Franţa - România Fed Cup | Presa franceză: "Povestea calificării, demnă de un scenariu de film"

22.04.2019, 09:41
  • MEDIA: Fotbal Club, marți, 19:30, DGS 1

  • MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

VIDEO Franța - România Fed Cup | Echipa României a ratat dramatic calificarea în premieră în finala Fed Cup, după ce a fost învinsă de Franţa cu 3-2. Calitatea tenisului din cele două zile a fost indiscutabilă, iar desfăşurarea ostilităţilor i-a determinat pe jurnaliştii francezi să scrie că semifinala de la Rouen a fost demnă de "un scenariu de film".

"Povestea calificării este demnă de un scenariu de film, iar Julien Benneteau (căpitanul nejucător al echipei Franţei - n.r.) a avut rolul de regizor. În urmă cu trei luni, nimeni, în afară de căpitanul Frantei, nu s-ar fi gândit la o asemenea desfăşurare a evenimentelor", a scris Le Figaro.

L'Equipe: "Festivalul lui Niculescu"

Întâlnirea dintre Franţa şi România a fost decisă în meciul de dublu, care, în prima sa parte, a avut-o ca protagonistă absolută pe Monica Niculescu. Jocul excelent al româncei nu i-a lăsat indiferenţi pe jurnaliştii de la L'Equipe.

"Nivelul meciului a fost unul înalt încă de la început. Franţa a început ezitant, în timp ce româncele, Niculescu în special, nu au ratat nimic. Ea a fost cea care a consfinţit break-ul de pe serviciul lui Mladenovic (în primul set - n.r.), cu o scurtă pe care nimeni nu a văzut-o venind", a notat celebrul cotidian francez, sub titlul "Festivalul lui Niculescu".

Francezii se referă la punctul jucat în game-ul 11 al primului set. La scorul de 5-5, România a făcut break-ul, după un punct splendid, câştigat de Niculescu.

"Româncele au luat primul set, iar rezultatul întâlnirii se putea complica. Mai ales că începutul setului 2 a arătat aceleaşi probleme. Garcia şi Mladenovic aveau probleme, iar Niculescu şi-a reluat recitalul. Şi-a sumat toate riscurile la fileu şi a fost răsplătită.

Din fericire, Halep a greşit, iar Franţa a făcut în cele din urmă break-ul pe serviciul lui Niculescu şi şi-a păstrat avantajul până la sfârşit. În setul decisiv, franţuzoaicele au fost mult mai solide şi au ajuns în sfârşit pe aceeaşi lungime de unde. Niuclescu a continuat să detsabilizeze echipa noastră, dar Halep a rămas la un nivel mai scăzut", a subliniat L'Equipe.

Franţa - România Fed Cup | "O semifinală incredibilă"

"Au reuşit! Caroline Garcia li Krisitna Mladenovic au adus punctul decisiv pentru Franţa, care va juca împotriva Australiei în finala Fed Cup", a scris France TV.

Concluzia a fost trasă de site-ul oficial al competiţiei: "Semifinala incredibilă de la Rouen s-a terminat cu victoria echipei Garcia/Mladenovic în faţa perechii Halep/Niculescu".

Etichete: monica niculescu , romania fed cup , fed cupa , fed cup 2019


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Nici George Simion, nici Anamaria Gavrilă nu se grăbesc să se retragă din cursa pentru prezidențiale. „O să facem un sondaj”

Urmașii politici ai lui Călin Georgescu sunt încă indeciși ce vor face la alegerile prezidențiale. George Simion și Anamaria Gavrilă au intrat separat în cursa pentru prezidențiale, spunând că unul dintre ei se va retrage, dar până acum nu au dat niciun semn că ar face acest lucru. Atât liderul AUR, cât și șefa POT au preluat una dintre cele mai controversate promisiuni ale extremistului Georgescu: turul 2 înapoi. Nu știu însă cum s-ar putea face acest lucru.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

S-au împăcat! Shakira, surpriză de proporții la 48 de ani

Exclusiv OUT! Gigi Becali n-a stat pe gânduri după FCSB - Rapid 3-3: ”Cât timp sunt eu la echipa asta, nu mai joacă! Gata, terminăm”

Video Ce nu s-a văzut la TV! Jucătorul FCSB-ului îmbrâncit și înjurat de un coleg, după egalul cu Rapid

Exclusiv Petrolul a bătut palma cu noul antrenor, după despărțirea de Adrian Mutu: ”Ne-am înțeles cu el”

Video FCSB - Rapid 3-3. Remiză cu 6 goluri pe Arena Națională! Campioana a smuls un punct în prelungiri

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Video Ce i-a spus Musi lui Șut în cearta care a izbucnit pe teren, imediat după FCSB-Rapid. A intervenit Tănase

Video Exclusiv Verdictul dat în direct de Gică Craioveanu, după convocările lui Mircea Lucescu

Când se va decide viitorul lui Luka Modric pe Bernabeu

Lovitură pentru Manchester City: planul lui Erling Haaland a fost dezvăluit

Citeşte şi

Video&Foto Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 6-0. Start excelent de an pentru numărul 1 WTA

FABULOS!!!! Simona e în FINALĂ la Australian Open, după un meci epic cu Kerber

PEROZKim Kardashian, prinsă cu minciuna? Mărimea reală a hainelor sale nu este XS, iar fanii au observat imediat

FILM NOWViolet, leită Jennifer Garner, e mereu protectoare cu tatăl său. Ben Affleck, cel mai relaxat în compania copiilor lui

Drama trăită de Petre Grigoraș, antrenorul care și-a văzut fiul desfigurat pe teren citeşte ştirea pe Prosport.ro

Victorie fantastică pentru jucătoarea din România la Miami Open citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Oana Radu, imaginile care au stârnit controverse printre fani: „Nu te mai cuprind, aruncă-i!” Cum a apărut îmbrăcată la un eveniment

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Oana Radu, imaginile care au stârnit controverse printre fani: „Nu te mai cuprind, aruncă-i!” Cum a apărut îmbrăcată la un eveniment

Digi World

Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux gastroesofagian

Digi Animal World

Autoritățile au crezut că au găsit un vultur rănit, dar când l-au analizat, au izbucnit în râs. Ce avea, de fapt, pasărea prădătoare