2.FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-AJAX AMSTERDAM 2-0,LIGA EUROPA (21.02.2013)
Foto Îmbrăcat în echipamenul FCSB-ului, Ciprian Tătărușanu a anunțat: ”Vă aștept”
kopic-dinamo
Zeljko Kopic ”și-a înțepat” adversarii: ”Toate echipele așteaptă meciul cu Dinamo ca pe un derby”
Coventry City v Tottenham Hotspur, EFL Carabao Cup, Third Round, Football, Coventry Building Society Arena, Coventry, UK, 18 Sep 2024
Radu Drăgușin, 97 de minute jucate la Tottenham într-un meci absolut dramatic! Nota primită la final
UTA UTA
1 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 16.09.2024 18:00

UTA Arad - Hermannstadt 1-1. A cincea remiză consecutivă pentru Mircea Rednic pe teren propriu

16.09.2024, 18:01

• Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta - Arsenal, joi 22:00, DGS 2

UTA Arad și Hermannstadt au remizat, scor 1-1, pe stadionul Francisc Neuman, într-un meci din cadrul etapei a 9-a din SuperLiga

Golurile acestei partide au fost marcate de Joao Pedro (minutul 74 - penalty) pentru arădeni, respectiv Aurelian Chițu (minutul 64) pentru sibieni.

UTA - Hermannstadt 1-1

Gazdele puteau deschide scorul chiar din primul minut, însă șutul lui Andrej Fabry, aflat în afara careului de 16 metri, a lovit bara porții lui Cătălin Căbuz.

Sibienii au dat replica în minutul 26, când fundașul dreapta Oroian, urcat în flancul drept al atacului, a șutat în bară din lateral.

Oaspeții au forțat în atac și au fost aproape de deschiderea scorului două minute mai târziu (minutul 28) la ocazia lui Ianis Stoica. Atacantul lateral al lui Hermannstadt a fost servit excelent în interiorul careului arădean de un coechipier, însă șutul acestuia din cădere a fost parat de Popa. În cele din urmă, prima repriză s-a terminat la egalitate, scor 0-0.

Sibienii au continuat să forțeze în atac și în repriza a doua și au fost aproape de a marca în minutul 58, când Aurelian Chițu, atacantul lui Hermannstadt, a reluat balonul pe spațiul porții adverse, însă Popa a respins în extremis balonul în corner. În cele din urmă oaspeții au punctat pe tabela de marcaj în minutul 64, când același Chițu a trimis în plasă, cu o lovitură de cap, după ce a fost servit excelent în careul mic de Silviu Balaure.

Arădenii au dat replica 10 minute mai târziu (minutul 74), când Joao Pedro a transformat o lovitură de la 11 metri obținută după un henț comis în propriul careu de Valerică Găman, fundașul central al lui Hermannstadt.

În cele din urmă, partida de pe stadionul Francisc Neuman s-a terminat cu scorul de 1-1, iar cele două echipe au rămas în afara zonei de play-off (Hermannstadt pe locul 7, cu 12 puncte, iar UTA pe poziția a 14-a, cu 8 puncte).

VIDEO Rezumat UTA - Hermannstadt 1-1

Știrea inițială

După opt etape jucate, Hermannstadt este pe locul șapte și are șansa să urce pe poziție de play-off. Dacă câștigă în această seară, echipa lui Marius Măldărășanu le egalează la puncte pe CFR Cluj și Petrolul Ploiești.

De cealaltă parte, UTA este doar pe locul 14 în SuperLiga. Echipa lui Mircea Rednic are doar șapte puncte acumulate și este la doar un punct în fața Gloriei Buzău, formația de pe ultimul loc.

”Pe mine mă interesează punctele, până acum am jucat, am avut multe ocazii și au fost meciuri când nu am luat niciun punct. Nu vreau să spun că facem spectacol, nu ne interesează. Vreau 6 puncte, nu avem altă soluție dacă vrem să fim în obiectiv. Cu două ești în play-off.

Întâlnim o echipă ce a avut probleme la început, nu au fost omogeni. Au venit mulți jucători și la ei, e clar că au avut nevoie de timp și același lucru l-am cerut și eu. Acum Sibiul vine după două rezultate foarte bune. Stau bine ca și joc, ca și moral, așa că va fi un meci greu. Îi cunoaștem, iar pe noi ne interesează să avem atitudine bună, să nu mai ratăm ocaziile pe care mai mult ca sigur ni le vom crea și să luăm cele trei puncte.

Cred că și jocul nostru a crescut, iar Hermannstadt nu e o echipă pe care să nu o poți bate. Suntem într-o situație în care ducem lipsă de puncte, iar pentru noi lucrurile sunt clare. Indiferent cu cine am fi jucat luni, trebuie să câștigăm acasă. Atmosfera va fi cum e de obicei la Arad, sunt sigur că băieții sunt conștienți că e un moment important”, a spus Mircea Rednic la conferința de presă.