt, Germany. (Photo by Dan O' Connor/ATPI
Florin Niță a primit oferta, chiar înainte de România - Olanda: 900.000 de euro! Răspunsul dat
Torwart/Goalie Florin Nita (Rumänien Romania, 01) - Frankfurt 26.06.2024: Slowakei vs. Rumänien, EURO2024 M33 Gruppe E,
Foto Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.d.). Diogo Costa, eroul lusitanilor! A apărat trei lovituri de departajare
Portugal v Slovenia, UEFA European Championship 2024, Round of 16, Football, Frankfurt Arena, Frankfurt, Germany - 01 Jul 2024
Ofertă extraordinară chiar în cantonamentul naționalei, din Germania: 4 milioane de euro!
Dinamo dă lovitura! Antrenorul e gata să bată palma: proiectul va rivaliza cu cel al Academiei Hagi!
Toți ochii au fost ațintiți asupra ai! Heather Graham, seducătoare într-o rochie mulată la Festivalul de Film Malta Mediterrane
Inna, noi imagini care i-au lăsat pe fani fără cuvinte. Artista s-a pozat în cadă, după ce a apărut într-o pereche de colanți din plasă
Wimbledon evidențiază drama Simonei Halep: imaginea care pare a fi acum dintr-o altă viață | Foto
7.200 lei pensie la recalculare, deși a lucrat doar 36 ani. Câți pensionari primesc o asemenea sumă?
Oamenii renunță la smartphone-uri în schimbul telefoanelor care doar sună și trimit mesaje. Care este explicația
FCSB și-a ales echipamentul pentru sezonul următor. Cum vor arăta tricourile campioanei