Exclusiv "E admisibil așa ceva?" Reacții-fulger după gestul "incredibil" făcut de Dorinel Munteanu în văzul tuturor

Oțelul Galați - Dinamo 1-1. Moldovenii și ”Câinii Roșii” s-au anulat reciproc

20.09.2024, 23:09

• SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Oțelul Galați a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu Dinamo, într-un meci din cadrul etapei a 10-a din SuperLigă

Pentru moldoveni a marcat Frederic Maciel (minutul 22), în timp ce pentru ”Câinii Roșii” a înscris Astrit Selmani (minutul 18 - penalty).

Oțelul Galați - Dinamo 1-1

Partida din Moldova a început cum nu se poate mai bine pentru Dinamo. Concret, ”Câinii Roșii” au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în minutul 15, după o gafă a portarului gălățean Iustin Popescu.

Goalkeeperul gazdelor a fost deposedat în careu de atacantul Astrit Selmani, iar portarul, în încercarea de a recupera balonul, l-a faultat pe vârful kosovar. Astfel, centralul a acordat lovitură de pedeapsă pentru Dinamo, după ce în prealabil a fost chemat să revadă faza la monitorul VAR. În cele din urmă, același Selmani a transformat lovitura de la 11 metri și a deschis scorul în minutul 18.

Însă, avantajul bucureștenilor a durat doar 5 minute, asta deoarece Maciel a marcat pentru 1-1, din câțiva metri, după ce în prealabil mingea a fost trimisă în bară cu capul de Juri Cisotti. Astfel, scorul primei reprize a fost 1-1.

În minutul 50, Alex Pop, atacantul celor de la Oțelul, a solicitat o lovitură de pedeapsă, după ce a susținut că a fost faultat în careul advers de Răzvan Patriche, însă arbitrul Viorel Flueran nu a acordat penalty pentru gazde.

În cele din urmă, moldovenii ar fi putut beneficia de o lovitură de pedeapsă în minutul 59, când Cătălin Cîrjan a atins mingea cu mâna în propriul careu, dar același Flueran, de această dată chemat la monitorul VAR, a decis să nu acorde penalty pentru gazde după ce a revăzut faza.

Dinamo putea da lovitura în minutul 90, când Caragea a fost servit excelent în fața porții de Cristi Costin, care a avansat în flancul drept, dar tânărul jucător al ”Câinilor Roșii” nu a reușit să-l învingă din câțiva metri pe Iustin Popescu, care a avut o paradă de senzație. În cele din urmă, partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.

În urma acestui rezultat, Oțelul se află pe locul secund al clasamentului, cu 17 puncte acumulate după 9 meciuri. De partea cealaltă, Dinamo ocupă poziția a treia a ierarhiei, cu 16 puncte obținute după 10 meciuri.

Clasamentul SuperLigii

Captură de ecran 2024-09-20 232028
Clasament SuperLiga / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO Rezumat Oțelul Galați - Dinamo, scor 1-1

Știrea inițială

Această partidă propune un duel extrem de interesant, între formația de pe locul doi (Oțelul) și locul trei (Dinamo) din SuperLiga.

Ambele formații au un start de sezon entuziasmant, având în vedere că în sezonul precedent s-au duelat în play-out.

Gălățenii au 16 puncte obținute în opt etape și golaveraj +6, în timp ce ”Câinii” sunt la doar o lungime în spate, însă au și un meci mai mult jucat.

Trupa lui Dorinel Munteanu este neînvinsă în acest sezon și are și cea mai bună defensivă din SuperLigă, unde a primit doar trei goluri, dar are în față și al doilea cel mai bun atac din campionat. 17 goluri a marcat Dinamo până în acest moment.

Până acum, cele două formații s-au întâlnit de 57 de ori în Liga 1, iar rezultatele înregistrate sunt următoarele:

• 15 victorii Oţelul
  • 7 remize
  • 35 de victorii Dinamo

Pentru această partidă, Zeljko Kopic îi va avea din nou la dispoziție pe Dennis Politic și Petru Neagu.