FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (29.07.2024)
Ce a avut de spus Florin Stîngă, după ce Petrolul s-a impus la scor în fața celor de la Hermannstadt
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (27.09.2024)
Live Video&Text Dinamo - FC Botoșani 1-0, ACUM, DGS 1. Ce gafă pentru Pap! Selmani a deschis scorul pentru ”Câini”

• SuperLiga: Rapid - Oțelul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Petrolul Ploiești a învins-o categoric, pe teren propriu, scor 4-1, pe Hermannstadt, într-un meci din cadrul etapei a 11-a din SuperLigă

Golurile ”Lupilor Galbeni” au fost marcate de Ricardinho (minutul 6), Mihnea Rădulescu (minutele 11 și 26) și Gicu Grozav (minutul 63). De partea cealaltă, pentru sibieni a înscris Sergiu Buș (minutul 48).

Petrolul Ploiești - Hermannstadt 4-1

Prima ocazie a acestui meci i-a aparținut lui Aurelian Chițu, atacantul celor de la Hermannstadt, care a ratat din poziție de 1 la 1 cu portarul Lukas Zima în minutul 4 (a șutat slab, iar goalkeeperul ceh a prins balonul).

Două minute mai târziu (minutul 6), Petrolul a reușit să deschidă scorul prin Ricardinho, care a reluat cu capul din centrarea perfectă a lui Sergiu Hanca din corner.

Din minutul 11, ”Lupii Galbeni” au reușit să se desprindă pe tabelă, după golul marcat de Mihnea Rădulescu, care l-a executat pe Muțiu cu un șut superb din afara careului.

Sibienii puteau reduce din diferență în minutul 25 prin Murgia, dar șutul italianului, aflat în interiorul careului, a lovit bara porții lui Zima.

Imediat după această ocazie, în minutul 26, Petrolul a înscris încă o dată și a dus scorul la 3-0, după o gafă a sibienilor din defensivă de care a profitat același Mihnea Rădulescu (care a șutat puternic, pe jos, din afara careului de 16 metri). În cele din urmă, scorul la pauză a fost 3-0 pentru Petrolul.

Oaspeții au început tare repriza a doua și au redus din diferență în minutul 48, când Sergiu Buș a marcat cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Ianis Stoica din corner.

Însă, ”Lupii” au refăcut diferența de trei goluri de pe tabelă în minutul 63, când Gicu Grozav a trimis în plasă cu un șut pe jos din marginea careului de 16 metri. Petrolul își putea mări avantajul în minutul 87, dar șutul lui Bempah de la mare distanță a lovit bara transversală.

În cele din urmă, Petrolul s-a impus în fața celor de la Hermannstadt, scor 4-1, și a urcat temporar pe locul al doilea al SuperLigii, cu 18 puncte acumulate după 11 runde. De partea cealaltă, sibienii ocupă poziția a 7-a a ierarhiei, cu 13 puncte obținute după 11 runde.

VIDEO Rezumat Petrolul Ploiești - Hermannstadt, scor 4-1

Clasamentul SuperLigii

superliga
Clasamentul SuperLigii, după Petrolul - Hermannstadt, scor 4-1 / Foto: Captură Digi Sport

ȘTIREA INIȚIALĂ

Partida de pe stadionul Ilie Oană deschide etapa cu numărul 11 din campionatul României.

În ultimul meci, formația antrenată de Mehmet Topa (38 de ani) a remizat pe terenul celor de la FCSB, scor 1-1 și se poziționează pe locul al 6-lea în clasament, cu 15 puncte înregistrate.

Ploieștenii au pierdut o singură partidă în acest sezon, pe 21 iulie, contra celor de la Dinamo, scor 1-4. De asemenea, Petrolul a mai înregistrat 3 victorii și 6 rezultate de egalitate.

De cealaltă parte, Hermannstadt ocupă poziția a șaptea, cu 13 puncte obținute, după ce în ultima etapă sibienii au remizat pe teren propriu, cu CFR Cluj, scor 0-0. În actualul sezon al SuperLigii, formația antrenată de Marius Măldărășanu (49 de ani) a înregistrat 3 victorii, 4 egaluri și 3 înfrângeri

• În ultimele 5 întâlniri directe, Petrolul a câștigat un duel, Hermannstadt două, iar două partide s-au încheiat la egalitate. Ultima dată, cele două echipe s-au întâlnit în play-out, în aprilie, iar partida a fost câștigată de sibieni cu scorul de 2-0.

Ocazie Petrolul Ploiesti

Bempah a șutat năprasnic de la distanță, dar mingea s-a dus în bara transversală.

• 83 s
    Schimbare Hermannstadt

Chițu a fost înlocuit cu Deaconu.

• 77 oc

Jyry a șutat puternic de la mare distanță, dar Muțiu a respins balonul.