FOTBAL:FCSB-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (21.09.2024)
Exclusiv FCSB, ofertă pentru un fotbalist de la Petrolul! Dezvăluirea a fost făcută în direct, imediat după meci
Mesaj emoționant afișat de galeria Petrolului, în memoria lui Gigi Mulțescu
daniel-birligea-digisport
Exclusiv Gigi Becali n-a stat pe gânduri! Patronul FCSB-ului l-a schimbat la pauză pe Bîrligea și i-a transmis un mesaj clar
FCSB FCSB
1 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 21.09.2024 21:30

FCSB - Petrolul Ploiești 1-1. În 10 oameni timp de 60 de minute, campioana României a fost egalată la ultima fază

21.09.2024, 23:28

• Premier League: Man. City - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: U Cluj - Univ. Craiova, duminică, 21:30, DGS 1

FCSB a jucat împotriva Petrolului, pe stadionul Ghencea, într-un meci din cadrul etapei a 10-a din SuperLiga.

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România. Tot azi în SuperLiga României s-a disputat partida dintre FC Hermannstadt și CFR Cluj, încheiată într-o remiză, scor 0-0.

FCSB - Petrolul Ploiești 1-1. Campioana României, egalată de Tudorie la ultima fază

Gruparea roș-albastră a început excelent partida și a deschis scorul încă din minutul 3, prin Băluță.

Ulterior, jocul a devenit mai dur, iar Mihai Popescu a văzut cartonașul roșu și a fost eliminat în minutul 30, după ce i-a spart capul lui Tudorie.

Chiar și așa, FCSB s-a descurcat excelent, iar inferioritatea numerică nu s-a resimțit, până la ultima fază a meciului.

Târnovanu a ieșit greșit pe centrare, iar Alexandru Tudorie a profitat de gafa acestuia și a introdus balonul în poartă în minutul 90+4.

În urma acestui rezultat de egalitate, FCSB a acumulat 10 puncte și este pe locul 10. De partea cealaltă, Petrolul a ajuns la borna 15 și ocupă poziția a șasea.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Petrolul Ploiești 1-1:

Înainte de acest meci, Petrolul Ploiești se află pe loc de play-off, și are 14 puncte acumulate după primele nouă runde. De cealaltă parte, FCSB ocupă doar poziția a 12-a, cu nouă puncte. Este important de precizat că roș-albaștrii au un meci mai puțin disputat.

Ambele echipe vin după rezultate de egalitate. FCSB a remizat cu CFR Cluj, scor 2-2 în deplasare, în tmp ce Petrolul a încheiat la egalitate partida cu Farul Constanța, scor 1-1.

În ultimul meci direct, FCSB s-a impus la limită pe Arena Națională cu scorul de 1-0, după ce Valentin Țicu a trimis mingea în propria poartă în startul reprizei secunde.

Până în acest moment, FCSB a bifat două victorii, trei remize și trei înfrângeri. În același timp, Petrolul a adunat trei victorii, cinci rezultate de egalitate și o înfrângere.

Sanjin Alagic: ”Îl cunosc pe Gigi Becali (n.r. râde). Este mereu la televizor”

Înaintea acestui duel, Sanjin Alagic (46 de ani), antrenorul principal al prahovenilor, a fost întrebat, printre altele, dacă-l cunoaște pe Gigi Becali (66 de ani), cel care conduce destinele clubului ”roș-albaștru”, iar răspunsul bosniacului a fost unul afirmativ.

De asemenea, Alagic crede că prezența constantă a lui Gigi Becali pe ”micile ecrane” pune presiune pe jucătorii FCSB, și nu pe adversarii bucureștenilor.

”Da, îl cunosc pe Gigi Becali (n.r. râde). Cine nu-l cunoaşte? Este mereu la televizor. Cred că pune o presiune mai mare pe echipa sa decât pe echipa noastră. Presiunea este pe FCSB, noi mergem relaxaţi, suntem într-o poziţie bună, într-o formă bună, jucăm din ce în ce mai bine şi vor fi curajoşi acolo”, a spus Alagic, la conferința de presă.

Rareș Vidican a fost delegat de CCA să arbitreze partida dintre FCSB și Petrolul

Cel care va conduce partida dintre FCSB și Petrolul va fi Rareș Vidican, din Satu-Mare. Acesta va fi asistat de Adrian Vornicu și Marius Marchidanu.

În camera VAR va fi Sorin Costreie, în timp ce Valentin Porumbel este arbitrul de rezervă al partidei.

Cu Rareș Vidican la centru, Petrolul Ploiești nu a mai câștigat de 3 ani, după ce ultima victorie a fost în februrie 2021, în meciul din Cupa României, contra celor de la Poli Iași, scor 3-0.

FCSB FCSB
  • 90+5 final

Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

• 90+4 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Goool Tudorie! Petrolul Ploiești a dat lovitura și a egalat la ultima fază.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Partida a fost prelungită cu patru minute!

• 79 cg
    Cartonaş galben FCSB

Ștefan Târnovanu, avertizat.

• 75 s
    Schimbare FCSB

Darius Olaru, schimbat! Malcom Edjouma a intrat în locul său.

• 67 s

Musi a intrat în locul lui Octavian Popescu.

• 67 s

A ieșit Tănase, a intrat Baeten.

• 66 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Cea mai mare ocazie a ”Lupilor galbeni” i-a aparținut lui Mario Bratu.

• 60 fm
    Fază meci FCSB

FCSB înscrisese pentru 2-0, dar golul lui Olaru a fost anulat pentru fault.

Schimbare Petrolul Ploiesti

Mario Bratu a intrat în locul lui Sergiu Hanca.

• 45 sr2

A început repriza secundă!

• 45 s

Băluță, înlocuit cu Baba Alhassan.

• 45 s

Bîrligea, schimbat cu David Miculescu.

Final de primă repriză! FCSB conduce, scor 1-0.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1 Prima repriză a fost prelungită cu 5 minute!
  • 45 cg

Radunovic, avertizat cu cartonaș galben.

• 45 fm
    Fază meci Petrolul Ploiesti

Mihnea Rădulescu a încercat un șut din afara careului, dar mingea i-a sărit în momentul execuției, iar balonul s-a dus mult peste.

• 42 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Cartonaș galben pentru Mihnea Rădulescu.

• 30 cr
    Cartonaş roşu FCSB

Cartonaș roșu pentru Mihai Popescu, după ce i-a spart capul lui Tudorie! FCSB, în 10.

• 27 s

O nouă pierdere pentru Petrolul! Fabricio Baiano a avut nevoie de schimbare, iar în locul său a intrat Denis Radu.

• 25 fm

Rădulescu, lovit de Radunovic! Fotbalistul ”Lupilor” sângerează.

• 21 cg

Cartonaș galben pentru Olaru! Căpitanul FCSB-ului a fost avertizat pentru proteste.

• 17 oc

Ocazie Petrolul! Marian Huja a reluat cu capul, dar fix în brațele lui Târnovanu.

• 14 s

Pierdere mare pentru Petrolul! Grozav, accidentat, a părăsit terenul după doar 14 minute! Înlocuit cu Akosah-Bempah.

• 4 cg

Marian Huja a primit cartonaș galben pentru prosteste.

• 3 g
    Gol FCSB

Goool FCSB! Alex Băluță a deschis scorul în debutul meciului, printr-o execuție excepțională, cu exteriorul.

A început partida dintre FCSB și Petrolul Ploiești.