Eugen Neagoe a adus la Buzău un jucător de la Universitatea Craiova
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2023)
Oficial Primul transfer bifat de Eugen Neagoe la Gloria Buzău: căpitanul de la FCU Craiova
Inter Miami CF v FC Cincinnati - Semifinals: 2023 U.S. Open Cup
Rapid, gata să dea lovitura verii în SuperLigă! Negocieri avansate cu un atacant de 6.500.000€
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 2
Gloria Buzau Gloria Buzau
Sb 27.07.2024 19:00

Poli Iași - Gloria Buzău 1-2. Elevii lui Andrei Prepeliță au dat lovitura în Copou

27.07.2024, 21:07

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Gloria Buzău a învins-o pe Poli Iași, scor 2-1, în etapa a 3-a a SuperLigii.

Meciul dintre Poli Iași și Gloria Buzău a putut fi urmărit în direct la Digi Sport 1.

Gloria Buzău a întors scorul în Copou și a obținut prima victorie în noul sezon din SuperLiga

Prima parte a meciului a fost una animată. După o primă ocazie ratată de Itu, Roman a deschis scorul în minutul 29.

În minutul 45+6, același Alin Roman a ratat o lovitură de la 11 metri. Apoi, în minutul 45+12, Ricardo Matos a egalat pentru Gloria Buzău, cu un gol din ”foarfecă”.

Partea a doua a meciului a început excelent pentru cei de la Gloria Buzău. Ricardo Matos a punctat pentru 2-1 în minutul 52. Același Ricardo Matos a mai ratat o ocazie pentru buzoieni în minutul 63.

Cei de la Poli Iași au replicat prin Teixeira, în minutul 79, dar șutul acestuia s-a dus pe lângă. Meciul s-a încheiat cu ratarea lui Miskovic din minutul 90+5.

În urma rezultatului din această etapă, Gloria Buzău se află pe locul 7 în SuperLiga, cu 4 puncte, în timp ce Poli Iași se află pe poziția a 9-a, cu 3 puncte.

VIDEO Rezumat Poli Iași - Gloria Buzău 1-2

Știrea inițială

Tot azi, Sepsi Sf. Gheorghe și Dinamo se întâlnesc de la ora 22:00, în cadrul etapei a treia. Ambele partide vor putea fi urmărite și în format Live Video pe digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Poli Iași - Gloria Buzău, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Formația lui Andrei Prepeliță, fără victorie în SuperLigă

Înainte de această partidă, Gloria Buzău nu are niciun succes de la promovarea în SuperLigă. Formația lui Andrei Prepeliță a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 0-0, și a fost învinsă de Sepsi, scor 1-2, pe teren propriu.

De cealaltă parte, Poli Iași vine după o victorie la limită în fața celor de la Botoșani, scor 1-0, după ce în prima etapă din noul sezon a fost învinsă cu același scor de Sepsi Sfântu Gheorghe.

Cele două formații s-au întâlnit ultima dată în sezonul 2022/2023, când ambele evoluau în Liga 2. Atunci, ambele meciuri s-au terminat la egalitate, scor 1-1.

În plus, acest meci va marca un duel în premieră între Tony da Silva şi Andrei Prepeliţă, care nu s-au mai întâlnit din postura de antrenori până acum.

Ocazie Poli Iasi

Miskovic șutează din marginea careului mare, dar mingea se duce puțin peste poartă.