Cole Palmer e OUT! Alte două staruri nu au prins lotul lui Chelsea pentru Conference League
CFR Cluj pregătește două transferuri din Italia, după vânzarea lui Daniel Bîrligea. Anunțul lui Ioan Varga
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (18.05.2024)
Adrian Mutu a dezvăluit salariul uriaș primit de Mitriță la Universitatea Craiova
Digi Sport Special

Video CFR Cluj - Maccabi Petah Tikva 1-0. Trupa lui Dan Petrescu s-a calificat în play-off-ul Conference League

15.08.2024, 21:59

CFR Cluj a învins-o pe Maccabi Petah Tikva, pe teren propriu, scor 1-0, și s-a calificat în play-off-ul Conference League (scor 2-0 la general).

Europa Conference League 3rd qualifying round leg 2: CFR Cluj vs Maccabi Petah Tikva Europa Conference League 3rd qualif
Meciul dintre CFR Cluj și Maccabi Petah Tikva / Foto: Profimedia
  • Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Anton Kresic (minutul 50).

CFR Cluj - Maccabi Petah Tikva 1-0

Jucătorii CFR-ului au început mai bine meciul din Gruia și și-au creat mai multe ocazii de a înscrie la poarta lui Marco Wolff. Astfel, în minutul 12, Panagiotis Tachtsidis a șutat puternic pe poartă, dar goalkeeperul israelienilor a reținut balonul fără probleme. Ulterior, Camora (în minutul 25) și Korenica (în minutul 32) l-au încercat pe portarul argentinian al lui Maccabi, însă nu au reușit să înscrie.

În minutul 33, ardelenii au solicitat o lovitură de la 11 metri la contactul din careu dintre Bîrligea și Yarden Cohen, însă arbitrul maghiar Tamas Bognar a decis că nu trebuie acordat penalty.

Ardelenii puteau intra cu avantaj pe tabelă, dar șutul lui Korenica din interiorul careului a fost respins in extremis de Yehoshua în corner. În cele din urmă, cele două echipe au intrat la cabine la scorul de 0-0.

În debutul reprizei secunde, în minutul 50, CFR a reușit, în cele din urmă, să deschidă scorul prin Kresic, care a împins mingea în poartă, după o respingere greșită în față a lui Wolff. În minutul 57, ardelenii își puteau dubla avantajul, dar șutul lui Korenica a fost respins foarte bine de goalkeeperul advers în corner.

Israelienii puteau marca și să egaleze prin Yehoshua în minutul 89, dar Sava a respins excelent balonul în corner. Într-un final, CFR Cluj s-a impus în fața lui Maccabi Petah Tikva cu 1-0 și s-a calificat în play-off-ul Conference League, unde o va întâlni pe învingătoarea duelului Pafos - CSKA 1948 Sofia (în tur, bulgarii s-au impus, pe teren propriu, cu 2-1).

VIDEO Rezumat CFR Cluj - Maccabi Petah Tikva 1-0

Min. 90+7: Final de meci!

Min. 90+4: Schimbare CFR! Muhar a fost înlocuit cu Fică.

Min. 89: Ocazie Maccabi! Yehoshua a șutat pe spațiul porții de la marginea careului de 16 metri, dar Sava a respins balonul în corner.

Min. 85: Schimbare CFR!  Tachtsidis a fost înlocuit cu Artean.

Min. 85: Schimbare CFR! Deac a fost înlocuit cu Nkololo.

Min. 79: Schimbare CFR! Bîrligea a fost înlocuit cu Munteanu.

Min. 76: Cartonaș galben CFR! Bîrligea a fost avertizat.

Min. 75: Schimbare Maccabi! Deznet a fost înlocuit cu Azugi.

Min. 71: Ocazie CFR! Korenica a șutat din întoarcere, iar mingea s-a dus puțin pe lângă poarta lui Wolff.

Min. 60: Schimbare Maccabi! Hindi a fost înlocuit cu Vered.

Min. 60: Schimbare Maccabi! Roizman a fost înlocuit cu Lugassi.

Min. 57: Ocazie CFR! Sava a degajat lung, mingea a ajuns la Korenica care a șutat din interiorul careului spre poarta adversă, dar Wolff a respins în corner.

Min. 50: Gool CFR! Deac a executat o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri și a trimis pe poartă, Wolff a respins balonul în față, iar Kresic a reluat balonul în poartă.

Min. 46: Ocazie Maccabi! Deznet a centrat în careu, iar Cohen a reluat slab spre poarta lui Sava.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+4: Pauză!

Min. 40: Ocazie CFR! Korenica a șutat pe spațiul porții din interiorul careului, dar balonul a fost respins cu capul in extremis de Yehoshua.

Min. 37: Cartonaș galben Maccabi! Yehoshua a fost avertizat.

Min. 34: Cartonaș galben CFR! Tachtsidis a fost avertizat.

Min. 33: Fază meci! Bîrligea a cerut penalty pentru CFR, după un contact avut în careul advers cu Cohen. Însă, arbitrul Bognar nu a acordat lovitură de la 11 metri pentru ardeleni.

Min. 32: Ocazie CFR! Korenica a șutat de la distanță, dar Wolff a prins mingea în doi timpi.

Min. 25: Ocazie CFR! Camora a șutat pe jos de la distanță, dar goalkeeperul advers a reținut balonul fără probleme.

