FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC CHINDIA TARGOVISTE, LIGA 2 CASA PARIURILOR (11.08.2024)
Cum se simte Sekou Sidibe, după ce a ratat transferul la FCSB
piti
Exclusiv Echipa remarcată de Victor Pițurcă în acest start de sezon al SuperLigii
Gigi Becali și Victor Pițurcă
Exclusiv "N-are nicio șansă!" Verdictul lui Victor Pițurcă, după transferul de 1.300.000€ făcut de Gigi Becali
Stirile Digi Sport
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 0
FCSB FCSB
Du 25.08.2024 22:00

Hermannstadt - FCSB 2-0. Sibienii se impun și se apropie de play-off! Campioana, de nerecunoscut

25.08.2024, 23:59

• SuperLiga: Sepsi - FC Botoșani, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo - Unirea Slobozia, vineri, 21:00, DGS 1

Hermannstadt a câștigat meciul cu FCSB, scor 2-0, în etapa cu numărul șapte a SuperLigii României.

Meciul a început în forță, cu o ocazie în minutul 7 a lui Balaure, care a fost foarte aproape să marcheze direct din corner, dar mingea a lovit bara. Campioana a replicat două minute mai târziu prin Popa, care a lovit pe lângă.

Hermannstadt - FCSB 2-0, iar campioana continuă să dezamăgească

Hermannstadt a avut un gol anulat în minutul 11, după ce reușita lui Balaure a fost anulată pentru o poziție de ofsaid la Chițu, pasatorul decisiv. FCSB a pățit la fel în minutul 45+3: golul lui Ngezana a fost anulat pentru un fault în atac al lui Tănase.

În cele din urmă, scorul a fost deschis în minutul 56, prin Murgia, servit excelent de Stoica.

Finalul de meci le-a aparținut tot sibienilor, care au avut ocazii mai clare și în cele din urmă au majorat diferența în minutul 90+6, prin Deaconu.

În urma acestui rezultat, Hermannstadt ocupă locul opt, cu tot atâtea puncte, iar FCSB a ajuns pe penultima poziție, cu doar cinci puncte!

VIDEO cu rezumatul meciului Hermannstadt - FCSB 2-0:

clasamentsuperligaetapa7
Clasamentul SuperLigii după Hermannstadt - FCSB / Foto: Flashscore.ro

După șase etape jucate, echipa lui Marius Măldărășanu se află doar pe poziția a 15-a din Liga 1, cu doar cinci puncte acumulate.

Pe un loc mai sus se află campioana România, cea care are tot cinci puncte, însă în cinci etape jucate după ce partida cu FC Botoșani s-a amânat.

Cu o victorie, oricare dintre cele două echipe poate ajunge în lupta pentru play-off. În acest moment, Rapid este pe locul al șaselea și are 8 puncte.

FCSB, antrenament la Sibiu, pe Stadionul Obor

Oficialii celor de la FCSB au decis ca din Austria să revină în România direct la Sibiu, pentru a pregăti în liniște partida cu Hermannstadt.

Elevii lui Elias Charalambous și ai lui Mihai Pintilii au ales un stadion din Sibiu, ”Obor” pentru a se antrena, iar câteva ipostaze de acolo au fost postate pe social media. Atmosfera în cadrul lotului este una bună, mai ales după remiza de la Linz, 1-1 cu Lask.

FCSB FCSB
  • 90+6 final
    Final meci
  • 90+6 g
    Gol Hermannstadt

Deaconu înscrie la scurt timp după ce a intrat pe teren, iar meciul este ca și câștigat.

Ocazie FCSB

Edjouma încearcă să egaleze cu un șut de la distanță, dar mingea trece mult pe lângă poartă.

• 76 oc
    Ocazie Hermannstadt

Sibienii mai ratează două ocazii la faza imediat următoare, din nou cu Târnovanu erou pentru roș-albaștri.

• 76 oc

Neguț putea închide meciul, dar Târnovanu se opune.

• 75 oc
    Ocazie FCSB

Dawa reia cu capul, dar o face slab, pe centrul porții.