Trainer Vincent Kompany (FCB) Portraet, Portrait, Pressekonferenz, Fussball / FC Bayern München - GNK Dinamo Zagreb / UE
Vincent Kompany, răspuns pentru contestatarii săi, imediat după Bayern - Dinamo Zagreb 9-2: ”Nu le iau personal”
TOR zum 1:0 Elfmeter, Strafstoss Harry Kane FC Bayern Muenchen FCB (09) Torschuss Aktion Torchance FC Bayern Muenchen FC
Harry Kane a intrat în ISTORIE și a spus ce va face cu mingea, după Bayern Munchen - Dinamo Zagreb 9-2
fcsb
FCSB riscă să fie depunctată de FRF
LIVE Euro Fotbal

Record absolut în noul sezon al Ligii Campionilor

19.09.2024, 09:12

Noul format al Ligii Campionilor a adus și o performanță record în actualul sezon.

champions league
Champions League / Foto: GettyImages
  • Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta - Arsenal, joi 22:00, DGS 2

Record în Liga Campionilor: 28 goluri în primele 6 meciuri

Actualul sezon din Liga Campionilor a oferit mai multe goluri ca niciodată, mai exact 28 în primele șase partide, cu o medie de 4,66 goluri pe meci.

"Totul are o explicație, deoarece clasamentul unic și lupta pentru accederea în primele opt locuri obligă echipele să înscrie cât mai multe goluri în cazul în care există egalitate de puncte.

Media generală de goluri este primul criteriu stabilit de UEFA pentru rezolvarea egalităților la puncte, care, ținând cont că sunt opt meciuri în această primă fază, vor apărea în multe cazuri", a detaliat publicația Marca.

Acesta este motivul pentru care am văzut scoruri ieșite din comun, astfel până acum am văzut scoruri de 9-2, în Bayern - Dinamo Zagreb și 5-1 în Celtic - Slovan Bratislava.

Comparația cu sezonul trecut nu mai lasă niciun fel de loc de dubiu, când în prima rundă din Champions League s-au marcat 48 goluri în 16 partide, o medie de 3 goluri pe meci.

Bayern Munchen - Dinamo Zagreb, scor 9-2

Bayern a început ”ca din tun”, iar în minutul 16 Serge Gnabry a înscris, însă golul a fost anulat de VAR. 3 minute mai târziu, Harry Kane a deschis scorul din penalty.

Până la pauză, bavarezii au mai marcat de două ori prin Rapha Guerreiro și Michael Olise.

Dinamo Zagreb a ieșit mult mai montată de la cabine, iar în minutul 50 era 3-2, după ce croații au marcat prin Petrkovic și Ogiwara.

Bayern s-a dezlănțuit din nou, iar Harry Kane a înscris din pasa lui Joshua Kimmich, iar Michael Olise a făcut 5-2, după ce a fost servit de Musiala.

Același Harry Kane a reușit ”hat-trick-ul” dintr-un alt penalty, iar ”poker-ul” a fost reușit de englez în minutul 78.

În minutul 85, Leroy Sane a înscris și el, iar tabela a fost închisă de Leon Goretzka din pasa lui Kimmic, în prelungirile partidei.

Etichete: bayern munchen , dinamo zagreb , record goluri liga campionilor

Șoșoacă, în Parlamentul European: „Dumnezeu nu e vaccinat, în România 88% nu sunt vaccinaţi”. I-au tăiat microfonul

Eurodeputata Diana Șoșoacă a avut miercuri un discurs puternic antivaccinist în Parlamentul...

viorel tudose
Se naște o nouă forță în România? ”Eu asta îmi doresc, să preiau clubul!”

3,5 milioane de euro - transferul lui Ianis Hagi
profimedia-0884944358
S-a lăudat că n-a fost demis niciodată în 26 de ani, iar a doua zi a fost dat afară
FC Internazionale v Shakhtar Donetsk - UEFA Europa League Semi Final
"Ridicol". Cât primește Ianis Hagi pe lună de la Rangers, deși nu mai joacă nici la echipa a doua
ianis-hagi-digisport
Guvernul României, lovitură grea pentru 'U' Cluj! Ordonanța de Urgență a fost aprobată
ucluj
fcsb

Foto Unul dintre cele mai mari stadioane din lume, demolat în câteva secunde. ”Bijuteria” care va fi construită
stadion-1
Adrian Mutu a dat verdictul despre ”pictorul” de la FCSB: ”Nu e genul”
FOTBAL:FCSB-MACCABI TEL AVIV FC, PRELIMINARIILE LIGII CAMPIONILOR (123.07.2024)
”Am crezut ca arbitrul e Bernardo Silva”. Ce l-a bulversat pe fotbalistul lui Manchester City în meciul cu Inter
Jack Grealish of Manchester City speaks with Manuel Akanji of Manchester City during the UEFA Champions League league stage match Manchester City vs Inter Milan at Etihad Stadium, Manchester, United Kingdom, 18th September 2024(Photo by Cody Froggatt/Ne
Oficial OUT! Rușinea din UEFA Champions League i-a fost ”fatală”. Președintele clubului: ”Să fim decenți”
jakirovic
Foto A făcut și 1.000 de fotografii pe zi, iar acum a ”defilat” pe Allianz. Cu cine a ținut croato-germana
lena keskic
Demi Moore pare la fel de tânără ca fiicele sale, în cele mai noi poze de pe covorul roșu. Cele 4, un grup elegant, care atrage priviri
Costel Pantilimon, sumă mare câștigată la TAS. Contractul secret cu o adversară a FCSB din Europa League
"Doamne ferește! Actualii proprietari nu ne-ar primi acolo". Vova Cohn, anunț neașteptat despre revenirea la Dinamo
Par mai degrabă surori. Julianne Moore și fiica ei, mic dejun pe străzile din NYC. Liv, mult mai înaltă decât mama sa
Alina Eremia și-a etalat silueta într-un costum de baie îndrăzneț, în ciuda temperaturilor scăzute: „Trebuie să-mi cresc rezistența”
Cu ce se ocupă Octavian Bellu, la 8 ani după ce a renunțat la lotul național de gimnastică. În ce țară s-a stabilit
Cum a refuzat Casa de Pensii o creștere de pensie la Mica recalculare? Umilit după 33 de ani munciți
Cum afli cu 25 de secunde înainte să se producă un cutremur în România. Aplicația de care ai nevoie ca să te adăpostești
Cum au fost surprinși Naomi Osaka și Patrick Mouratoglou
Mesajul pe care Michael Olise l-a scris pe mingea oprită amintire de Kane
Michael Olise (FCB 17) Harry Kane, FCB 9 in the group league match FC BAYERN MUENCHEN - DINAMO ZAGREB 9-2 of football UE

Care sunt alimentele și băuturile care ar putea reduce riscul de apariție a demenței. Nu sunt dificil de introdus în dietă
O vulpe și un bursuc, prietenii neobișnuiți ai unui câine. Imaginile adorabile te vor topi