Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Zeljko Kopic, nevoit să folosească în meciul Dinamo - Csikszereda un fotbalist care a jucat doar 8 minute anul acesta
MM Stoica a spus lucrurilor pe nume despre Alex Chipciu: ”Îl văd un om incapabil să-și cenzureze emoțiile”
Captură de ecran 2024-05-20 193228
Video ”Made in Romania”: ”Generalul” Răzvan Lucescu a făcut show, după ce a scris istorie la PAOK!
LIVE Digi Sport Special
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
3 - 4
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Vi 28.07.2023 18:30

U Craiova 1948 - 'U' Cluj 3-4. Partidă nebună în Bănie! Dică rămâne fără victorie

28.07.2023, 20:29

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

A fost spectacol total în Bănie, la U Craiova 1948 – U Cluj. Ardelenii s-au impus cu scorul de 4-3, în etapa a treia din SuperLiga României.

Astfel, după trei etape, U Craiova 1948 este pe locul 15 în clasament, cu trei înfrângeri la rând, în timp ce U Cluj ocupă a șaptea poziție, cu patru puncte.

U Craiova 1948 - 'U' Cluj 3-4. Chipciu și Nistor, eroii ”Șepcilor Roșii”

Oltenii au irosit câteva ocazii importante în prima parte a partidei, iar dechiderea de scor le-a aparținut ”Șepcilor Roșii”, în minutul 37, atunci când Chipciu i-a pasat lui Nistor la marginea careului, iar decarul ardelenilor a avut o execuție splendidă, cu stângul, fără șansă pentru Robert Popa.

Chițu l-a învins pe Gorcea în minutul 44, însă reușita acestuia a fost anulată pentru ofsaid. Totuși, golul egalizator a venit după pauză, în minutul 50, când, după ce Bahassa a lovit bara transversală, Chițu a ajuns primul la minge și a înscris cu capul.

În minutul 59, Chițu a reușit dubla, după o respingere greșită a lui Gorcea la un șut a lui Bahassa.

Ardelenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 67, după un henț în careu al lui Baeten, șansă de care a profitat Dan Nistor.

Zece minute mai târziu, oltenii au trecut din nou în avantaj, după ce Sidibe, abia intrat pe teren, l-a învins pe Gorcea, după o pasă a lui Bauza.

Avantajul gazdelor nu a durat mult, pentru că în minutul 80, Chipciu a înscris un gol superb, cu un șut de la marginea careului.

Doar câteva minute mai târziu, același Chipciu a făcut ”dubla” tot cu un șut în forță de la marginea careului. Balonul a fost deviat de Achim și a intrat în poarta apărată de Robert Popa.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - 'U' Cluj 3-4

Înaintea meciului din Bănie, cele două echipe se prezintă fără nicio victorie în noua ediție de campionat. U Craiova 1948 vine după două eșecuri, primul cu FCSB, scor 1-3, și al doilea cu Sepsi, scor 0-1

De partea cealaltă, ardelenii au remizat în runda inaugurală, cu Petrolul, scor 1-1, dar apoi au cedat în fața celor de la Rapid, scor 0-3.

După primele două etape, U Craiova 1948 este pe locul 14, în timp ce ardelenii se clasează o poziție mai sus.

În cele trei confruntări directe din sezonul trecut, 'U' Cluj nu a putut să se impună împotriva oltenilor. Primul meci din sezonul regulat s-a încheiat 1-1, cel din retur 0-5, iar cel din play-out 1-3.

U Craiova 1948 - 'U' Cluj, Live Video, 18:30, Digi Sport 1. Istoricul meciurilor directe, de partea oltenilor

U Craiova și 'U' Cluj au, până acum, același golaveraj: 4 goluri încasate și un singur gol marcat.

Ambele formații și-au schimbat recent antrenorul. Pentru Nicolae Dică, instalat la mijlocul lunii actuale, meciul cu 'U' Cluj va fi primul în fața suporterilor noii sale echipe.

De partea cealaltă, ardelenii l-au numit pe Toni Petrea la începutul lunii trecute.

Gol Universitatea Cluj

Chipciu avansează cu mingea la picior și șutează de la marginea careului, balonul este deviat de Achim și intră în poarta lui Popa.

• 82 s

Filip este înlocuit cu Calcan.

• 82 s

Stoica este înlocuit cu Perianu.

• 80 g

Popa îi pasează lui Chipciu la marginea careului, iar căpitanul ”Șepcilor Roșii” șutează cu stângul și îl învinge pe Popa.

• 77 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Bauza îi pasează în interiorul careului, printre doi fundași adverși, lui Sidibe, care trimite cu latul, din prima și îl învinge pe Gorcea.

Penalty

Baeten atinge balonul cu mâna în interiorul careului, iar Kovacs dictează penalty.

• 59 g

Bahassa șutează cu stângul din interiorul careului, Gorcea respinge în față, Chițu intră în posesia balonului, trece de portarul ardelenilor și trimite în poarta goală.

• 50 g

Bahassa șutează cu stângul din afara careului, balonul lovește transversala, iar Chițu ajunge primul și trimite cu capul în plasa ardelenilor.

Albu este înlocuit cu Asamoah.

• 45+5 fr1
  • 45+4 cg

Dimitrov este avertizat.

• 45+1 oc
    Ocazie Universitatea Cluj

Chipciu avansează în partea stângă, întoarce pentru Filip, care șutează în forță, dar balonul este deviat și trece puțin peste poartă.

• 44 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Bahassa îi pasează lui Chițu, care rămâne singur cu Gorcea. Acesta șutează pe jos și îl învinge pe portarul ardelenilor, dar golul este anulat pentru ofsaid.

• 43 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Paramatti este avertizat.

• 39 cg

Baeten este avertizat.

• 37 g

Chipciu îi pasează lui Dan Nistor la marginea careului, acesta trece de Baeten și șutează superb cu stângul, balonul lovește bara și apoi intră în poarta apărată de Popa.

• 36 oc

Dimitrov șutează din afara careului, dar balonul este deviat și iese în afara terenului.

• 20 cg

Mitrea este avertizat.

• 14 oc

Ardelenii combină frumos în afara careului advers, iar Bic finalizează cu un șut care trece pe lângă poarta oltenilor.

• 6 oc

Chițu îi pasează lui Bahassa, care întoarce pentru Bauza. Acesta îi returnează balonul lui Bahassa, care trimite în fața porții pentru Baeten, însă belgianul nu ajunge la finalizare.

• 5 oc

Albu trimite la poartă din lovitură liberă, dar mingea trece peste transversală.