Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”
lobont-2
”Este CFR Cluj mai puternică după venirea lui Dan Petrescu?” Bogdan Lobonț a dat răspunsul pe loc
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2023)
U Cluj - Dinamo | LIVE VIDEO, 20:00, DGS 1. O înfrângere ar fi sinonimă cu retrogradarea pentru ”Câini”. ECHIPELE
Etapa 8 Superliga: Universitatea Cluj-Dinamo
Play-out
Farul Farul
3 - 1
Rapid Rapid
Mi 24.04.2024 19:00

Farul Constanța - Rapid 3-1. ”Marinarii” câștigă fără probleme și giuleștenii rămân fără victorie în play-off

24.04.2024, 20:55

• SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Farul Constanța a reușit să o învingă pe Rapid, scor 3-1, în cadrul etapei a șasea din play-off-ul SuperLigii României.

Farul - Rapid 3-1

După trei ocazii ratate în primele 16 minute, Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 40, după ce a profitat de pasa lui Mihai Popescu.

În prelungirile primei reprize, Rapid a obținut un penalty, iar Albion Rrahmani l-a transformat fără probleme.

Cea de-a doua repriză a aparținut Farului, care a mai marcat de două ori în două minute (67 și 69) prin Luca Andronache și Amine Benchaib.

VIDEO cu rezumatul partidei

Farul Constanța traversează o formă excelentă. Echipa antrenată de Gică Hagi a făcut spectacol odată cu începerea play-off-ului, după ce a câștigat 3 partide din cele 5 meciuri disputate. În ultimul meci, constănțenii i-au umilit pe cei de la CFR Cluj, scor 5-1.

De partea cealaltă, Rapid se află la polul opus. Giuleștenii au început play-off-ul cu patru înfrângeri consecutive, care au condus la demiterea lui Cristiano Bergodi. În locul său a fost instalat pe banca tehnică Bogdan Lobonț, care a remizat la debut, scor 2-2 cu FCSB.

Chiar Farul Constanța a fost formația care a început seria de înfrângeri a giuleștenilor. Echipa lui Hagi a învins-o pe Rapid cu scorul de 2-1, grație ”dublei” semnate de Louis Munteanu. Pentru giuleșteni puncta Albion Rrahmani, din penalty.

Farul Constanța ocupă locul 3 în clasamentul SuperLigii României, cu 32 de puncte. În cazul unei victorii ar depăși-o, cel puțin temporar, pe Universitatea Craiova, care se află la două lungimi distanță.

După un început dezastruos de play-off, Rapid a ajuns pe locul 5, cu 29 de puncte. Dacă ar câștiga, formația antrenată de Bogdan Lobonț ar devansa-o pe CFR și ar trece, cel puțin temporar, pe poziția a patra.

VIDEO cu rezumatul partidei Rapid - Farul Constanța 1-2

Bogdan Lobonț: ”Pentru mine, Gică Hagi e ”Rege”. Îl iubesc!”

Înaintea duelului cu formația de la malul mării, Bogdan Lobonț a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Gică Hagi. ”Pisica” a scos în evidență performanțele reușite de ”Rege” la cârma Farului Constanța.

Două titluri a câștigat Gică Hagi cu echipa sa: în 2017, când echipa se numea Viitorul Constanța, și în 2023. De asemenea, în această perioadă, fostul mare fotbalist român a produs jucători pe bandă rulantă în Academia sa.

”E un meci, un meci de fotbal. Încercăm să ne bucurăm de meci, dacă o să fie dificil, sigur o să ne dăm seama. Știți foarte bine cât îl iubesc pe Gică, pentru mine este ”Rege”.

Continuă să facă lucruri fantastice la Constanța, scoate jucători pe bandă rulantă. este unul dintre cei mai preparați, dacă nu cel mai preparat antrenor din România.

Încrederea poți să ți-o iei din ceea ce faci. Ei (n.red. jucătorii Rapidului) s-au antrenat foarte bine, deci sunt tot băieții ăia. Ei trebuie să găsească de unde să-și ia încrederea.”, a declarat Bogdan Lobonț, în cadrul unei conferințe de presă.

Farul Farul
Rapid Rapid
  • 90+3 final
  • 82 oc
    Ocazie Rapid

Borisav Burmaz a șutat de la 11 metri, dar Buzbuchi a prins balonul!

• 75 s
    Schimbare Rapid

Kait a intrat în locul lui Răzvan Oaidă!

• 75 s

Burmaz a intrat în locul lui Petrila!

• 73 s
    Schimbare Farul

Larie a fost înlocuit de Gustavo Marins!

• 69 g
    Gol Farul

Amine Benchaib a intrat în careu, a șutat la colțul lung și l-a învins pe Virgil Drăghia!

• 67 g
    Gol Farul

Louis Munteanu i-a pasat în careu lui Luca Andronache, iar atacantul l-a executat simplu pe Drăghia!

• 66 s

Grigore a fost înlocuit de Xian Emmers!

• 64 oc
    Ocazie Farul

Mihai Popescu a înscris cu capul, dar golul a fost anulat pe motif de offisde!

• 60 s

Funsho a intrat în locul lui Krasniqi!

• 56 s

Ganea a intrat în locul lui Kiki!

• 55 oc

Din șase metri, Ermal Krasniqi a tras slab, iar Buzbuchi a respins balonul!

• 47 cg
    Cartonaş galben Rapid

Dragoș Grigore a fost avertizat!

Rivaldinho a fost înlocuit de Luca Andronache!

Queiros a intrat în locul lui Dragoș Nedelcu!

Benchaib a intrat în locul lui Deaconu!

Virgil Drăghia a intrat în locul lui Mihai Aioani!

• 45+3 fr1
  • 45+3 gp
    Gol din penalty Rapid

Albion Rrahmani transformă lovitura de la 11 metri!

• 45+2 p
    Penalty

Dragoș Nedelcu comite un henț în careu, iar centratul Colețescu acordă penalty!

• 40 g
    Gol Farul

Mihai Popescu a centrat în careu la Louis Munteanu, care l-a învins pe Marian Aioani!

• 38 oc

Kiki a centrat perfect în careu, dar lovitura de cap a lui Rivaldinho a fost prinsă de Aioani!

• 14 oc

Louis Munteanu a șutat din nou din afara careului, dar mingea a lovit doar bara!

• 9 oc

Louis Munteanu a șutat la colțul lung, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă!

• 3 oc

Louis Munteanu a reușit să-l învingă pe Marian Aioani, dar golul a fost anulat pe motiv de offisde!