FOTBAL: FCSB - SPARTA PRAGA, PRELIMINARII UEFA CHAMPIONS LEAGUE (13.08.2024)
Elias Charalambous, mesaj pentru Gigi Becali înainte de derby-ul cu CFR Cluj
dan-petrescu
Dan Petrescu, anunț clar înainte de CFR - FCSB: ”Chiar dacă lumea râde, asta e”
denis-alibec
Denis Alibec a spus ce s-a întâmplat la pauză, după scenele rare din prima repriză: ”Știți că sunt nervos”
FCSB FCSB
2 - 0
UTA UTA
Du 01.09.2024 21:30

FCSB - UTA Arad 2-0. Campioana României obține doar al doilea succes din acest sezon

01.09.2024, 23:23

• Premier League: Tottenham - Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

FCSB a reușit să o învingă pe UTA Arad, scor 2-0, în cadrul etapei a opta din SuperLiga României.

• Partida a putut fi urmărită Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

FCSB - UTA Arad 2-0

UTA a început mult mai bine partida și a ratat două ocazii importante, însă FCSB a fost echipa cu golul. În minutul 16, Ngezana a lovit cu capul din careu și a deschis scorul.

Campioana României putea duce scorul la 2-0, dar Alex Băluță a ratat penalty-ul obținut de William Baeten în minutul 55. Băluță s-a revanșat, iar în minutul 87 a marcat și a închis tabela la 2-0.

• FCSB obține toate cele trei puncte și urcă pe locul al nouălea în campionat. De cealaltă parte, UTA este pe 13.
Screenshot 2024-09-01 232651
Clasament SuperLiga / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei:

FCSB are o singură victorie în cele șase meciuri disputate de la începutul SuperLigii, cea cu Farul Constanța, 3-2. Campioana României are un meci mai puțin disputat pentru că a amânat partida cu FC Botoșani în vederea meciurilor din preliminariile europene.

Mai mult, formația lui Elias Charalambous vine după două eșecuri în campionat, cu Hermannstadt, scor 0-2, și Poli Iași, scor 0-1.

De cealaltă parte, UTA Arad are trei meciuri fără succes în campionat și vine pe Arcul de Triumf după remiza cu Farul Constanța, 1-1.

În sezonul precedent, cele două formații și-au împărțit victoriile. UTA s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1, iar FCSB a câștigat returul cu 4-0.

FCSB a decis să joace acest meci cu UTA Arad pe Arcul de Triumf pentru că starea gazonului de pe stadionul Ghencea, arenă care i-a găzduit pe roș-albaștrii de la începutul sezonului, nu este cea mai bună.

Mircea Rednic, înainte de FCSB - UTA: ”Sunt deranjat”

Mircea Rednic nu a mai rezistat la conferința de presă. ”Puriul” le-a dat replica fanilor, după ce la meciul trecut au afișat un banner prin care și-au exprimat nemulțumirea vizavi de transferurile echipei.

”Românul nici nu ne-a băgat în seamă. Au venit numai jucători liberi, noi nu avem banii lui Steaua (n.r. FCSB). Nu se dă bani la semnătură aici. Nu mai fabulaţi, nu mai inventaţi. Un salariu comision, atât se poate la noi.

(n.r. Despre momentul cu bannerul) Chiar m-a deranjat, ar trebui să le fie ruşine pentru bannerul care a apărut, era cred de anul trecut, ca era aşa mototolit. Şi atunci tot aşa, acum un an tot aşa vorbeau.

Eu zic că la meciurile pe care le-am avut noi, pe statistica am pierdut 4 puncte. Rednic nu are nevoie de combinaţii, nu o mai tot frecaţi cu astea. Dacă eram răutăcios puteam să le raspund.

Puteam să îmi văd de treabă după ce am făcut infarct, dar nu puteam să plec aşa, am stat peste indicaţiile medicale şi am luat locul 7. Cea mai bună performanţă în ultimii 50 de ani! Ce analizaţi?! Ce vorbiţi?

Domnul primar a zis clar: a fost singurul an în care n-am avut emoţii. Sunt deranjat de lipsa unora! Eu nu plec! N-am plecat când trebuia să plec pentru sănătate!

Mă descurc că îmi e mai greu, mai şi ameţesc pe căldurile ăstea dar nu mă las! Prima de menţinere am luat-o acum, după un an, şi s-a dus la jucători după meciul cu Slobozia.

Hai mai faceţi şi voi eforturi, eu nu am cerut bani, nici la primărie! Eu nu am teren de antrenament! Trebuie mai multă realitate”, a spus Mircea Rednic, la conferința de presă

FCSB FCSB
UTA UTA
  • 90+4 final
  • 90 s
    Schimbare FCSB

Luis Phelipe intră în locul lui Alex Băluță!

• 87 g
    Gol FCSB

Daniel Popa îi pasează excelent lui Alex Băluță, care intră în careu și face 2-0!

• 82 s
    Schimbare UTA

Benjamin van Durmen este înlocuit de Joao Pedro!

• 82 s

Raoul Cristea intră în locul lui Cîmpanu!

• 79 oc
    Ocazie FCSB

Malcom Edjouma reia spectaculos din careu, dar mingea trece peste poartă!

• 77 s

Kadiri este înlocuit de Imoh Ezekiel!

• 77 s

Andrei Dumiter intră în locul lui Andrej Fabry!

• 71 oc
    Ocazie FCSB

Băluță reușește o cursă excelentă, încearcă să-l lobeze pe Robert Popa, dar portarul arădenilor prinde balonul!

• 70 cg
    Cartonaş galben FCSB

Baba Alhassan este avertizat!

• 64 s

Lamine Ghezali intră în locul lui Valentin Costache!

• 60 s

Mihai Lixandru este înlocuit de Malcom Edjouma!

• 58 rp
    Ratare penalty

Alexandru Băluță ratează lovitura de la 11 metri!

• 55 p
    Penalty

Baeten șutează la poartă, Conte lovește mingea cu mâna, iar centraul George Găman acordă penalty pentru FCSB.

• 54 oc
    Ocazie UTA

Din centrul careului, Cîmpanu trimite puțin pe lângă poartă!

William Baeten a intrat în locul lui Valentin Crețu!

Pantea intră în locul lui Octavian Popescu!

David Miculescu îl înlocuiește pe Marius Ștefănescu!

• 27 oc
    Ocazie FCSB

Crețu centrează în careu, Lixandru trimite cu capul, dar balonul este prins de Robert Popa!

• 16 g
    Gol FCSB

Octavian Popescu centrează în careu, Ngezana lovește cu capul și deschide scorul!