Argentina v France - FIFA World Cup 2022 - Final
Argentina poate pierde titlul mondial câștigat în anul 2022! Anunțul francezilor face înconjurul lumii
Doha, Qatar. 18th Dec, 2022. The FIFA World Cup Trophy is displayed on the pitch at the Qatar 2022 World Cup Final between Argentina and France at Lusail Stadium in Lusail, north of Doha, on December 18, 2022. (Photo: William Volcov) Credit: Brazil Photo
Man. City și Barca au luat cei mai mulți bani de la FIFA pentru jucătorii prezenți la Cupa Mondială din Qatar
carlo
Ce a țipat Carlo Ancelotti în vestiar, imediat după ce Real Madrid a pierdut cu Lille

Arbitrul ”grăbit” care a fost cerut insistent la Mondialul din Qatar n-a dezamăgit: ”Ar trebui delegat la fiecare meci”

24.11.2022, 09:25

Janny Sikazwe (43 de ani) a devenit primul arbitru din Zambia care conduce un meci de la Campionatul Mondial de Fotbal, după ce a ”împărțit dreptatea” la partida Belgia - Canada 1-0, din grupa F a turneului final din Qatar.

Belgium v Canada - FIFA World Cup Qatar 2022
Janny Sikazwe a arbitrat meciul Belgia - Canada de la CM 2022 / Foto: Profimedia
  • Europa League: PAOK - FCSB, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Aston Villa - Bayern, joi, 22:00, DGS 2

Centralul african a avut o primă repriză destul de dificilă. A acordat un penalty pentru Canada după intervenția sistemului VAR, însă nord-americanii au mai solicitat alte două lovituri de pedeapsă. Pe rețelele sociale, Sikazwe a fost ”cel mai cerut” arbitru la această ediție a Cupei Mondiale, iar ”fanii săi” nu au fost dezamăgiți la final.

Janny Sikazwe a arbitrat la CM 2022: ”Am avut încredere în el”

La competiția din Qatar, un aspect a ieșit în evidență încă de la primele meciuri: minutele de prelungire ”infinite”. Iar Janny Sikazwe era văzut drept cel mai potrivit arbitru pentru a întrerupe seria de minute suplimentare ”interminabile”. Motivul?

La începutul anului 2022, la partida dintre Tunisia și Mali de la Cupa Africii pe Națiuni, scor 0-1, Sikazwe a fluierat finalul meciului în minutul 85, spre surprinderea tuturor. Apoi, a revenit asupra deciziei, a reluat jocul, însă l-a încheiat definitiv în minutul 89:45.

După ce la meciul Anglia - Iran s-au acordat în total 24 de minute de prelungire, la jocul dintre Belgia și Canada centralul zambian a amânat finalul primei reprize cu ”doar” 5 minute, având în vedere că au fost două intervenții ale sistemului VAR și câteva alte întreruperi, iar la partida s-a terminat în minutul 95:00. Fix!

Exasperați de noul trend impus de FIFA, suporterii i-au mulțumit lui Janny Sikazwe pentru prelungirile ”decente” pe rețelele sociale: ”Am avut încredere în el”, ”Știam că mă pot baza pe el”, ”El era omul potrivit pentru a opri nebunia asta” sau ”Ar trebui să arbitreze fiecare meci de la Campionatul Mondial” au fost doar câteva dintre reacții.

Cel mai ”scurt” meci de la actuala ediție a CM a fost Croația - Maroc, prelungit cu opt minute, două în prima repriză și șase în a doua.

De ce sunt meciuri ”interminabile” la CM din Qatar

Motivul pentru care se acordă atât de multe minute de prelungiri este unul singur: FIFA a decis să fie mai strictă decât în edițiile trecute și să maximizeze timpul efectiv de joc.

Așadar, fiecare moment de întrerupere este contorizat, iar la finalul reprizei se trage linie, după cum a afirmat și Pierluigi Collina, președintele Comisiei de Arbitri FIFA.

Vrem să evităm meciurile cu 42, 43, 44 minute de joc efectiv. Deci, timpii de înlocuiri, penalizări, celebrări, intervenții medicale sau VAR, vor trebuie compensate”, a afirmat italianul.

Etichete: janny sikazwe , belgia canada , arbitru cm 2022 , arbitru belgia canada

VIDEO Cu cât se vinde o garsonieră de 8 metri pătrați din București, cu baia pe balcon. „De banii ăștia îmi iau mașină și dorm în ea”

Se vinde garsoniera de 8 metri pătrați din apropiere de centrul Bucureștiului, care a stârnit un...

profimedia-0069438461
La 11 ani de la accidentul horror, ”Michael Schumacher a avut prima apariție publică”

S-a aflat! Cine a contribuit la revenirea lui Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers
St Mirren v Rangers, Cinch Scottish Premiership, Football, SMISA Stadium, Paisley, Scotland, UK - 24 Oct 2021
Florinel Coman, SHOW în Liga Campionilor! Al-Gharafa a câștigat meciul în care s-au marcat 6 goluri
WhatsApp Image 2024-10-01 at 23.06.36
Ianis Hagi: ”M-am întors!”
Screenshot 2024-10-01 at 17.33.07
N-au niciun dubiu! Britanicii au făcut predicția: scorul final la PAOK - FCSB
26 september 2024, UEFA Europa League, league phase, matchday 1, National Arena, Bucharest, FCSB vs RFS 27 Darius Olaru
carlo

Exclusiv Ilie Dumitrescu s-a convins, după Lille - Real Madrid: ”Cel mai bun!”
Foto Antonio Rudiger, gest incalificabil la Lille - Real Madrid! Arbitrii n-au schițat niciun gest
1
Suma uriașă la care a renunțat Ianis Hagi, ca Rangers să îl primească înapoi la echipa mare
ianis
Gigi Becali a decis ce oferă pentru Zima. Portarul Petrolului e ca și transferat la FCSB
Imagini unice cu Gigi Becali și "călugării FCSB" la Biserica Sf. Dumitru din Salonic. Cum s-a îmbrăcat miliardarul
Catherine Zeta-Jones, imagine virală cu Michael Douglas. Fanii au reacționat: „Ce frumoși sunteți, meritați să fiți fericiți!”
Delia, aranjată așa cum rar au văzut-o fanii. Abia au recunoscut-o: „Așa da! N-am nimic de reproșat”
Hagi, criză fără precedent la Farul: de zece ani nu s-a întâmplat niciodată așa ceva la club!
Video Coșmarul șoferilor! Cum se merge în cel mai complicat sens giratoriu? Include 5 mini-giratorii
WhatsApp nu va mai funcționa pe anumite telefoane: Samsung, iPhone și Huawei, pe listă. Ce alternative au românii
Fantastic! Halep face un meci mare în disputa cu Rodionova și obține prima victorie, după mai bine de doi ani
Cum l-a numit Emiliano Martinez pe Kylian Mbappe, la aproape un an după finala Cupei Mondiale din Qatar
Argentina v France - FIFA World Cup 2022 - Lusail Stadium

Trei obiceiuri pe care să le prioritizezi pentru o viață lungă. Somnul e mai important decât ai putea crede
Momentul când un tigru atacă un porc mistreț în India, surprins de un fotograf. Imaginile sunt greu de urmărit