malda
Marius Măldărășanu, după 2-3 cu Farul: ”Sunt pozitiv”
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (23.02.2024)
Bernd Storck: ”O mare dezamăgire”. Mesaj ferm pentru jucătorii problematici, după 0-3 cu ”U” Cluj
poza suporteri original
Pace în Giulești! Șumudică s-a întâlnit cu suporterii care au scris că ”Peluza Nord nu este Coreea de Nord”
LIVE Stirile Digi Sport
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
1 - 2
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Vi 16.08.2024 19:00

Unirea Slobozia - Petrolul 1-2. Prahovenii au obținut prima victorie în deplasare din acest sezon

16.08.2024, 21:06

• Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Petrolul Ploiești a învins-o, în deplasare (Clinceni), scor 2-1, pe Unirea Slobozia, într-un meci din cadrul etapei a 6-a din SuperLigă

Pentru ialomițeni a marcat Jordan Gele (minutul 29), în timp ce pentru prahoveni au înscris Mihnea Rădulescu (minutul 40) și Alexandru Tudorie (minutul 77).

Din minutul 50, gazdele au evoluat în inferioritate numerică, după ce Gele a primit direct cartonașul roșu pentru un fault comis asupra asupra lui Paul Papp.

În urma acestui rezultat, Petrolul se află pe locul al 4-lea al clasamentului, cu 9 puncte acumulate, în timp ce Slobozia ocupă poziția a 12-a a ierarhiei, cu 5 puncte obținute după 6 runde.

VIDEO Rezumat Unirea Slobozia - Petrolul 1-2

Unirea Slobozia - Petrolul 1-2. Prahovenii, la prima victorie în deplasare în SuperLigă

Petrolul a început mai bine duelul de la Clinceni și și-a creat două ocazii importante de a înscrie în primele 10 minute. Concret, în minutul 5, finlandezul Jyry a șutat puternic de la marginea careului de 16 metri, dar șutul său a fost respins în corner de portarul Rusu. Ulterior, un minut mai târziu (minutul 6), Gicu Grozav a reluat periculos mingea cu capul pe spațiul porții, dar goalkeeperul ialomițenilor a respins balonul de sub transversală.

Replica gazdelor a venit în minutul 19, când Aganovic, din poziție ideală, a trimis slab pe spațiul porții lui Zima. După ce a forțat în atac, în cele din urmă, trupa lui Adrian Mihalcea a deschis scorul în minutul 29, prin Gele, care l-a învins pe Zima din câțiva metri, după ce a fost servit excelent de ucraineanul Pospelov.

Însă, gazdele au condus pe tabelă doar 10 minute, deoarece prahovenii au egalat în minutul 40, printr-o super execuție a lui Rădulescu, care l-a învins pe Rusu din voleu.

Repriza secundă a început abrupt pentru ialomițeni. În minutul 50, Gele a fost eliminat de arbitrul Viorel Flueran (în urma intervenției VAR), după ce francezul i-a aplicat un cot în piept lui Papp. Astfel, din acest minut, Unirea Slobozia a evoluat în inferioritate numerică.

Chiar și în 10 oameni, formația din Ialomița a marcat în minutul 66 prin Lopez, dar reușita sa a fost anulată pentru că, în prealabil, mingea depășișe linia de fund la cornerul executat de Medina.

Petrolul putea da lovitura în minutul 74, când șutul lui Dumitriu s-a dus puțin pe lângă poarta lui Rusu. Însă, 4 minute mai târziu (minutul 78), prahovenii au marcat pentru 2-1 prin Tudorie, după ce a primit balonul în fața porții de la Bempah.

Gazdele puteau da lovitura în finalul partidei (minutul 89) și să egaleze în 10 oameni, înșă șutul lui Medina din interiorul careului s-a dus puțin pe lîngă poarta lui Zima. În cele din urmă, ”Lupii Galbeni” s-au impus cu 2-1 în fața Unirii Slobozia.

Știrea inițială

După un start de sezon foarte bun, cu victorie la Ovidiu, 1-0 cu Farul, și o remiză în compania campioanei FCSB, scor 2-2, Unirea Slobozia a pierdut ultimele două meciuri, fără să înscrie vreun gol, 0-1 cu UTA și 0-3 cu CFR Cluj. Înaintea jocului, trupa pregătită de Adrian Mihalcea ocupă locul 12, cu 5 puncte.

De partea cealaltă, Petrolul a înregistrat o victorie și două remize în precedentele 3 runde și, cu 6 puncte, se află pe poziția a 8-a.

Cele două formații nu s-au întâlnit niciodată până acum pe prima scenă a fotbalului românesc, însă s-au duelat în 6 rânduri în Liga 2 și în Cupa României. ”Lupii Galbeni” au câștigat 3 meciuri, iar celelalte 3 s-au încheiat la egalitate.

Petrolul are cel mai slab atac din SuperLigă, cu doar două goluri marcate, dar și una dintre cele mai bune apărări, 4 goluri încasate, la egalitate cu U Cluj. Doar Universitatea Craiova și Oțelul Galați stau mai bine la acest capitol (3 goluri primite).

Nici Slobozia nu stă grozav în ofensivă, cu 4 reușite în 5 runde. Ialomițenii au încasat 7 goluri.

Unirea Slobozia - Petrolul | LIVE VIDEO, 19:00, DGS 1. Alexandru Tudorie: ”O să ne batem la play-off”

La flash-interviul de la finalul jocului cu U Cluj, 0-0, Alexandru Tudorie, atacantul Petrolului, a transmis că gruparea ploieșteană va fi o candidată la play-off, chiar dacă era văzută drept o formație care va lupta pentru menținerea în SuperLigă.

Cred că avem o echipă bună, o să vedeți, eu spun că o să ne batem la play-off. Toate meciurile au fost echilibrate, mai puțin cel cu Dinamo, care trebuie uitat. Am demonstrat că nu suntem cum s-a spus la început, că o să ne batem la retrogradare”, a declarat Tudorie.