Exclusiv Sorin Cârțu ar fi vrut la Universitatea Craiova un jucător de la FCSB: ”Mi-ar fi plăcut”
Iosif Rotariu, ”dat pe spate” după România - Lituania: ”E cel mai bun jucător din SuperLiga”
FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Încă o veste grozavă pentru Dennis Man, după ce a fost desemnat "Jucătorul Lunii" în Serie A
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
5 - 1
Gloria Buzau Gloria Buzau
Vi 16.08.2024 22:00

Universitatea Craiova - Gloria Buzău 5-1. Oltenii au făcut spectacol! Echipa lui Gâlcă, liderul din SuperLigă

16.08.2024, 23:49

• Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Universitatea Craiova a învins-o fără drept de apel pe Gloria Buzău, scor 5-1, în cadrul etapei a șasea din SuperLiga României.

Partida din Oltenia a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format LIVE VIDEO pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Universitatea Craiova - Gloria Buzău 5-1. Victorie categorică pentru echipe din Bănie! Oltenii sunt lideri în SuperLiga

Echipa lui Constantin Gâlcă a intrat cu avantaj de două goluri la cabine, după reușitele semnate de Maldonado și Bană, în minutele 35 și 45.

După pauză tot oltenii au fost cei care au dominat partida, iar Alexandru Mitriță a dus scorul la 3-0 în minutul 63. ”Piticul” a ajuns deja la cota 5 în acest campionat, după golul marcat în poarta formației din Buzău.

Intrat pe teren în repriza a doua, Budescu a reușit un super-gol și a redus din diferență patru minute mai târziu, dar oaspeții n-au putut face mai mult.

Mekvabishvili (73) și Căpățînă (84) și-au trecut și ei numele pe tabela de marcaj pentru a stabili rezultatul final, 5-1.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a adunat 14 puncte, golaveraj +9, și este liderul autoritar din SuperLigă. De partea cealaltă, Gloria Buzău este pe 12, cu 5 puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei Universitatea Craiova - Gloria Buzău 5-1:

După 5 etape jucate, echipa lui Costel Gâlcă este pe primul loc în Liga 1, fără înfrângere. Cele 11 puncte au fost acumulate, după trei victorii și două remize.

De cealaltă parte, nou-promovata Gloria Buzău este pe locul al 11-lea, cu 5 puncte. Elevii lui Prepeliță au totuși șansa să urce pe loc de play-off dacă vor învinge în această seară.

”Va fi un meci complicat, pe hârtie suntem favoriţi, dar, cum am spus de fiecare dată, trebuie să demonstrăm în teren şi să câştigăm meciurile. Buzăul este o echipă bine organizată, e rapidă pe tranziţie, construiește de jos, se asociază bine între linii, caută foarte mult să atragă adversarul, să joace în spaţiu, să vină pe mingea a doua.

De noi depinde cum putem să ne impunem pe faza de atac, pentru că este foarte important să marcăm, fiindcă suntem datori în faţa porţii. Suntem toţi apţi pentru joc, mai puţin Ivan. Şi Screciu a intrat cu noi, nu mai este accidentat, dar nu este sută la sută să intre în meci. Mai sunt mici probleme, dar suntem bine în general”, a declarat Costel Gâlcă la conferința de presă premergătoare partidei.

clasamentul SUPERLIGII
Clasamentul SuperLigii / Foto. Digi Sport
  • 93 final
    Final meci Oltenii au obținut o victorie categorică, scor 5-1.

Cartonaş galben Gloria Buzau

Alin Dobrosalevici a primit cartonașul galben.

• 84 g
    Gol Universitatea Craiova

Goool Craiova! Căpățînă a dus scorul la 5-1. Oltenii se distrează cu echipa din Buzău.

• 78 s

Lyes Houri a intrat în locul lui Mekvabishvili.

• 78 s

Mitriță, schimbat cu Căpățînă.

• 74 g

Gool! Gazdele au refăcut diferența de trei goluri după golul semnat de Anzor Mekvabishvili.

• 69 s
    Schimbare Gloria Buzau

Alexandru Stan i-a luat locul lui Cristian Dumitru.

• 69 s

Bană, schimbat cu Barbu.

• 69 s

Paradela, înlocuit cu Carlos Mora.

• 67 g
    Gol Gloria Buzau

Gool Gloria Buzău! Introdus pe teren în repriza secundă, Constantin Budescu a redus din diferență printr-un șut excepțional.

• 63 g

Gool Craiova! Alexandru Mitriță a înscris și a dus scorul la 3-0. Starul din Bănie a ajuns deja la cota 5 în acest campionat.

• 61 oc
    Ocazie Universitatea Craiova

Ocazie Craiova! Mingea a ajuns la Elvir Koljic care, dintr-o poziție excelentă, a șutat direct pe direcția portarului.

• 52 cg

Diego Ferraresso, avertizat cu cartonaș galben.

• 49 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Denil Maldonado a primit cartonașul galben.

Dragoș Tescan, înlocuit cu Ion Gheorghe.

Constantin Budescu a intrat în locul lui Daniel Benzar.

David Tavares i-a luat locul lui Robert Sălceanu.

Canadjija, înlocuit cu Sergiu Pîrvulescu.

Final de primă repriză. Gazdele intră cu avantaj de două goluri la cabine după golurile semnate de Maldonado și Bană.

• 45 g

Gool Craiova! Oltenii și-au dublat avantajul chiar înainte de pauză prin Ștefan Bană.

• 35 g

Goool Craiova! Paradela a șutat în bara transversală din câțiva metri, iar mingea a ajuns la Maldonado, care a reluat cu capul în poartă. Oltenii conduc, scor 1-0.

• 32 cg

Luis Paradela a primit și el cartonașul galben. Primul jucător avertizat din tabăra oltenilor.

• 19 cg

Ricardo Matos este primul jucător avertizat din această partidă.

• 12 oc
    Ocazie Gloria Buzau

Ocazie pentru oaspeți! Tescan a șutat foarte frumos, însă mingea trimisă a lovit bara.