FOTBAL: FC RAPID 1923 BUCURESTI - FC CFR 1907 CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (20.07.2024)
Exclusiv "A înnebunit". Ce le-a spus Dan Petrescu șefilor de la CFR, după ce a aflat de transferul lui Bîrligea la FCSB
sucudiana_1700235981_3238136565169630336_3252533424
Imaginea postată de Diana Șucu, după ce Aaron Boupendza a semnat cu Rapid
LIVE Stirile Digi Sport

Video Pafos - CFR Cluj 3-0. Prestație lamentabilă a ardelenilor! Trupa lui Dan Petrescu, OUT din Europa

29.08.2024, 22:00

CFR Cluj a fost învinsă fără drept de apel de Pafos, scor 0-3, în manșa retur din play-off-ul Conference League.

pafos
Jucătorii celor de la Pafos după al treilea gol marcat / Foto: captură Digi Sport
  • SuperLiga: FC Buzău - Oțelul, sâmbătă, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Farul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Confruntarea dintre Pafos și CFR Cluj a putut fi văzută ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Pafos - CFR Cluj 3-0. Ardelenii, umiliți în Cipru

Partida a început cum nu se putea mai rău pentru ardeleni, care au fost aproape să primească gol la chiar prima fază a meciului, după o pasă greșită a lui Kresic.

Chiar dacă au scăpat la faza respectivă, băieții lui Dan Petrescu nu au mai fost iertați în minutul 28, când Jaja a deschis scorul. Doar trei minute mai târziu, Goldar a dus scorul la 2-0, iar ciprioții puteau intra cu avantaj de 3 goluri la cabine, numai că reușita din minutul 45+2 a fost anulată pentru ofsaid.

Totuși, gazdele au dat lovitura imediat după pauză, în minutul 49, din penalty, prin Tankovic. Astfel, CFR Cluj a fost eliminată din Europa și nu va juca în grupele Conference League în sezonul 2024/2025.

Final de meci! Pafos a câștigat manșa retur, scor 3-0, și s-a calificat în grupele Conference League.

Min. 90: Partida a fost prelungită cu nouă minute!

Min. 87: Nkololo, înlocuit cu Păun.

Min. 79: Fica, introdus pe teren în locul lui Tachtsidis.

Min. 62: Louis Munteanu a intrat în locul lui Korenica.

Min. 62: Artean, înlocuit cu Kamara.

Min. 48: Ciprioții au dus scorul la 3-0, după ce Tankovic a transformat lovitura de pedeapsă.

Min. 47: Penalty pentru gazde, după un fault clar al lui Boben!

Min. 46: Djokovic i-a luat locul lui Keita.

A început repriza secundă dintre Pafos și CFR!

Min. 45+7: Final de primă repriză! Ciprioții conduc, scor 2-0, după prima parte.

Min. 45+1: Ciprioții au mai înscris o dată, însă reușit a fost anulată pentru ofsaid.

Min. 41: Bîrligea a avut prima ocazie importantă a ardelenilor, însă portarul Ivusic a parat șutul expediat de atacantul CFR-ului.

Min. 31: Gol Pafos! CFR Cluj a mai primit o lovitură. Două goluri în trei minute încasate de ardeleni.

Min. 28: Gol Pafos! Ciprioții au deschis scorul prin Jaja, după ce au profitat de o pasă greșită a lui Nkololo.

Min. 16: Ocazie mare ratată de Pafos! Jaja i-a iertat pe ardeleni.

Min. 11: O primă șansă pentru CFR, după reluarea cu capul a lui Artean.

Min. 1: Ciprioții, aproape să deblocheze tabela, după o pasă greșită a lui Kresic! Portarul Mihai Popa l-a salvat pe colegul său.

UPDATE. A început returul dintre Pafos și CFR!

Echipele de start:

Pafos (3-4-3): Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo - Bruno, Sunjic, Pepe, Dragomir - Jaja, Jairo, Tankovic

Rezerve: Theodoulou, Michael, Pileas, Leonardo Vieira, Name, Anderson, Dalligna, Ilia, Correia

Antrenor: Juan Carlos Carcedo

CFR Cluj (4-3-3): Popa - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Artean, Keita, Tachtsidis - Nkololo, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Racasan, Hindrich, Abeid, Leo Bolgado, Arlind Ajeti, Kamara, Păun, Simao Rocha, Fica, Djokovic, Munteanu, Michael

Antrenor: Dan Petrescu

În partida tur, desfășurată în Gruia, CFR Cluj i-a învins pe ciprioții de la Pafos cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Meriton Korenica (27 de ani). În minutul 16 al partidei jucate pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, fotbalistul kosovar a prins un super-șut și l-a învins pe portarul Ivusic.

Echipa condusă de Dan Petrescu a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după un gest necontrolat făcut de Ciprian Deac, care a dus la un cartonaș roșu pentru decarul ardelenilor.

”Feroviarii” se află acum la 90 de minute de calificarea în Conference League și pleacă cu prima șansă, după avantajul minim obținut în tur.

