Exclusiv Selecționerul naționalei U21 a României a reacționat, după ce FRF ar fi decis menținerea ”regulii U21”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (14.07.2023)
Exclusiv ”A fost un eșec venirea lui Cătălin Cîrjan la Rapid?”. Daniel Pancu nu s-a ferit să răspundă
Prima reacție a lui Ladislau Boloni, după ce a retrogradat cu Metz. Ce a spus despre despărțirea de echipă
Rapid Rapid
2 - 0
FCSB FCSB
Du 19.05.2024 21:00

Rapid - FCSB 2-0. Giuleștenii au obținut prima victorie din play-off în ultimul meci al sezonului

19.05.2024, 22:56

• Media: Digi Sport Special, luni, 20:15, DGS 1

• Fotbal: Germania - Ucraina, luni, 21:45, DGS 1

Rapid București a câștigat, pe teren propriu, scor 2-0, împotriva celor de la FCSB în derby-ul etapei cu numărul 10 din play-off-ul SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Funsho (minutul 12) și Claudiu Petrila (minutul 42).

În urma acestui rezultat, FCSB a terminat sezonul pe primul loc, cu 49 de puncte, în timp ce Rapid s-a clasat pe locul al 6-lea (ultimul din play-off), cu 32 de puncte. Mai mult, după această partidă, Rapid a obținut prima victorie din play-off.

Rapid - FCSB 2-0

Rapidiștii au început mai bine duelul de pe Stadionul Giulești și au reușit să desschiă scorul încă din minutul 11 prin Funsho, care a reluat balonul în plasă după o respingere greșită a lui Andrei Vlad, portarul celor de la FCSB. Ulterior, tot ”alb-vișinii” au fost cei la conducerea jocului și au fost aproape să-și dubleze avantajul pe tabelă prin Albion RRahmani (23 de ani), atacantul giuleștenilor, care a reluat din semi-foarfecă spectaculos puțin peste poarta adversă.

În minutul 38, oaspeții de la FCSB au răspuns prin David Miculescu (22 de anI), care a reluat periculos cu capul spre poarta adversă, dar Bogdan Ungureanu (17 ani), goalkeeperul giuleștenilor a respins balonul cu piciorul în corner.

Însă, 4 minute mai târziu, giuleștenii au reușit să marcheze golul de 2-0 după o cursă în flancul stâng al lui Claudiu Petrila.

În repriza a doua, oaspeții au început mai bine și au reușit să se apropie mai des de poarta adversă. Astfel că, în minutul 50, arbitrul Szabolcs Kovacs a dictat penalty pentru FCSB, după ce Alex Băluță a fost faultat în careu de Răzvan Oaidă, însă, ulterior, lovitura de pedeapsă a fost anulată pentru o poziție de ofsaid la Nana Antwi.

În minutul 68, giuleștenii s-ar fi putut desprinde din nou pe tabelă, dar Rrahmani a trimis doar în bară din poziție de 1 la 1 cu Andrei Vlad. În cele din urmă, meciul dintre Rapid și FCSB s-a terminat cu victoria ”alb-vișiniilor”, scor 2-0.

VIDEO Rezumat Rapid - FCSB, scor 2-0

Știrea inițială

Rapid nu mai poate urca niciun loc în clasament, fiind echipa cu cel mai slab punctaj din play-off, 29, în timp ce FCSB este deja campioană de după victoria cu Farul, scor 2-1. Giuleștenii nu au nicio victorie în Top 6, iar singurul punct obținut a fost chiar pe terenul celor de la FCSB, 2-2.

De altfel, pentru echipa de lângă Podul Grant meciurile cu rivalii de la FCSB au reprezentat adevărate ”guri de oxigen” nu numai în acest sezon, dar și în ultimul timp.

FCSB nu a mai câștigat în Giulești din 2014, atunci când echipa era antrenată de Costel Gâlcă (52 de ani), actualul antrenor al celor de la Universitatea Craiova. La 26 iulie 2014, FCSB s-a impus cu 3-1 în Giulești, prin golurile marcate de Keșeru (28), Adi Popa (67) și Chipciu (73). Pentru giuleșteni a marcat Pancu (24).

De atunci, cei de la Rapid au fost indestructibili în Giulești. Mai mult, au urmat 10 întâlniri directe între cele două rivale, iar gruparea alb-vișinie are un avans considerabil: 7-2. Cel mai recent meci dintre cele două echipe s-a terminat nedecis, 2-2.

Meciul de azi nu are nicio miză, iar cei de la FCSB vor folosi, conform unelor surse mulți jucători care au evoluat foarte puțin în acest sezon sau poate chiar deloc. De partea cealaltă, Rapid vrea să încheie sezonul cu o victorie, una de moral pentru un nou început sub comanda lui Neil Lennon, cel care se pare că va prelua echipa.

Bilanțul întâlnirilor directe din SuperLiga, dintre Rapid și FCSB, din ultimii 10 ani

Charalambous nu a mai rezistat și a răbufnit înainte de Rapid - FCSB: ”E prea mult”

Chestionat în legătură cu ultimele dueluri cu Rapid, tehnicianul cipriot a avut o ieșire nervoasă. ”Ce s-a întâmplat în meciurile jucate în acest sezon contra celor de la Rapid?”, a fost întrebarea care l-a enervat pe Charalambous.

• FCSB a pierdut 4 dintre ultimele 5 confruntări directe cu Rapid, unele la scor, 0-4 și 1-5.

Mamma mia! Mi-ați pus această întrebare de minimum 20 ori în acest sezon. Am fost întrebat de prea multe ori asta. Campionatul este încheiat, deci nu este cea mai bună întrebare. Îmi pare rău, știți că vă respect mult, însă nu puteți întreba asta la nesfârșit.

Astfel de lucruri se întâmplă. Am jucat cu Rapid, am pierdut, ăsta este fotbalul. Repetați această întrebare în fiecare săptămână.

Nu cred că este corect, am câștigat campionatul, însă mă întrebați mereu despre eșecurile cu Rapid. Repet: vrem să câștigăm acest meci pentru suporteri. Este prea mult!”, a spus Elias Charalambous.

Clasamentul din play-off. FCSB e campioană, Rapid termină sigur pe 6

clasament-play-off-superliga
Clasament Play-off SuperLiga / Foto: Digi Sport

VIDEO Elias Charalambous, la conferința de presă înainte de Rapid - FCSB

Fiica lui Elias Charalambous, prezentă la sărbătoarea FCSB-ului

În urmă cu o săptămână, Elias Charalambous a fost susținut de prieteni și familie la meciul FCSB - CFR Cluj 0-1, la finalul căruia gruparea roș-albastră a primit trofeul de campioană a României.

Nu mai puțin de 20 de persoane au venit din Cipru special pentru a fi alături de Charalambous. Printre acestea s-a numărat și Andriana (21 de ani), fiica antrenorului de la FCSB.

Tânăra a fost prezentă atât la Arena Națională, de unde a postat o fotografie din momentul în care roș-albaștrii au ridicat trofeul, cu un mesaj pentru tatăl său: ”Mândră de tine”, dar și la petrecerea de după meci.