tony-da-silva
Conducerea lui Poli Iași a făcut anunțul despre Tony da Silva, după 2-6 cu Hermannstadt
iftime 17
”Sunt niște ciori foarte curajoase!”. Probleme la Botoșani! Valeriu Iftime a făcut anunțul
fcssbbb
Exclusiv Deturnarea anului în SuperLigă? Gigi Becali a revenit în miez de noapte și a făcut anunțul: "Da, s-a băgat Șucu!"
Poli Iasi Poli Iasi
1 - 0
FC Botosani FC Botosani
Vi 19.07.2024 19:00

Poli Iași - FC Botoșani 1-0. Tony da Silva l-a învins pe Bogdan Andone în derby-ul Moldovei

19.07.2024, 19:08

• Liga 2: Csikszereda - Metalul Buzău, marți, 18:00, DGS 1

• Liga 2: Chindia - Afumați, marți, 20:30, DGS 1

Poli Iași a învins-o pe FC Botoșani, pe teren propriu, scor 1-0, în derby-ul Moldovei din etapa a 2-a a SuperLigii

Unicol gol al acestei partide a fost marcat de Mihai Bordeianu (32 de ani) în minutul 6, din pasa decisivă a lui Todor Todoroski.

Poli Iași - FC Botoșani 1-0. Ieșenii s-au impus în derby-ul din nordul Moldovei

Jucătorii lui Poli Iași au început mai bine partida din Copou și și-au creat mai multe ocazii de a înscrie la poarta lui Eduard Pap. Astfel, în minutul 3, Tailson, atacantul ieșenilor, a șutat pe spațiul porții, dar goalkeeperul advers a respins mingea cu piciorul.

Trupa lui Tony da Silva a continuat să preseze și a reușit să deschidă scorul în minutul 7, după ce Todor Todoroski, urcat în flancul drept, i-a pasat în centrul careului lui Mihai Bordeianu, care a trimis cu latul în plasa lui Pap. Cinci minute mai târziu, Tailson, scăpat singur cu portarul, a șutat slab, iar goalkeeperul botoșănean a respins în corner.

În repriza secundă, tot ieșenii au fost cei care au dominat partida. Astfel, în minutul 61, Tailson, din poziție ideală, a trimis mingea în bară, după un corner executat de Alin Roman. Botoșănenii au oferit ”un răspuns” în minutul 67, când Chică-Roșă a reluat mingea cu capul la rădăcina barei, dar Jesus Fernandez a respins balonul în corner.

Ultima ocazie a partidei le-a aparținut tot celor de la Poli Iași, care își puteau dubla avantajul pe tabelă în minutul 74 prin Vali Gheorghe, care, aflat în poziție de unu-la-unu cu Pap, a șutat în blocajul goalkeeperului advers.

În cele din urmă, partida a fost câștigată de cei de la Poli Iași cu 1-0, iar Botoșani a înregistrat a doua înfrângere din tot atâtea meciuri disputate în acest sezon.

VIDEO Rezumat Poli Iași - FC Botoșani 1-0

Știrea inițială

Poli Iași primește vizita celor de la FC Botoșani pe stadionul Emil Alexandrescu, iar partida se anunță a fi una foarte echilibrată.

• Ambele echipe au debutat cu stângul în noul sezon de SuperLigă.

FC Botoșani a pierdut confruntarea pe teren propriu contra celor de la Oțelul Galați, scor 2-3, la capătul unei meci extrem de tensionat.

Bogdan Andone a avut o criză de nervi la adresa arbitrului Cristian Moldoveanu, căruia i-a adresa injurii, motiv pentru care a fost eliminat. Mai mult, acesta s-a ales și cu o amendă de 6000 de lei.

• Antrenorul celor de la FC Botoșani nu va putea sta pe bancă la meciurile cu Poli Iași, Farul, FCSB și Hermannstadt.

De partea cealaltă, Poli Iași a fost învinsă tot la limită, dar de către Sepsi Sfântu Gheorghe. Cosmin Matei a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 23.

De-a lungul timpului, cele două s-au întâlnit de 12 ori în Liga 1, iar balanța înclină în favoarea echipei din Sfântu Gheorghe.

Ocazie Poli Iasi

Gheorghe a avansat spre poarta adversă și a șutat, dar Pap a avut un reflex și a respins în corner.