Universitatea Cluj v FC Hermanstadt - Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 08 Oct 2022
Sepsi l-a ofertat pe Marius Măldărășanu! Răspunsul antrenorului
tony-da-silva
Conducerea lui Poli Iași a făcut anunțul despre Tony da Silva, după 2-6 cu Hermannstadt
FOTBAL: FCSB - SPARTA PRAGA, PRELIMINARII UEFA CHAMPIONS LEAGUE (13.08.2024)
Elias Charalambous, mesaj pentru Gigi Becali înainte de derby-ul cu CFR Cluj
LIVE Digi Sport Special
Hermannstadt Hermannstadt
6 - 2
Poli Iasi Poli Iasi
Sb 31.08.2024 18:30

Hermannstadt - Poli Iași 6-2. Sibienii au făcut scorul campionatului! Umilință pentru moldoveni

31.08.2024, 20:26

• Premier League: Tottenham - Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Farul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

După deschiderea făcută de Oțelul - Sepsi, scor 2-0, etapei a 8-a, prima partidă programată sâmbătă a fost Hermannstadt - Poli Iași, un meci care a fost extrem de spectaculos.

Abonații Digi România au putut viziona partida pe Aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro, pe teritoriul României.

Hermannstadt - Poli Iași 6-2. Sibienii au făcut legea pe teren! Victorie remarcabilă

Formația lui Marius Măldărășanu a defilat pe teren. A punctat încă din minutul 3, prin Balaure, după care Ronaldo Deaconu a majorat avantajul doar șase minute mai târziu.

Lansat excelent de același Ronaldo Deaconu, Ianis Stoica a dus scorul la 3-0 în minutul 19. Chițu a punctat pentru 4-0 în minutul 42, însă Teixeira a înscris chiar înainte de intrarea la cabine pentru a reduce din diferență.

După pauză, tot sibienii au fost cei care au intrat mai bine în meci. Balaure și Robert Popescu au mai punctat pentru sibieni, care au făcut scor de tenis! În cele din urmă, partida s-a terminat cu scorul de 6-2, după golul lui Stefanovici din minutul 82.

În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Marius Măldărășanu a acumulat 11 puncte și a urcat până pe locul 5. De partea cealaltă, Poli Iași este pe poziția a 13-a, cu 7 puncte.

Duelul istoric dintre cele două este unul echilibrat și niciuna nu are vreun ascendent clar asupra celeilalte. Între cele 14 partide direct în SuperLigă, sibienii au 6 victorii, iar oaspeții de la acest joc au 4.

În acest sezon, după primele 7 runde, diferența de puncte este de unul singur, dar acel punct îi permite Hermannstadt-ului să ocupe locul 9, în timp ce Poli se află pe 13.

Măldărășanu pare să fi stabilizat situația la echipă, în ciuda înfrângerii de la Constanța, 2-3 cu Farul, un meci în care echipa a evoluat foarte bine. A câștigat cu Botoșani, scor 2-1, jocul amintit cu FCSB, 2-0, și partida de Cupă cu Focșani, scor 3-0.

Este un meci acasă cu Iași, o echipă foarte bună, agresivă, care are momentele ei bune de joc datorită dinamicii, cu jucători de calitate, și în jocul de acasă cu Rapid puteau reveni, au arătat lucrul ăsta. Iași este o echipă imprevizibilă, care poate pune probleme oricui dintre echipele care se bat la campionat.

Noi suntem pe o pantă ascendentă, dar nu am câștigat nimic, încă este devreme, din fiecare meci trebuie să scoatem maxim și sâmbătă ar fi senzațional să câștigăm trei puncte. Am încheiat o săptămână grea cu trei victorii din trei jocuri, ar fi o bază pe care putem construi în următoarea perioadă” a declarat Marius Măldărășanu.

• 90+3 final

Final de meci! Hermannstadt s-a impus fără drept de apel și a făcut scorul campionatului, 6-2!

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Partida a fost prelungită cu 3 minute!

• 82 g
    Gol Poli Iasi

Stefanovici a marcat și a mai redus din diferență! 6-2 pentru Hermannstadt.

• 78 g
    Gol Hermannstadt

Abia intrat pe teren, Robert Popescu a dus scorul la 6-1! Scor de tenis.

• 75 s
    Schimbare Hermannstadt

Ivanov OUT, Luca IN.

• 75 s

Robert Popescu a intrat în locul lui Ianis Stoica.

• 70 s
    Schimbare Poli Iasi

Harrison, introdus în locul lui Kamberi.

• 63 s

Sergiu Buș a intrat în locul lui Aurelian Chițu.

• 63 s

Biceanu i-a luat locul lui Deaconu.

• 63 s

Balaure, schimbat cu Neguț.

• 60 s

Tailson a intrat în locul lui Goncalo Teixeira.

• 60 s

Gheorghiță Andrei, schimbat cu Ștefanovici.

• 58 g

Goool Hermannstadt! Silviu Balaure a mai înscris o dată și a făcut dubla. 5-1 pentru gazde.

• 54 oc
    Ocazie Hermannstadt

Ocazie Hermannstadt! Jesus Fernandez a ieșit greșit pe centrare, iar Baulare a fost aproape să ducă scorul la 5-1.

• 45+7 fr1

Final de primă repriză!

• 45+6 cg
    Cartonaş galben Poli Iasi

Gheorghiță Andrei a primit cartonașul galben.

• 45+4 g

Gool Poli Iași! Goncalo Teixeira a înscris pentru oaspeți, după o centrare venită de la Gheorghiță.

• 45 sr2

A început repriza secundă.

• 42 g

Gool Hermanstadt! Aurelian Chițu a dus scorul la 4-0, cu puțin timp înainte de pauză.

• 41 cg

Cartonaș galben pentru Cătălin Itu, care abia intrase pe teren.

• 28 s

Itu Cătălin, introdus în locul lui Samayoa.

• 28 s

Oum Gouet Samuel, înlocuit cu Robert Miskovic, după o prestație slabă.

• 23 g

Gool! Ianis Stoica a marcat pentru 3-0. Reușita a fost validată după mai multe minute de verificare.

• 12 fm
    Fază meci Poli Iasi

Ocazie Poli Iași! Alin Roman a ratat execuția, dintr-o poziție foarte bună.

• 9 g

Goool! Ronaldo Deaconu a majorat diferența pe tabelă, la scurt timp după ce Balaure a deschis scorul.

• 3 g

Goool! Silviu Balaure a profitat de o nesincronizare în apărarea adversă și a deschis scorul, 1-0 pentru Hermannstadt.

A început meciul dintre Hermannstadt și Poli Iași.