Dacă va trece de Pafos, CFR Cluj va ajunge în faza Conference League, cea care a înlocuit grupele clasice ale competiției. În urmă cu doi ani, clujenii au ajuns până în ”primăvara europeană”.

Deac, Graovac, Postolachi și Ilie, absenții CFR-ului pentru returul cu Pafos

Dan Petrescu a susținut o conferință de presă premergătoare disputei, care se anunță una crucială, întrucât accederea în Conference League ar aduce o sumă importantă de bani în conturile vicecampioanei.

Întrebat în legătură cu probleme medicale, ”Bursucul” a dezvăluit care sunt jucătorii pe care nu se va putea baza în Cipru.

Îl avem pe Graovac (n.r.-Daniel Graovac, fundaș central) care nu și-a revenit, în rest mai sunt Virgiliu Postolachi și Matei Ilie. Sigur nu vor juca. Ei nu sunt aici (n.r. nu au făcut deplasarea în Cipru)”, a declarat Dan Petrescu.

• Pe această listă se adaugă și Ciprian Deac, care nu va putea evolua din cauza faptului că a fost eliminat în meciul tur.

Mesajul transmis de Juan Carlos Carcedo, înainte de Pafos - CFR Cluj: ”Vom fi mai agresivi pentru că trebuie să ne asumăm riscuri”

Am ajuns până aici și este cel mai important și dificil meci până la următorul. Cunoaștem dificultatea echipei cu care trebuie să ne confruntăm mâine.

Credem în echipa noastră, suntem pozitivi și putem merge în faza de ligă a competiției. Am avut niște șanse mari pe care nu le-am putut transforma în goluri. Nu am profitat de avantajul numeric și asta a fost cheia înfrângerii în România.

Trebuie să fim mai cinici și să găsim omogenitatea jucătorilor noștri pe care am avut-o în sezonul trecut, nu doar pentru meciul cu CFR, ci și pentru campionat.

Cheia este să fim serioși și să încercăm să înscriem în șansele pe care le avem. Vom fi mai agresivi pentru că trebuie să ne asumăm riscuri și să găsim golul de calificare.

De acolo trebuie să ne păzim spatele. Sunt o echipă bună care poate lovi în contraatac. Ne vom impune propriul ritm și vom marca primii”, a declarat Juan Carlos Carcedo, antrenorul ciprioților.

Etichete: dan petrescu , play-off conference league , pafos - cfr cluj , mansa retur conference league , cfr cluj favorita

Hairstylistul vedetelor a făcut scandal în trafic, iar șoferița agresată a depus plângere la poliție. Cum se apără Bassam Dabbas

Un hairstylist faimos din România a fost în centrul unui scandal monstru în trafic. Bassam Dabbas a...

Screenshot 2024-09-13 at 22.25.30
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Rapid a dat lovitura verii în România

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

Scoțienii au folosit un singur cuvânt, după ce au aflat cum s-a terminat "telenovela" Ianis Hagi
Screenshot 2024-08-31 121634
140 de milioane € pentru noua "bijuterie" din România! Al doilea cel mai mare stadion din țară, după Arena Națională
timi2
Fără milă! Antrenorul lui Rangers a făcut anunțul despre Ianis Hagi
Screenshot 2024-09-10 110816
Adio! După despărțirea de Cristina Ich, s-a afișat cu un o fată cu 19 ani mai mică decât el
Screenshot 2024-09-13 at 21.35.27

Antrenorul lui Rangers, ”tras de urechi” pe seama lui Ianis Hagi: ”A fost tratat oribil. Nu sunt naivi”
ianis-hagi
Pep Guardiola a dat cărțile pe față: "Sunt mai aproape să plec decât să rămân!"
Fulham v Manchester City - Premier League - Craven Cottage
Gata! Rapid a luat decizia finală, după ce Maccabi Haifa a plusat oferta pentru Claudiu Petrila
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (18.08.2024)
Probleme la FCSB: ar putea merge la CFR Cluj fără 4 titulari! "Doi dintre jucători nu vor face sigur deplasarea"
Lovitură de teatru în Superliga! Gică Hagi s-a despărțit de jucătorul pe care tocmai îl transferase
Liz Hurley, decolteu abisal la petrecerea fostului ei iubit, Hugh Grant. Au rămas în relații bune, chiar dacă el a înșelat-o
Katy Perry, criticată dur după show-ul făcut la MTV VMA: „Este disperată. Cariera ei s-a încheiat!”
Gimnastica traumatizează: drama Sabrinei Voinea, povestită de mama ei, arată gravitatea situației
Ce amendă iei dacă asculți muzică astfel când ești în trafic? Cât de tare poți da radioul?
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
Fostul antrenor al Simonei Halep, dat afară! Fanii tenisului jubilează după această decizie
Gigi Becali, mesaj pentru Dan Petrescu, după ce i l-a luat pe Daniel Bîrligea de la CFR Cluj
birligea4

De ce doarme un japonez doar 30 de minute pe noapte. Face acest lucru de 12 ani încoace
Momentul când un tigru atacă un porc mistreț în India, surprins de un fotograf. Imaginile sunt greu de urmărit