FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (2.04.2023)
Gloria Buzău - Oțelul Galați, LIVE VIDEO, ora 18:45, la DGS1. Eugen Neagoe debutează pe banca ”Lanternei Roșii”! Echipele
charalambous
Elias Charalambous, categoric înainte de CFR - FCSB: ”E singurul nostru obiectiv”
ianis-hagi-digisport
Oficial OUT de la Rangers! ”Decizia are efect imediat”
LIVE Stirile Digi Sport
Otelul Galati Otelul Galati
2 - 0
Sepsi Sepsi
Vi 30.08.2024 21:00

Oțelul - Sepsi 2-0. Covăsnenii, patru eșecuri consecutive. Gălățenii au egalat la puncte liderul SuperLigii

30.08.2024, 22:59

• SuperLiga: FC Buzău - Oțelul, sâmbătă, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Farul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Oțelul Galați a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0, pe teren propriu, în cadrul etapei a opta din SuperLiga României

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format Live Video pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Oțelul - Sepsi 2-0. Elevii lui Dorinel Munteanu au egalat la puncte liderul SuperLigii

În urma acestui rezultat, Oțelul Galați a egalat-o la puncte pe ”U” Cluj, care este liderul SuperLigii, 15 puncte, dar care are un golaveraj mai bun. De cealaltă parte, Sepsi a ajuns la patru înfrângeri consecutive și ocupă poziția a 11-a, cu opt puncte.

Alexandru Pop, care a reușit o ”dublă” a fost cel care a adus victoria formației lui Dorinel Munteanu. Atacantul gălățenilor a marcat ambele goluri în prima repriză, minutul 22 și 42.

Este important de precizat că Sepsi a încheiat prima parte a jocului fără nicio ocazie de remarcat. Situația s-a schimbat în partea secundă, dar elevii lui Bernd Storck nu au reușit să puncteze pe tabelă.

VIDEO Rezumatul partidei Oțelul Galați - Sepsi 2-0:

Clasamentul SuperLigii, după Oțelul - Sepsi 2-0

clasament
Clasament SuperLiga, după Oțelul Galați - Sepsi 2-0 / Foto: Digi Sport

În acest moment, Oțelul Galați se află pe locul al patrulea în clasament, cu 12 puncte, dar și cu un meci în minus. Dacă obține victoria, echipa lui Dorinel Munteanu ajunge pe primul loc, la egalitate de puncte cu U Cluj.

De cealaltă parte, Sepsi are 8 puncte în cele 7 etape jucate. Mai mult, covăsnenii nu au mai câștigat de șase partide, iar Bernd Stock are postul în pericol.

Dorinel Munteanu a semnat prelungirea contractului cu Oțelul Galați până în 2027

”Neamțul” este neînvins și a reușit 3 victorii și 3 rezultate de egalitate, în noua stagiune a SuperLigii.

Pentru a recompensa rezultatele bune din ultimii ani de la Oțelul Galați, șefii clubului au decis să îi prelungească contractul lui Dorinel Munteanu. În cursul zilei de miercuri, 28 august, ”Munti” și oficialii gălățeni au ajuns la un comun acord, iar tehnicianul a semnat prelungirea contractului până în anul 2027.

Prelungirea acestui contract este o onoare pentru mine și un pas natural în acest proiect frumos. De când am preluat echipa în 2021, am simțit o legătură specială cu clubul și suporterii săi.

Am reușit împreună cu echipa să aducem Oțelul înapoi în SuperLigă și sunt convins că vom putea să ne atingem și alte obiective ambițioase. Pentru mine, continuitatea în acest proiect este cheia succesului și mă bucur să pot continua să dezvolt această echipă și să ne fixăm noi obiective îndrăznețe”, a declarat Dorinel Munteanu după ce a semnat un nou contract cu Oțelul, potrivit ascotelul.ro.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 final

Arbitrul a fluierat finalul meciului.

• 90+2 fm
    Fază meci Sepsi

Sepsi a cerut lovitură de la 11 metri pentru un fault asupra lui Teles, dar tușierul a ridicat fanionul pentru un ofsaid.

• 90 s
    Schimbare Otelul Galati

Cisotti a fost înlocuit de Chira.

• 81 oc
    Ocazie Sepsi

Tănasă a scăpat pe contraatac și a șutat spre poartă din marginea careului, dar Niczuly a intervenit în ultimul moment.

• 79 cg
    Cartonaş galben Sepsi

Florin Ștefan a primit cartonașul galben pentru un fault asupra lui Cisotti.

• 76 s
    Schimbare Sepsi

Neskovic l-a înlocui pe Mino Sota.

• 75 oc
    Ocazie Otelul Galati

O nouă ocazie pentru gălățeni. Teles a trimis cu capul în brațele lui Niczuly.

• 68 s

Djuric l-a înlocuit pe Pop.

• 68 s

Maftei a intrat în locul lui Tănasă.

• 67 oc

Cisotti i-a centrat în careu lui Teles, dar acesta nu a reușit să trimită în poartă. Oricum, mingea ieșise înainte în afara terenului.

• 65 cg
    Cartonaş galben Otelul Galati

Juric a primti cartonașul galben pentru un fault asupra lui Ciobotariu.

• 59 s

Teles a intrat în locul lui Lameira.

• 59 s

Adăscăliței l-a înlocuit pe Maciel.

• 58 oc

Cosmin Matei a șutat puternic spre poartă din interiorul careului, dar mingea doar lovește bara și se duce în afara terenului.

• 52 oc

Debeljuh a ratat cea mai mare ocazie pentru Sepsi!

• 51 cg

Cisotti a primit cartonașul galben.

Kecskes a fost schimbat de Marius Coman.

Oberlin l-a înlocuit pe Kallaku.

Oroian a intrat în locul lui Oteliță.

A început a doua parte a jocului!

Arbitrul a fluierat finalul primei părți.

• 43 oc

Prima ocazie pentru covăsneni. Kallaku a trimis pe lângă poartă de la mare distanță.

• 42 g
    Gol Otelul Galati

Alexandru Pop a primit mingea în fața porții și a transformat scorul la 2-0.

• 35 cg

Kecskes a primit cartonașul galben pentru un fault asupra lui Maciel.

• 33 oc

Florin Ștefan a șutat spre poartă, dar mingea s-a dus doar peste, iar Popescu nu a părut să aibă probleme serioase.

• 27 oc

Dublă ocazie pentru Oțelul! Cisotti și Lameira nu au reușit să împingă mingea în poartă.

• 22 g

Cisotti a centrat în careu, iar Niczuly nu a reușit să respingă și a trimis mingea în picioarele lui Alexandru Pop, care a îndeplinit doar o formalitate.

• 10 oc

Pop a pătruns cu mingea în careu și a șutat puternic, dar balonul s-a dus doar peste poartă.

• 6 oc

Alex Pop a executat un corner, mingea a ajuns la Zivulic, care a trimis din nou cu capul, dar de această dată pe lângă poartă.

• 5 oc

Cisotti a centrat în careu, dar Zivulic a trimis mingea cu capul spre poarta lui Sepsi, dar Niczuly a respins în corner.