Exclusiv Dinu Gheorghe, replică pentru Dan Șucu: ”Rămâi la scaune și canapele. Nu înseamnă nimic în fotbal”
FCSB a rezolvat primul transfer al iernii: fotbalistul a semnat
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
2 - 0
Otelul Galati Otelul Galati
Vi 18.10.2024 21:00

′U′ Cluj - Oțelul Galați 2-0. Trupa lui Ovidiu Sabău, lider autoritar! Prima înfrângere pentru Dorinel Munteanu

18.10.2024, 22:55

• SuperLiga: Sepsi - UTA Arad, sâmbătă, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - CFR Cluj, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Universitatea Cluj a câștigat disputa cu Oțelul Galați, scor 2-0, din etapa cu numărul 13 din SuperLiga României.

Partida dintre cele două formații a putut fi văzută pe Digi Sport 1, pe site-ul digisport.ro în format live video, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Universitatea Cluj - Oțelul Galați 2-0. ”Șepcile roșii” s-au distanțat la șase puncte în fruntea clasamentului

După o primă repriză fără prea multe evenimente, Ioan Ovidiu Sabău a decis să facă două schimbări la pauză. A introdus doi jucători ofensivi, pe Berto și Blănuță, iar antrenorul a fost răsplătit.

În minutul 60, gazdele au obținut un penalty, în urma intervenției VAR, după ce Zivulic a atins mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă.

Dan Nistor a transformat penalty-ul fără emoții, iar clujenii au început să se simtă din ce în ce mai bine pe teren.

În minutul 69, Blănuță a fost găsit excelent în careu, însă portarul Iustin Popescu a reușit să respingă mingea. Totuși, balonul a ajuns doar la Mamadou Thiam, care a stabilit scorul final, scor 2-0.

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj a acumulat 26 de puncte și s-a distanțat la 6 lungimi în fruntea clasamentului. Universitatea Craiova, ocupanta locului doi, are, însă, și un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, Oțelul a suferit prima înfrângere a sezonului. Gălățenii au 19 puncte și ocupă locul 3.

clasament superliga
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: captură Digi Sport

În sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit de nu mai puțin de cinci ori, iar Oțelul a obținut trei victorii:

• două ori în sezonul regulat: remiză 1-1 la Galați și victorie Oțelul 1-0 la Cluj
  • în play-out: Oțelul a câștigat cu 1-0, pe teren propriu
  • în semifinalele Cupei României: Oțelul a câștigat cu 2-1
  • în semifinalele play-off-ului de Conference League: Clujenii au câștigat la Galați, scor 2-0
  • 90+6 final

Fluier final! Gazdele s-au impus, scor 2-0!

• 90+4 s
    Schimbare Universitatea Cluj

Răzvan Oaidă a intrat în locul lui Nistor.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Meciul de pe Cluj Arena a fost prelungit cu 6 minute!

• 89 s

Bota, introdus în locul lui Blănuță, care nu a mai putut continua, după ce s-a lovit la cap.

• 86 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Cartonaș galben pentru Angha, în urma unui fault făcut la mijlocul terenului.

• 80 s

Dorin Codrea a intrat în locul lui Mamadou Thiam.

• 78 s
    Schimbare Otelul Galati

Maciel, schimbat cu Angha.

• 78 s

Neluț Roșu a fost introdus în locul lui Juric.

• 69 s

Tănasă a intrat în locul lui David Maftei.

• 69 g
    Gol Universitatea Cluj

Goool U Cluj! Gazdele au majorat diferența prin Thiam, care a reluat în poartă o minge respinsă de portarul Iustin Popescu.

• 68 s

Teles, schimbat cu Adăscăliței.

• 61 gp
    Gol din penalty Universitatea Cluj

Goool! Dan Nistor a transformat lovitura de pedeapsă, iar gazdele conduc, scor 1-0!

• 60 p
    Penalty

Penalty pentru U Cluj! Gazdele au primit lovitură de pedeapsă în urma unei intervenții VAR. Zivulic a jucat mingea cu mâna în interiorul careului.

• 56 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Ovidiu Bic, avertizat cu cartonaș galben.

• 55 s

Djuric a intrat în locul lui Alexandru Pop.

Lasure, înlocuit cu Berto.

Silaghi, schimbat cu Blănuță.

• 45 sr2

A început repriza a doua!

Final de primă repriză! Cele două au intrat la egalitate la cabine, scor 0-0.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima parte a fost prelungită cu 4 minute!

• 43 oc
    Ocazie Otelul Galati

Gertmonas a reținut șutul încercat de Teles!

• 42
    Info

Primul șut către poartă a venit abia în minutul 42! Teles a încercat să-l surprindă pe Gertmonas, dar mingea a trecut mult pe lângă poartă.

• 16 cg

Daniel Lasure a văzut primul cartonaș galben al partidei.

• 13
    Info

Două centrări încercate de oaspeți, însă Gertmonas a ieșit excelent și a înlăturat pericolul.