Adrian Mihalcea a surprins la flash-interviu, după ce Unirea Slobozia a ratat un punct în duelul cu Poli Iași
George Becali, FCSB soccer team owner, press conference, Bucharest, Romania - 24 Jul 2023
Gigi Becali nu are dubii: ”O să ajungă mare”
Screenshot 2024-10-21 at 23.16.02
Exclusiv Boupendza și N'Jie au debutat în sfârșit, dar alt rapidist s-a remarcat! Ilie Dumitrescu: ”E câștigul serii”
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 0
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
Lu 21.10.2024 18:30

Poli Iași - Unirea Slobozia 1-0. Final nebun! Ialomițenii au avut un gol anulat și au ratat un penalty în prelungiri

21.10.2024, 20:36

• UCL: Milan - Brugge, marți, 19:45, DGS 1

• UCL: Real Madrid - Borussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

Poli Iași a învins-o pe Unirea Slobozia, scor 1-0, pe teren propriu, într-un meci din cadrul etapei a 13-a din SuperLigă.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Andrei Gheorghiță în minutul 24.

Oaspeții au avut un gol anulat al lui Filip Ilie în minutul 90+3 și au ratat un penalty prin Constantin Toma în minutul 90+15.

Poli Iași - Unirea Slobozia 1-0

Duelul din Copou a fost început excelent de gazdele de la Poli Iași, care au reușit să deschidă scorul în minutul 24 al partidei. La această fază, decarul Alin Roman a executat perfect un corner și a trimis o centrare pe bara a doua pentru Andrei Gheorghiță, care a trimis în plasă cu o lovitură de cap.

Același Gheorghiță ar fi putut dubla avantajul moldovenilor doar trei minute mai târziu (minutul 27), dar șutul său expediat de la marginea careului de 16 metri s-a pus mult peste poarta lui Denis Rusu.

În minutul 49, Gheorghiță a punctat pentru 2-0, dar reușita sa pentru Poli Iași a fost anulată pentru ofsaid. Tot Gheorghiță a fost foarte aproape de a realiza ”dubla” în minutul 77, dar lovitura sa de cap trimisă din interiorul careului mic a fost respinsă de pe linia porții de Ștefan Pacionel.

În minutul 90+3 oaspeții au marcat prin Filip Ilie, care a trimis în poartă cu o lovitură de cap, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid. Emoțiile nu s-au terminat pentru ieșeni nici în minutul 90+14, când Unirea Slobozia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri în urma unui henț comis în careu de Ștefanovici.

Însă, Constantin Toma a ratat de la punctul cu var în minutul 90+15, astfel că Poli Iași s-a impus în acest meci, în cele din urmă, cu 1-0.

În urma acestui rezultat, Poli Iași se află pe locul al 9-lea al clasamentului, cu 17 puncte. De partea cealaltă, Unirea Slobozia ocupă ultima poziție a ierarhiei, cu 12 puncte.

VIDEO Rezumat Poli Iași - Unirea Slobozia 1-0

ȘTIREA INIȚIALĂ

Dar Poli a arătat foarte bine la meciurile în care a plecat drept outsider. Acum, moldovenii pornesc cu prima șansă și este interesant de văzut dacă acest lucru va însemna ceva.

Unirea Slobozia este ultima în clasament, dar două dintre cele trei victorii ale sale au fost obținute în deplasare, semn că Adrian Mihalcea știe să pregătească astfel de partide. Le-a învins pe Farul, scor 1-0, și pe Sepsi, scor 1-0, și a fost învinsă de CFR Cluj, Dinamo și Universitatea Craiova.

Cele două echipe nu s-au mai întâlnit niciodată în prima divizie a României, iar la duelul antrenorilor, balanța experienței înclină clar către Săndoi (59 de ani, 202 meciuri ca antrenor pe prima scenă) în disputa cu Adi Mihalcea (48 de ani, 27 de jocuri în SuperLigă).

Pe teren propriu, Poli Iași a învins Botoșaniul, 1-0, în prima etapă, cu Toni pe bancă, pe Universitatea Craiova, 2-0, și pe U Cluj, 1-0, ambele cu Săndoi, și a remizat cu Dinamo, 2-2. Iar înfrângerile au venit cu Gloria Buzău, 1-2, și cu Rapid, 1-2.

• 90+3 fm
    Fază meci Unirea Slobozia

Ilie a marcat, dar golul său a fost anulat pentru ofsaid.

• 90+16 fr2

Final de meci!

• 90+15 cg
    Cartonaş galben Poli Iasi

Samayoa a fost avertizat.

• 90+15 fm

Toma a trimis de la punctul cu var, dar Fernandez a respins balonul.

• 90+14 p
    Penalty

Ilie a deviat mingea în mâna lui Ștefanovici, iar arbitrul a dictat penalty pentru ialomițeni.