Replica scurtă a lui Gică Hagi în momentul în care a fost întrebat despre situația lui Ianis Hagi
Gică Hagi a văzut protestul suporterilor împotriva sa și a răspuns fără să stea pe gânduri
LIVE Superliga: Sepsi Sfantu Gheorghe-Botosani
UTA UTA
1 - 1
Farul Farul
Lu 26.08.2024 22:00

UTA - Farul 1-1. ”Marinarii” au obținut un punct, după un gol reușit în minutul 90+5

26.08.2024, 23:58

• SuperLiga: FC Buzău - Oțelul, sâmbătă, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Farul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

UTA și Farul au remizat, scor 1-1, în cadrul etapei a 7-a din SuperLiga.

Meciul dintre UTA și Farul a putut fi urmărit și pe site-ul digisport.ro, cât și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

UTA - Farul 1-1. Elevii lui Gică Hagi au reușit să obțină remiza în prelungiri

Meciul de la Arad a început cu patru ocazii semnate Farul prin Gabi Iancu și Ionuț Vînă.

Apoi, în minutul 22, Benjamin van Durmen a deschis scorul pentru gazde. A înscris cu un șut din șase metri.

Finalul primei părți le-a aparținut celor de la UTA. Omondi și Fabry au trecut pe lângă majorarea scorului.

Partea a doua a jocului le-a aparținut celor de la Farul. În minutul 49, Cristi Ganea a trimis un șut de la distanță, dar mingea a lovit bara laterală.

În minutul 57, cei de la Farul au solicitat o lovitură de la 11 metri, după un duel în careu între Hrezdac și Bălașa. În minutul 86, Ghezali a trecut pe lângă 2-0.

În prelungiri, Denis Alibec a ieșit la rampă. În minutul 90+1 a trecut pe lângă egalare, cu un șut din lovitură liber, iar în minutul 90+5 i-a pasat decisiv lui Victor Dican, care a înscris golul de 1-1, cu un șut simplu la colțul lung.

Astfel, în urma meciului din etapa a 7-a a SuperLigii, UTA și Farul s-au ales cu câte un punct.

VIDEO Rezumat UTA - Farul 1-1

Știrea inițială

UTA - Farul, Live Video, Digi Sport 1. Rednic are 424 de meciuri ca antrenor, iar Hagi a ajuns la 355 în prima divizie din România

Echipele meciului UTA - Farul:

UTA: R. Popa - Trif, Conte, Poulolo, Tsouka - Fabry, Van Durmen, Hrezdac, Costache - Omondi, Ezekiel

Rezerve: E. Popescu, Benga, C. Mihai, J. Pedro, Mabea, Râpă, R. Cristea, V. Borcea, Cîmpanu, Dumiter, Kadiri, Ghezali

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea - Nedelcu, Grameni, Vână - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan

Rezerve: Ducan, Buta, Sîrbu, Dănuleasă, Dican, Radalsavescu, N. Popescu, A. Stoian, Doicaru, Alibec

Mircea Rednic (62 de ani) și Gică Hagi (59 de ani) sunt două dintre cele mai importante figuri din SuperLiga, doi antrenori cu performanțe și doi foști mari fotbaliști. Despre Hagi sunt foarte mulți care spun că este chiar cel mai mare fotbalist român din toate timpurile.

Cei doi au fost colegi la echipa națională și chiar au lucrat împreună la Viitorul, actuala Farul, dar au traversat și moment delicate, cu ”Strâmbu'” și ”gol din vestiar”, plus o demitere înainte de ziua lui Rednic, acum trei ani.

Dar toate trec și cel mai important este să existe respect între două personalități atât de importante.

Nici UTA, nici Farul nu au început strălucit acest sezon, dar suntem abia înaintea meciului din etapa a 7-a, așa că nimic nu este pierdut. Este valabil pentru orice echipă, inclusiv pentru ultima clasată, Gloria Buzău, care joacă și ea cu ”U” Cluj, de la ora 19:00. Ambele meciuri vor putea fi văzute pe canalele Digi Sport.

UTA este pe locul 13, cu 6 puncte, în timp ce Farul are un punct mai mult și se află pe locul 11.

Sezonul trecut, Farul - UTA s-a terminat 2-2, în timp ce partida retur s-a încheiat 0-0. La ambele partide pe banca echipelor au fost Hagi și Rednic.

Rednic și Hagi sunt doi dintre antrenorii cu cea mai mare experiență în SuperLigă. Un calcul făcut doar la partidele din SuperLigă pe care le-au condus arată că antrenorul de la UTA a ajuns la 424, iar patronul-antrenor de la Farul la 355. Plus că fiecare dintre ei a antrenat și în străinătate!

Rednic a devăluit că l-a vrut pe Denis Alibec la UTA, chiar înaintea meciului cu Farul + Cu ce plan a ajuns Hagi la Arad

Cu o zi înaintea partidei, antrenorul arădenilor a vorbit despre atacantul de careu pe care l-a vizat și cu care spera să închidă actuala campanie de transferuri, ajunsă la 16 jucători: Denis Alibec!

Revine și Alibec la Farul, nu putea și ăla să mai aștepte perioada de întrerupere? Glumesc. Și noi am vorbit cu el, dar a ales să meargă la Farul. Cunoaște foarte bine locul, se înțelege bine cu Hagi, de aia a ales să meargă acolo, e un plus.

Acum nu știm dacă el e pregătit să joace de la început sau va intra cum a intrat la ultimul meci cu Sibiul”, a spus Mircea Rednic la conferința de presă.

Mai așteptăm, încă tatonăm, suntem în discuții cu doi atacanți cu talie. Asta îmi doresc pentru că sunt momente în joc în care dacă ai un atacant care ține de minge, mai dă și timp de respiro colegilor săi.

În plus, am fi mai puternici și la fazele fixe, pentru că noi aici suferim. Ocaziile pe care le-a avut Botoșaniul, trei, au venit după cornere sau faze fixe. Iar golul l-am luat tot așa. Noi acolo am suferit și suferim în continuare”, a completat „principalul” Bătrânei Doamne.

O deplasare lungă, unde e dificil, cu un adversar stabil, unde staff-ul tehnic e de o perioadă acolo. Întâlnim o echipă talentată, o echipă care ştie fotbal.

UTA e o echipă care, mai ales acasă, joacă foarte bine. Deci, practic, ne așteptăm la un meci dificil, mergem cu ideea să încercăm să ne întoarcem acasă cu rezultat pozitiv”, a spus Gică Hagi.