grozav
Gicu Grozav a marcat cu Farul și a rezumat în câteva cuvinte faza analizată timp de 8 minute în camera VAR
gica-hagi
”Ce-mi spuneți mie?” Gică Hagi, iritat după remiza cu Petrolul. A avut doi ”clienți” și un remarcat
Sb 14.09.2024 21:30

Petrolul - Farul 1-1. Remiză spectaculoasă pe ”Ilie Oană”. ”Găzarii” rămân pe loc de play-off

14.09.2024, 23:35

• Champions League: Bologna - Șahtior, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Manchester City - Inter, miercuri, 22:00, DGS 1

Petrolul Ploiești și Farul Constanța au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei a noua din SuperLiga României.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida în aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-1

”Lupii Galbeni” au început mult mai bine partida de pe ”Ilie Oană”, iar Mihnea Rădulescu l-a învins pe Buzbuchi. Însă, după ce a verificat VAR-ul, arbitrul Iulian Călin a anulat golul puștiului de 19 ani.

A doua repriză a început cu Farul în atac, iar Denis Alibec a deschis scorul în minutul 60, după o fază superbă reușită pe cont propriu.

Egalarea a venit pe final. În minutul 83, Mario Bratu a centrat în careu, iar Gicu Grozav a marcat din șase metri. După mai multe minute în care arbitrii din camera VAR au verificat faza, centralul a validat golul, iar meciul s-a terminat la egalitate.

Screenshot 2024-09-14 234020
Clasament SuperLiga / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei:

Petrolul Ploiești ocupă locul 6 în clasament, cu 13 puncte, cu un total de șase goluri înscrise și cinci primite.Prahovenii au a înregistrat trei victorii, patru remize și o singură înfrângere în noul sezon. "Găzarii" s-au impus cu 2-0 împotriva celor de la FC Botoșani în ultimul meci disputate înaintea pauzei competiționale dedicate acțiunii echipei naționale.

Banca tehnică a echipei din orașul "aurului negru" a fost preluată în luna iunie de Mehmet Topal (38 de ani), după ce s-au despărțit de Laszlo Balint (45 de ani).

De partea cealaltă, Farul Constanța se află pe locul 12 în clasament, cu 8 puncte, cu un total de opt goluri înscrise și unsprezece primite. Echipa lui Gică Hagi a bifat două victorii, două remize și patru înfrângeri în actualul sezon din SuperLiga României. În ultimul meci din campionat, echipa "Regelui" a pierdut pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 0-3

În ultimele cinci meciuri dintre Petrolul și Farul Constanța din campionat, Petrolul a câștigat un singur meci, în timp ce Farul Constanța le-a câștigat pe celelalte patru. Ultimul duel dintre cele două echipe a avut loc în luna decembrie 2023, în care constănțenii s-au impus cu scorul de 3-1.

• 90+8 s

Rivaldinho a intrat în locul lui Denis Alibec!

• 83 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Mario Bratu execută bine o lovitură liberă, mingea ajunge la Gicu Grozav, iar atacantul îl învinge pe Buzbuchi!

• 83 cg
    Cartonaş galben Farul

Gustavo Marins este avertizat!

• 80 cg

Denis Alibec este avertizat!

• 77 s

Narek Grigoryan este înlocuit de Dragoș Nedelcu!

• 72 oc
    Ocazie Farul

Denis Alibec îi servește excelent pe Narek Grigoryan, dar șutul armeanului este deviat în corner!