Trimis la echipa a doua și exclus din lotul pentru Europa, Ianis Hagi a dezvăluit cu cine va ține în Rangers - FCSB

Hermannstadt - FC Botoșani 2-1. Sibienii au dat lovitura în prelungiri

10.08.2024, 18:53

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

HermannstadtFC Botoșani s-a încheiat cu scorul de 2-1, pe stadionul Municipal din Sibiu, într-un meci din cadrul etapei a 5-a din SuperLigă

• Partida dintre cele două formații este a fost în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

Hermannstadt - FC Botoșani 2-1. Neguț a adus victoria sibienilor în prelungirile partidei

În prima parte a meciului, ambele echipe au practicat un joc de așteptare și nu s-au năpustit cu adevărat spre poarta adversă. La jumătatea primei reprize, FC Botoșani s-a apropiat periculos de poarta sibienilor. Bodișteanu a încercat să deschidă scorul, în minutul 27, însă balonul a ajuns în brațele lui Căbuz.

La doar un minut distanță, Hermannstadt a dat replica prin Balaure. Mingea trimisă de jucătorul sibienilor a trecut însă pe lângă poartă.

Botoșănenii și-au presat adversarii pe finalul primei părți și după o ratere a lui Chițu, Șeroni a reușit să puncteze cu o lovitură de cap în minutul 45+3. Moldovenii au intrat la cabine cu un avantaj minim.

La scurt timp după startul părții secunde, Bejan a punctat pentru sibieni, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de off-side. Până la finalul partidei Hermannstadt a avansat liniile și a căutat golul egalizator.

Ianis Stoica a ieșit la rampă pentru gazde în minutul 79, când a înscris cu efect dintr-o lovitură liberă. În prelungirile jocului, în minutul 90+2, sibienii au reușit să întoarcă scorul după ce Neguț a punctat din penalty.

FC Hermannstad a obținut, astfel, toate cele 3 puncte din confruntarea cu FC Botoșani și a bifat prima victorie din noul sezon. Botoșănenii, în urma acestei înfrângeri, au coborât pe locul 15 din SuperLigă.

Înaintea duelului care va avea loc pe stadionul Municipal din Sibiu, cele două echipe nu trec prin cele mai bune forme sportive. Dacă Hermannstadt nu a obținut încă nicio victorie în acest sezon (două remize și două înfrângeri), FC Botoșani are un singur succes din trei meciuri (partida cu FCSB din etapa precedentă a fost amânată).

De altfel, cele două echipe se află în subsolul clasamentului din SuperLiga: Hermannstadt pe ultimul loc al ierarhiei, 16, în timp ce FC Botoșani pe 14, antepenultimul.

În cele 8 partide directe disputate până acum între Hermannstadt și FC Botoșani, cele două echipe au reușit să-și împartă rezultatele în mod egal: fiecare a obținut câte două victorii, iar restul partidelor s-au terminat la egalitate.

Moldovenii de la FC Botoșani nu s-au mai impus pe terenul celor de la Hermannstadt din 28 septembrie 2019, atunci când învinseseră cu 1-0 prin golul marcat de Enriko Papa.

Echipe probabile

Hermannstadt: Căbuz - Căpușă, Găman, Bejan, Oroian - Deaconu, Ivanov, Murgia - Balaure, Chițu, Stoica

FC Botoșani: Pap - Petro, Miron, Șeroni, Pavlovic - Aldair, Gabriel - Kaprof, Florescu, Bodișteanu - Chică-Roșă

Clasamentul SuperLigii

clasament-superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO Rezumat Farul Constanța - FC Botoșani, scor 0-1

• 90+9 final
    Final meci

Arbitrul a fluierat finalul partidei. FC Hermannstadt - FC Botoșani 2-1.

• 90+3 g
    Gol Hermannstadt

GOOOL FC Hermannstadt! Neguț a înscris din penalty.

• 89 p
    Penalty

Arbitrul a acordat o lovitură de la 11 metri pentru sibieni după un henț în careu comis de botoșăneni.

• 87 s
    Schimbare FC Botosani Bodișteanu a fost schimbat cu Mitrov.
  • 86 s
    Schimbare Hermannstadt

Biceanu l-a înlocuit pe Murgia.

• 79 g

GOOOL Hermannstadt! Ianis Stoica a șutat cu efect din lovitură liberă și l-a învins pe Pap.

• 78 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt Murgia a primit cartonaș galben.