Paris: PSG wins French Football League One Championship
Promisiunea făcută de Hervin Ongenda, după ce a revenit în SuperLiga: ”Mai am multe de dovedit”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC CHINDIA TARGOVISTE, LIGA 2 CASA PARIURILOR (11.08.2024)
Adrian Mititelu a reacționat, după ce Sidibe a așteptat în Gara de Nord și transferul la FCSB a intrat în impas
Gică Popescu a numit singura națională care îi va pune probleme României în 2024
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 1
Unirea Slobozia Unirea Slobozia
Vi 26.07.2024 19:00

Hermannstadt - Unirea Slobozia 1-1. Ialomițenii lui Adi Mihalcea au rămas neînvinși în SuperLigă

26.07.2024, 19:40

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Germania - Ungaria, sâmbătă, 21:45, DGS 1

FC Hermannstadt și Unirea Slobozia au remizat, scor 1-1, pe stadionul Municipal din Sibiu, într-un meci din cadrul etapei a 3-a a SuperLigii.

Golurile din această partidă au fost marcate de Alessandro Murgia (minutul 6) pentru gazde, respectiv Dmytro Pospelov (minutul 40) pentru ialomițeni.

Hermannstadt - Unirea Slobozia 1-1

Gazdele au început mai bine partida de pe Municipalul din Sibiu și au deschis scorul în minutul 6 prin Alessandro Murgia, care a șutat plasat de la marginea careului de 16 metri direct în plasa lui Denis Rusu. Unirea Slobozia a dat replica în minutul 25, când croatul Aganovic, din poziție ideală de a marca, a șutat în blocajul lui Căpușă.

Ialomițenii au continuat să preseze la poarta lui Cătălin Căbuz și, în cele din urmă, au reușit să egaleze la 1, după golul marcat de Dmitryo Pospelov în minutul 41, din centrarea foarte bună a lui Șerbănică venită din flancul stâng.

În repriza a doua, sibienii au ieșit mai bine de la cabine și și-au creat o ocazie importantă în minutul 47, când Ianis Stoica a trimis puțin peste poarta lui Rusu din afara careului. Patru minute mai târziu (minutul 51), Murgia a fost aproape de a-și readuce echipa în avantaj, însă mijlocașul italian al lui Hermannstadt a trimis puțin pe lângă poarta adversă cu o lovitură de cap.

În minutul 69, ialomițenii puteau da lovitura prin Afalna, însă șutul acestuia din întoarcere s-a pus pe lângă poarta lui Căbuz. Tot oaspeții au mai avut o șansă importantă de a trece în avantaj pe tabelă în minutul 84, când Coadă a reluat slab pe spațiul porții adverse, după o centrare în careul mic trimisă de Toma. În cele din urmă, niciuna dintre echipe nu a mai înscris, iar partida s-a terminat cu scorul de 1-1.

Clasamentul SuperLigii

clasamentul superligii
Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Hermannstadt - Unirea Slobozia 1-1

Știrea inițială

După două etape jucate, Unirea Slobozia nu a pierdut și se află pe locul șase, cu 4 puncte. În prima etapă a reușit să o învingă pe Farul, scor 1-0, iar în cea de-a doua a remizat cu FCSB, scor 2-2.

De cealaltă parte, Hermannstadt nu are un început la fel de fericit. În acest moment, sibienii au un singur punct acumulat și se află pe locul 14.

”Din punctul nostru de vedere, va trebui să avem o reacție vizavi de ultimul meci. Aștept o reacție din partea băieților. Jucăm acasă, sunt 3 puncte foarte importante. Ni le dorim. Va trebui să luptăm pentru ele, implicit va trebui să fim foarte deciși în momentul în care vom avea oportunități de-a marca, pentru că fără să marchezi, n-ai cum să câștigi și va trebui să dăm mai mult decât am dat în cele două meciuri din primele etape”, a spus Măldărășanu înainte de meci.

Hermannstadt - Unirea Slobozia, LIVE VIDEO, de la 19:00, Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Hermannstadt: Căbuz - Căpușă, V. Găman, Bejan (cpt.), Goncalves - Balaure, Murgia, Biceanu, I. Stoica - R. Deaconu, Neguț

• Rezerve: I. Pop, V. Muțiu - P. Iancu, I. Gândilă, A. Oroian, Jipa, Ciubotaru, Luca, Ivanov, Chițu, Markovic
  • Antrenor: Marius Măldărășanu

Unirea Slobozia: Rusu - Medina, Antoche, Pespielov, Șerbănică - A. Lopez, Coadă - S. Camara, Purece, Nkama - F. Ilie

Fază meci Unirea Slobozia

Bărbuț a comis un fault dur asupra lui Vlăsceanu, însă arbitrul a acordat doar cartonaș galben pentru jucătorul Unirii Slobozia.

• 90+1 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Oroian a fost avertizat.

• 84 oc
    Ocazie Unirea Slobozia

Toma a centrat în careu pe bara a doua, iar Coadă a reluat slab spre poarta lui Căbuz.