Corvinul - Șelimbăr / Foto: Captură Digi Sport

Video Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0. Antoniu Manolache a adus toate punctele pentru gazde

18.09.2024, 18:55
  • Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta - Arsenal, joi 22:00, DGS 2

Corvinul Hunedoara a învins-o pe Șelimbăr, scor 1-0, în cadrul unui meci restant din Liga 2.

Confrunatarea a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0. Gazdele au câștigat partida restantă din prima etapă

În prima parte a jocului, trupa lui Florin Maxim a presat în jumătatea adversă și a încercat să puncteze pe tabela de marcaj cât mai rapid.

În minutul 23, Manolache a înscris cu capul în urma unui corner executat perfect de către Herghelegiu și hunedorenii treceau în avantaj. Reacția oaspeților a venit 7 minute mai târziu când Hernando a trimis balonul în bară.

După pauză, hunedorenii au încercat să securizeze toate punctele puse în joc, însă Câmpan și Pîrvulescu nu au reușit să îl învingă pe Maluțan. În ultima parte a jocului, oaspeții au alergat după egalare, dar atacurile sterile nu au putut produce nicio modificare pe tabela de marcaj.

Corvinul s-a impus, așadar, cu scorul de 1-0 și a urcat locul 11 în campionat, cu 7 puncte acumulate după 4 etape. De partea cealaltă, Șelimbăr se situează pe locul 19 cu 5 puncte strânse în 6 partide disputate.

VIDEO cu rezumatul meciului Corvinul - Șelimbăr 1-0

Clasament Liga 2

Clasament Liga 2 / Foto: captură digisport.ro

Minutul 90+4: Final de meci! Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0.

Minutul 74: Ocazie Șelimbăr! Gogor a trimis mingea cu capul pe lângă poarta gazdelor.

Minutul 56: Dublă ocazie pentru Corvinul! Câmpan și Pîrvulescu au încercat pe rând să marcheze, însă Maluțan a păstrat poarta intactă.

Minutul 46: S-a reluat partida.

Minutul 45: Arbitrul a fluierat finalul primei reprize. Corvinul Hunedoara - Șelimbăr 1-0.

Minutul 36: Ocazie Corvinul! Herghelegiu a trimis un șut cu efect din afara careului, însă mingea a depășit cadrul porții lui Maluțan.

Minutul 31: Ocazie Șelimbăr! Hernando a trimis mingea în bară!

Minutul 23: GOOOL Corvinul Hunedoara! Manolache a înscris cu capul în urma unui cornel executat de Herghelegiu.

UPDATE: A început partida.

Echipele de start:

• Corvinul Hunedoara: Lefter - Pîrvulescu, Lică, Manolache, Velisar - Pop, Cărăruș - Lupu, Mehdi, Câmpan - Hergheligiu

Rezerve: Blaga, Gîrbiță, King, Stupu, Grigore, Predică, Ibuchi

• Șelimbăr: Maluțan - Buzan, Gherman, Natea, Șerban - Boboc, Cotogoi - Hernando, Olariu, Bucuroiu - Nerukh

Rezerve: Brașoveanu, Marrone, Soare, Popa, Monea, Butucel, Gogor, Babic, Ayine.

Partida dintre cele două formații ar fi trebuit să se joace în prima etapă a sezonului din Liga a doua, însă meciul a fost reprogramat în urma deciziei luate de Federația Română de Fotbal, deoarece echipa hunedoreană evolua atunci în preliminariile Europa League.

Înaintea meciului direct, echipa antrenată de Florin Maxim (43 de ani) este pe poziția a 19-a în campionat, cu 4 puncte înregistrate, în urma celor trei partide pe care le-a jucat în noul sezon. De cealaltă parte, Șelimbăr este cu un loc deasupra Corvinului, cu 5 puncte obținute.

În etapa a șasea, Corvinul a câștigat, scor 3-1, pe terenul celor de la Viitor Târgu-Jiu, în timp ce sibienii au fost învinși, scor 0-1, de către CS Afumați.

În ultima întâlnire directă, în sezonul trecut, Corvinul a câștigat partida cu Șelimbăr, scor 3-1, pe 29 aprilie.

• Corvinul Hunedoara mai are de disputat alte două restanțe, cu Unirea Ungheni, din etapa a doua, respectiv cu  CS Afumați, din etapa a treia.

Șelimbăr, o singură victorie în 5 meciuri

Formația antrenată de Constantin Schumacher (48 de ani) are o singură victorie în noul sezon, obținută în fața celor de la Metaloglobus, scor 3-1, în etapa a doua.

De atunci, sibienii au mai înregistrat două înfrângeri, 1-2, pe terenul Chindiei, respectiv 0-1, la Afumați și două egaluri, 1-1 cu FCU Craiova și 0-0 cu Unirea Ungheni.

În cele trei partide ale Corvinului, hunedorenii au înregistrat o victorie cu Viitorul Tg. Jiu, un egal cu Ceahlăul, scor 1-1 și o înfrângere cu Voluntari, scor 0-2.

Etichete: corvinul hunedoara , selimbar , corvinul selimbar

Șoșoacă, în Parlamentul European: „Dumnezeu nu e vaccinat, în România 88% nu sunt vaccinaţi”. I-au tăiat microfonul

Eurodeputata Diana Șoșoacă a avut miercuri un discurs puternic antivaccinist în Parlamentul European, în cadrul unei dezbateri pe tema variolei maimuței (Mpox) și a măsurilor pe care Uniunea Europeană ar trebui să le ia în fața acestei amenințări. Fosta senatoare română a acuzat UE că vrea să declanșeze o nouă pandemie, după ce a „omorât câţi bătrâni a putut” în Italia, și a spus că ea se va opune, pentru că „Dumnezeu nu e vaccinat” și 88% dintre români nu sunt vaccinați. La finalul intervenției, microfonul i-a fost tăiat.

3,5 milioane de euro - transferul lui Ianis Hagi

Se naște o nouă forță în România? ”Eu asta îmi doresc, să preiau clubul!”

S-a lăudat că n-a fost demis niciodată în 26 de ani, iar a doua zi a fost dat afară

"Ridicol". Cât primește Ianis Hagi pe lună de la Rangers, deși nu mai joacă nici la echipa a doua

Guvernul României, lovitură grea pentru 'U' Cluj! Ordonanța de Urgență a fost aprobată

Foto Tradiția se respectă: patronul echipei a chemat un preot să sfințească jucătorii, după 0-0 în campionat!

Victorie! Costel Pantilimon a întors decizia la TAS și trebuie să primească o sumă uriașă

Alertă la Manchester City: Kevin De Bruyne s-a accidentat! Cât lipsește

Neașteptat! Un arbitru a recunoscut că a refuzat să îi dea cartonaș galben lui Messi. Ce a primit în schimb

Exclusiv Ioan Andone a vorbit despre situația de la Corvinul: "Au riscat foarte mult"