Răzvan Marin, după România - Olanda 0-3 / Foto: Profimedia

UEFA a descris într-un singur cuvânt victoria Olandei în fața României

03.07.2024, 10:40
  • Media: Liga Digisport, luni, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 21:00, DGS 1

România a părăsit EURO 2024, după ce a fost învinsă în optimile de finală de Olanda, scor 0-3.

UEFA, după România - Olanda 0-3: "Victorie confortabilă"

Cody Gakpo, în prima repriză, și Donyell Malen cu o dublă semnată în repriza a doua, au fost cei care au stabilit scorul final în partida disputată la Munchen, pe Allianz Arena, stadionul celor de la Bayern Munchen.

"România-Olanda 0-3. Naționala Oranje a dominat și e în sferturi! Olanda a ajuns în sferturile de finală de la EURO pentru prima dată în 16 ani, după o victorie confortabilă cu România, la Munchen.

La fel cum s-a întâmplat și în primul meci disputat la Munchen, cu Ucraina, România a strălucit la început și a fost aproape de deschiderea scorului, când Dennis Man a tras din apropierea careului.

Trupa lui Ronald Koeman a fost, însă, cea care a lovit prima, prin Cody Gakpo, care a intrat în centru din stânga și a trimis necruțător, cu piciorul drept, la colțul scurt, reușind al treilea său gol la acest turneu final.

(...) Echipa lui Koeman a înscris, într-un final, un gol doi meritat, după dominația din repriza secundă, când Gakpo l-a servit pe nou-intratul Malen, care a marcat din apropiere. Malen a reușit apoi dubla, în prelungiri, și a închis tabela.", a scris site-ul UEFA, după meci.

FOTO Românii au făcut show în Germania. Cele mai tari imagini

Imaginile zilei la EURO! O româncă a atras atenția tuturor cu tatuajul pe care îl are pe burtă

Tabloul complet al sferturilor de finală de la EURO 2024

Etichete: romania - olanda , uefa , optimi euro 2024 , romania-olanda euro 2024

Momentul în care un bărbat își dă seama că de 30 de ani locuia lângă un criminal în serie. Poliția încă nu știe exact câte victime are

Timp de 30 de ani, un bărbat dintr-o suburbie a orașului News York l-a considerat pe vecinul său, arhitect de profesie, în individ ciudat, dar în urmă cu un an a fost pur și simplu șocat să afle că acesta era suspectat de crimele în serie de pe Gilgo Beach.

Foto Reacția lui Istvan Kovacs după decizia UEFA și după ce românul a intrat în istorie la EURO 2024

Gino Iorgulescu: ”La spital mi-a cerut 3 milioane de euro!”. A venit replica soției victimei lui Mario Iorgulescu

Poziția UEFA, după ce 350.000 de oameni au cerut rejucarea meciului Spania - Germania. Englezii au anunțat ce urmează

Ianis Hagi, în SuperLiga României? Anunțul venit din Scoția

350.000 de oameni cer rejucarea unui meci de la EURO 2024

Exclusiv Mama lui Denis Alibec a intrat în direct și i-a dat replica lui Giovanni Becali: ”Afirmații mincinoase!”

Oficial Fotbalistul pentru care Mihai Rotaru a oferit 1.000.000€ a semnat

Plecarea cu numărul 16 de la Dinamo! Cu cine semnează fotbalistul

Continuă problemele pentru Kylian Mbappe la EURO 2024. Anunțul făcut de selecționerul Franței

UEFA a decis rapid! Ce se întâmplă cu arbitrul care i-a făcut pe 350.000 de oameni să ceară rejucarea unui meci de la EURO

Exclusiv La cinci zile de la meciul cu Olanda, Radu Drăgușin a explicat totul

PEROZÎn costum de baie, fără vestă de salvare, pe ski-jet. Lauren Sanchez, iubita de 54 de ani a lui Jeff Bezos, a strunit bine marea

FILM NOWAu fost rivali, dar acum prietenia lor e atât de puternică. Ce i-a transmis Arnold lui Stallone de ziua lui

Gigi Becali îi dă ultimatum lui Răzvan Burleanu în scandalul cu regula U21! Întâlnirea cu preşedintele FRF are loc azi citeşte ştirea pe Prosport.ro

Sute de suporteri i-au așteptat pe jucătorii echipei naționale, la revenirea în țară VIDEO citeşte ştirea pe ziare.com

Portar din Liga 1, după gratii la doar 32 de ani. Revolta soției: „Legea nu este egală pentru toți" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lili Sandu, într-o super formă fizică, a pozat în costum de baie alb, direct pe nisipul fierbinte. Are 45 de ani și o siluetă perfectă