Min. 12: Ocazie CFR! Tachtsidis a șutat puternic de la mare distanță, dar Wolff a prins mingea.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Korenica

Rezerve: Abeid, Artean, Fică, Gal, Graovac, Hindrich, Kamara, Kun, Michael, Munteanu, Nkololo, Păun

Maccabi Petah Tikva: Wolff - Deznet, I. Cohen, Galabov, Hindl, Y. Cohen - Yehoshua, Glazer, Hazan - Roizman, Altoury

Rezerve: Azugi, Fuchs, Litvinov, Lugassi, Salem, Teper, Vered

Echipa lui Dan Petrescu a câștigat manșa tur grație golului marcat de Karlo Muhar, însă a mai avut alte ocazii importante de a marca. Totuși, acest lucru nu s-a întâmplat, iar vicecampioana României pornește cu avantaj minim în returul din Gruia.

Chiar și așa, întâlnește o echipă debusolată, care are cinci înfrângeri în ultimele cinci partide.

CFR Cluj este cotată favorită la calificare, iar ardelenii speră să rezolve soarta partidei cât mai devreme.

Băieții antrenați de ”Bursuc” au și un moral bun după victoria din ultima etapă, scor 3-0 cu Unirea Slobozia, grație reușitelor semnate de Louis Munteanu (dublă) și Adrian Păun.

Dacă se va califica în play-off, CFR va întâlni pe învingătoarea ”dublei” CSKA Sofia 1948 - Pafos (în tur, bulgarii au câștigat, pe teren propriu, cu 2-1).

Dan Petrescu a anunțat cine nu este apt pentru meciul cu Maccabi Petah Tikva: ”Ilie mai stă două săptămâni. Postolachi este accidentat”

”Nimeni nu vede că noi am schimbat 10 jucători. Cum am lăsat un jucător să joace două meciuri la rând am făcut o greșeală. Plătesc și acum acea greșeală. Ilie nici acum nu și-a revenit. Mai stă două săptămâni.

Am vrut să câștig. Interesul la ora asta este Europa. În campionat puțin am suferit. Sper că nu am sacrificat degeaba campionatul. Postolachi este accidentat și mai sunt ceva probleme.

Mai sunt jucători care au simțit ceva la antrenament. În sistemul defensiv sunt probleme. Voiam opt jucători, dar avem șase. Dacă cineva mai pățește ceva, nu este bine pentru noi.”, a spus Dan Petrescu la conferința de presă.

Etichete: cfr cluj , conference league , maccabi petach tikva , cfr cluj - maccabi petach tikva

Cine a câștigat dezbaterea? Care sunt reacțiile după marea confruntare dintre candidații la prezidențialele americane

La câteva minute de la încheierea dezbaterii televizate Donald Trump-Kamala Harris, ambele echipe...

Screenshot 2024-09-10 112420
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Rapid l-a vândut pe Jayson Papeau

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

Mircea Lucescu a auzit cum s-a plâns selecționerul Lituaniei după meci și i-a dat "șah mat" în câteva cuvinte
FOOTBALL - UEFA NATIONS LEAGUE - ROMANIA v LITHUANIA, - 09 Sep 2024
România - Lituania 3-1. Două din două pentru Mircea Lucescu! "Tricolorii", punctaj maxim în Liga Națiunilor
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
Nicolae Stanciu a luat atitudine, după imaginile rușinoase de la România - Lituania
stanciuu
OUT! Lovitură grea primită de FCSB
fcsb

Jucătorul Olandei care a fost la 3 secunde să doboare un record vechi de 50 de ani
Tijjani Reijnders (Niederlande) Torjubel,jubelt mit seiner Mannschaft nach dem Treffer zum 1:0 waehrend des UEFA Nations
Oficial Clinton N'Jie, prezentat oficial la Rapid
Clin N'Jie Rapid
Adrian Mutu l-a întrebat pe față pe Mircea Lucescu: "Când ne lăsați și pe noi?". Replica primită
mutulucescu
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (28.07.2024)
Demi Moore, fabuloasă la 61 de ani, într-o rochie cu spatele gol: „Trăiesc cea mai frumoasă etapă din viața mea!”
„Meciul din Kosovo a fost ultimul al lui Pușcaș la echipa națională!”. Pe cine va convoca Mircea Lucescu
„Băi, Mircea cel Bătrân, ai început să te vaiți deja?”. Atac dur împotriva lui Lucescu senior după România - Lituania
De ce a plâns Salma Hayek în timpul filmărilor cu Antonio Banderas la "Desperado". Ce relație au cei doi în prezent
Adda, imagini fără filtre. Cântăreața s-a filmat dansând în ploaie, într-o rochie prin care i se putea întrezări totul
David Popovici și carul cu boi, varianta modernă. Imaginile postate de campionul olimpic au stârnit reacții amuzante
Ce domnitor din Țara Românească mergea cu o trăsură trasă de cerbi? Aveau coarnele poleite cu aur
Descoperirea surprinzătoare făcută de un bărbat pe Google Maps
”A fost ultimul lui meci la echipa națională”. Fotbalistul care nu va mai prinde convocări în mandatul lui Mircea Lucescu
Ioan Varga a anunțat încă o plecare de la CFR Cluj: ”Oferă 1,5 milioane de euro”
Ioan Varga

De ce doarme un japonez doar 30 de minute pe noapte. Face acest lucru de 12 ani încoace
Împerecherea unor elefanți, surprinsă de un fotograf. Momentul rar i-a fascinat pe internauți