WhatsApp Image 2024-10-08 at 15.17.30
Adrian Mazilu, pe patul de spital
Brighton and Hove Albion v Tottenham Hotspur - Premier League - American Express Stadium
Video Brighton - Tottenham 3-2 | Evoluție spectaculoasă a gazdelor, care au revenit de la 0-2. Drăgușin, rezervă neutilizată
FOTBAL:ANTRENAMENT ROMANIA (7.10.2024)
Exclusiv Mircea Lucescu l-a sunat pe Daniel Pancu, după scandalul din Giulești. Ce a făcut în primele 15 minute ale discuției

Video Arsenal - Brighton 0-3. Încă un pas greșit făcut de ”Tunari” în lupta pentru titlu

14.05.2023, 20:35

Partida dintre Arsenal și Brighton s-a terminat cu succesul oaspeților, scor 3-0, în etapa a 36-a din Premier League.

Enciso, în meciul Arsenal - Brighton / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Buzău - Hermannstadt, vineri, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: ”U” Cluj - Oțelul Galați, vineri, 21:00, DGS 1

Cu eșecul de pe teren propriu, ”Tunarii” și-au redus semnificativ șansele de a mai câștiga titlul la finalul acestui sezon.

Arsenal - Brighton 0-3. Tunarii, la patru puncte în spatele celor de la Manchester City

În meciul de pe teren propriu, cei de la Arsenal au fost de nerecunoscut. Enciso a fost cel mai periculos om al oaspeților în prima parte a meciului, în timp ce Trossard a nimerit transversala pentru ”Tunari”, după ce a intrat în locul lui Martinelli.

După 0-0 la pauză, oaspeții au dat lovitura în partea a doua a meciului. Enciso a marcat pentru 1-0 în minutul 51, cu o lovitură de cap.

Avantajul a fost dublat de către Ondav, în minutul 86, cu un lob superb, după ce a profitat de o eroare în apărarea gazdelor.

Estupinan a închis tabela, în minutul 90+6, după ce a profitat de un șut respins de Ramsdale în față.

Astfel, oaspeții s-au impus la scor de neprezentare pe Emirates.

În urma rezultatului din această rundă, cei de la Arsenal rămân pe locul doi în Premier League, cu 81 de puncte, la patru în spatele celor de la Manchester City.

VIDEO Rezumat Arsenal - Brighton 0-2

Arsenal - Brighton 0-3, în etapa a 36-a din Premier League

FINAL DE MECI

Min 90+6: GOOOL Brighton. Estupinan face 3-0, cu un șut din opt metri.

Min 86: GOOOL Brighton. Ondav înscrie cu un lob superb, după ce rămâne singur la balon, în careul celor de la Arsenal.

Min 71: Trossard șutează puternic, dar Steele este la post și reține mingea fotbalistului de la Arsenal.

Min 63: Nelson șutează de pe linia careului de 16 metri, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Steele.

Min 51: GOOOL Brighton. Enciso înscrie din careul de șase metri, cu o lovitură de cap.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

PAUZĂ

Min 37: Enciso trimite peste poarta goală, din șapte metri.

Min 31: Trossard trimite un șut puternic din interiorul careului mare, dar balonul său nimerește bara transversală.

Min 24: Gabriel Jesus trimite un șut la colțul scurt, dar Steele este la post și respinge balonul în corner.

Min 16: Martin Odegaard încearcă un șut de la distanță, dar mingea se duce ușor pe lângă poarta lui Steele.

Min 12: Enciso șutează din partea stângă a careului mic, dar Ramsdale intervine și respinge mingea în corner.

Min 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Arsenal: Ramsdale - White, Kiwior, Gabriel, Tierney - Odegaard, Jorginho, Xhaka - Saka, Jesus, Martinelli

Rezerve: Turner - Walters, Vieira, Trossard, Smith Rowe, Partey, Nketiah, Nelosn, Holding

Brighton: Steele - Gross, Colwill, Dunk, Estupinan - Caicedo, Gilmour - Enciso, Mas Allister, Mitoma - Ferguson

Rezerve: McGill - Welbeck, van Hecke, Undav, Peupion, Offiah, Moran, Buonanotte, Ayari

"Tunarii" sunt obligați să câștige pentru a mai spera la titlu. În acest moment, trupa lui Arteta este la doar un punct de prima poziție, ocupată de Manchester City, însă "Cetățenii" au meci mai puțin jucat.

Londonezii speră să repete rezultatul din tur, când s-au impus, 4-2, datorită golurilor marcate de Saka, Odegaard, Nketiah și Martinelli, respectiv Mitoma și Ferguson.

Brighton vine după un eșec usturător, 1-5, acasă, cu Everton, iar trupa lui De Zerbi caută să răzbune înfrângerea.

Clasament Premier League

Etichete: arsenal , brighton , clasament premier league , campionatul angliei , etapa 36 premier league

Alegeri prezidențiale în Republica Moldova. Ce arată datele celui mai recent sondaj

Cu trei zile înainte de alegerile prezidenţiale, Maia Sandu se menţine detaşat în fruntea...

profimedia-0857763993
Real Madrid a luat decizia așteptată de toată lumea, după ce Kylian Mbappe a fost acuzat de viol

Ce loc va ocupa România în clasamentul FIFA, după victoriile cu Cipru și Lituania
FOTBAL: LITUANIA - ROMANIA, LIGA NATIUNILOR (15.10.2024)
Un polițist a împușcat-o mortal! ATENȚIE Imagini cu puternic impact emoțional. Autoritățile: ”Putea fi mult, mult mai rău”
sidney-wilson18
A fost la petrecerea din Suedia a lui Mbappe și a spus totul: "Ne-au pus telefoanele într-o cutie!"
116877805_10163997637790201_4741698426312162995_n
”Mâine dăm banii”. Gigi Becali a anunțat un transfer la FCSB! Suma pe care o plătește patronul campioanei
FOTBAL:PAOK SALONIC-FCSB, UEFA EUROPA LEAGUE (3.10.2024)

Exclusiv Decizia luată de Daniel Pancu, după ce Rareș Ilie a înjurat-o pe Steaua în Giulești, la România U21 - Elveția U21
Screenshot 2024-10-17 at 20.17.01
Exclusiv Dinu Gheorghe a revenit în direct: cum l-a numit pe Dan Șucu
Screenshot 2024-10-17 at 22.43.19
Dan Șucu, decizie finală în cazul lui Marius Șumudică! ”Toate șansele de pe pământ”
CONFERINTA PRESA: MARIUS SUMUDICA - ANTRENOR RAPID 1923 BUCURESTI (21.08.2024)
Rapid vrea să-l transfere pe atacantul crescut de FCSB! Concurență acerbă pentru giuleșteni
”Sunt convins! Se poate bate la primele locuri”. Cum prefațează Helmut Duckadam derby-ul Dinamo – FCSB
Al Pacino, despre motivul real pentru care a acceptat să joace în Godfather III: "Eram falit. Alegerea nu putea fi mai simplă"
Dorian Popa, primele declarații despre noua iubită: „Am dreptul să-mi găsesc fericirea!” El s-a despărțit anul trecut de Claudia Iosif
Lucescu, în căutarea perfecțiunii: România e pe cale să realizeze o performanță fotbalistică nemaiîntâlnită
Casa de Pensii admite erori la recalculare. Pensie mai mică pentru mulți pensionari. Cine sunt ei?
Soldatul care a luptat 30 de ani în al Doilea Război Mondial
Victorie extraordinară a Anei Bogdan! A învins o mare favorită și s-a calificat în sferturi