AC Milan v Liverpool FC - UEFA Champions League 2024/25 League Phase MD1
Video AC Milan - Liverpool 1-3. Italienii au deschis scorul în minutul trei, apoi a urmat dezastrul
Bern, Switzerland, September 17th 2024: Youri Tielemans (8 Aston Villa) celebrates scoring his team s first goal during
Video Young Boys - Aston Villa 0-3. Englezii revin după 41 de ani în Champions League cu o victorie
dorinel
Dorinel Munteanu, tiradă la interviu: s-a legat de Maftei, arbitri, "specialiști" și chiar și de fanii Oțelului!
Fotbal Club

Video Aston Villa – Liverpool 1-3. "Cormoranii" leagă trei victorii la rând și urcă pe locul 6 în Premier League

26.12.2022, 21:26

Liverpool s-a impus pe terenul lui Aston Villa, scor 3-1, în etapa cu numărul 17 din Premier League.

Aston Villa - Liverpool / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Trupa lui Jurgen Klopp a început bine meciul și a deschis scorul prin Mohamed Salah, în minutul 5. Liverpool a avut și un gol anulat, în minutul 20 pe motiv de ofsaid, însă "Cormoranii" au reușit să mai marcheze o dată înainte de pauză prin Van Dijk, din pasa aceluiași Salah, în minutul 37.

În actul secund, Villa a început mai bine și a avut un gol anulat la câteva zeci de secunde de la reluarea jocului. Gazdele "au spart gheața" în minutul 59, atunci când Watkins a înscris cu capul dintr-o centrare superbă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 81, atunci când puștiul de doar 18 ani al celor de la Liverpool, Stefan Bajcetic, a marcat primul său gol al sezonului, după ce s-a descurcat de minune în careul advers.

În urma acestui rezultat, Liverpool a urcat până pe locul 6 în Premier League și are 25 de puncte acumulate în 15 meciuri disputate. De cealaltă parte, Aston Villa este pe 12, cu 18 puncte strânse.

VIDEO cu rezumatul meciului Aston Villa - Liverpool 1-3

Aston Villa - Liverpool 1-3

Min. 81: Gool Liverpool! La doar 18 ani, Stefan Bajcetic marchează pentru Liverpool primul său gol al sezonului.

Min. 59: Gol Aston Villa! Douglas Luiz centrează foarte bine, iar Watkins trimite cu capul în poarta lui Alisson, fără speranțe pentru goalkepeer-ul brazilian.

Min. 46: Gol anulat pentru Aston Villa! Watkins trimite mingea în poartă, însă reușita este anulată de cei din camera VAR pe motiv de ofsaid.

UPDATE: Pauză în partida dintre Aston Villa și Liverpool.

Min. 37: Goool Liverpool! Van Dijk marchează și el, iar trupa lui Jurgen Klopp se distanțează la două goluri pe tabelă.

Min. 20: Gol anulat pentru Liverpool! Matip trimite mingea în plasă, însă reușita nu este validată pe motiv de ofsaid.

Min. 15: Liverpool domină meciul din punct de vedere al posesiei, dar Aston Villa este echipa care a avut mai multe ocazii de gol.

Min. 5: Gool Liverpool! Salah deschide scorul repede, după o pasă primită în fața porții goale.

Min. 1: Începe meciul!

• Aston Villa: Olsen - Young, Konsa, Mings, Digne - McGinn, Kamara, D.Luiz, Bailey - Watkins, Buendia
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Nunez, Oxlade-Chamberlain

Aston Villa - Liverpool LIVE VIDEO, ora 19:30, pe Digi Sport 1. Emery în duel cu Jurgen Klopp

Trupa din Birmingham speră să bifeze un rezultat pozitiv pe teren propriu de Boxing Day și astfel să continue seria bună începută înainte de pauza pricinuită de Cupa Mondială.

De cealaltă parte, Liverpool vine după un eșec suferit în Cupa Ligii Angliei, 3-2, pe terenul lui Manchester City, partidă la care Jurgen Klopp a mizat pe mai mulți fotbaliști tineri.

Acum însă tehnicianul neamț se va putea baza pe toți fotbaliștii care au fost la turneul final din Qatar.

Ultima confruntare dintre cele două formații a avut loc în luna mai și a fost câștigată de "Cormorani", 2-1, datorită unor goluri marcate de Matip și Mane, respectiv Douglas Luiz.

Clasament Premier League

image_2022-12-26_185905014
Clasamentul din Premier League / Foto: Flashscore

Etichete: liverpool , aston villa , premier league etapa 17

„UE și-a pierdut mințile. Este un gest sinucigaș”. Moscova despre ajutorul european acordat Ucrainei

Uniunea Europeană "şi-a pierdut minţile" şi se îndreaptă spre ruină prin alocarea de fonduri...

WhatsApp Image 2024-09-19 at 23.40.31 (1)
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Anthony Martial a semnat

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an a fost una electrizantă.

Victorie! Costel Pantilimon a întors decizia la TAS și trebuie să primească o sumă uriașă
Sunderland v Chelsea - Premier League
FCSB riscă să fie depunctată de FRF
fcsb
Răsturnare de situație în cazul Simonei Halep
halep
Monaco - Barcelona 2-1, Atalanta - Arsenal 0-0, Atletico - Leipzig 2-1. Toate rezultatele din prima etapă de UCL
Das Logo der UEFA Champions League mit dem Spielball. Fussball UEFA Champions League, Achtelfinale Rueckspiel: Real Madr
dorinel

Exclusiv "E admisibil așa ceva?" Reacții-fulger după gestul "incredibil" făcut de Dorinel Munteanu în văzul tuturor
final
Niță a luat 4 goluri, Stanciu a făcut spectacol! Ce a ieșit la meciul contra lui Toney, Mahrez și Firmino
nita
David Maftei a dezvăluit ce i-a spus Dorinel Munteanu la faza care a stârnit un val uriaș de critici
maftei
Gigi Becali a dat ordin: primul „11" cu care FCSB va juca împotriva Petrolului
Transferul uriaș cu care Dinamo vrea să dea lovitura în Superliga! A fost la Manchester United și e jucător de națională
George Clooney este regele farselor la Hollywood. Gluma pe care i-a făcut-o lui Tom Cruise. S-a folosit de numele lui Brad Pitt
Katy Perry, într-o pereche de pantaloni scurți și o jachetă minusculă. Artista și-a etalat cu mândrie talia de viespe
Mircea Lucescu i-a ales pe cei mai mari fotbaliști din toate timpurile. Pe cine a pus lângă Messi
Pensionar ”furat" la pensie. A pierdut 700 lei pentru că nu e pensionat pe legea nouă. Cât a lucrat?
Răsturnare de situație în cazul lui Mario Iorgulescu. De ce i s-a anulat condamnarea la 13 ani de închisoare. Ce urmează pentru tânărul milionar
Revoluție totală în fotbal. Se cere schimbarea numărului de jucători de pe teren: ”Ar putea fi un lucru bun”
Fabio Capello ”a dat de pământ” cu AC Milan, după înfrângerea suferită în fața lui Liverpool