gigi-becali
Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”
teodora stoica
Teodora a spus tot! Cum a trăit Mihai Stoica câștigarea campionatului cu FCSB, după 9 ani de pauză
dragusin
După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit
FCSB FCSB
2 - 2
Rapid Rapid
Sb 20.04.2024 20:30

FCSB - Rapid 2-2. Spectacol pe Arena Națională! Roș-albaștrii sunt tot mai aproape de titlu

20.04.2024, 22:26

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FCSB a remizat cu Rapid, scor 2-2, în etapa cu numărul cinci din play-off-ul SuperLigii.

FCSB - Rapid 2-2

Cele două echipe au început în forță meciul. Florinel Coman a deschis scorul după doar trei minute, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În cele din urmă, Darius Olaru a marcat pentru 1-0, minutul 10.

Giuleștenii au întors soarta primei reprize în doar patru minute. Krasniqi a egalat scorul, minutul 12, iar Rrahmani a punctat pentu 2-1, minutul 16. Este important de precizat că și Rapid a avut un gol anulat, minutul 21, pentru ofsaid.

Alexandru Băluță a adus egalarea pentru liderul din SuperLigă în minutul 57 din pasa lui Risto Radunovic.

În urma acestui rezultat, FCSB a rămas tot pe primul loc în SuperLigă, cu 45 de puncte. De cealaltă parte, Rapid se află pe locul 5, cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumatul meciului FCSB - Rapid 2-2

Clasament Play-Off

clasament-play-off-s
Clasamentul din play-off-ul SuperLigii / Foto: digisport.ro

După patru etape jucate în play-off, FCSB este lider autoritar, cu 44 de puncte acumulate, la 12 distanță de locul secund Farul și la 13 de Universitatea Craiova, locul 3, care are însă un meci în minus.

Cu o victorie astăzi, formația lui Elias Charalambous va fi la doar un pas de câștigarea titlului în SuperLiga. Dacă vor obține toate cele trei puncte, singurul lucru care trebuie să se mai întâmple este ca Universitatea Craiova să nu câștige întâlnirea de duminică contra celor de la Sepsi.

De cealaltă parte, Rapid este pe locul al cincilea, cu 28 de puncte acumulate. După plecarea lui Cristiano Bergodi, Bogdan Lobonț a fost pus la cârma echipei și va debuta chiar în derby-ul cu FCSB.

Ultima întâlnire dintre cele două formații datează din 9 martie, atunci când Rapid a reușit să o umilească pe FCSB, scor 4-0.

Clasament play-off

FCSB - Rapid, LIVE VIDEO, de la 20:30, Digi Sport 1. Echipele probabile

FCSB: Târnovanu - Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic - Olaru, Șut, Lixandru - Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman

• Rezerve: A. Vlad, M. Udrea, Dawa, Haruț, Panțîru, Alhassan, Pandele, Radaslavescu, M. Toma, Al. Băluță
  • Antrenor: Elias Charalambous

RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu - Hromada, Oaidă, Hasani - Funsho, Rrahmani, Petrila

• Rezerve: Drăghia, Onea, Borza, I. Cristea, Kait, Dr. Grigore, Emmers, Krasniqi, C. Cîrjan, El Sawy
  • Antrenor: Bogdan Lobonț
FCSB FCSB
Rapid Rapid
  • 90+4 final
    Final meci Final de meci pe Arena Națională!
  • 90+2 cg
    Cartonaş galben Rapid

Braun a fost avertizat cu cartonașul galben.

• 90+2 cg

Rrahmani a primit galbenul.

• 90+2 cg
    Cartonaş galben

Risto Radunovic a primit cartonașul galben.

• 82 cg

Funsho a primit cartonașul galben pentru proteste.

• 81 fm
    Fază meci Rapid

Rapid a cerut penalty, după două faulturi asupra jucătorilor giuleșteni în careul FCSB-ului.

• 80 cg
    Cartonaş galben FCSB

Valentin Crețu a primit cartonașul galben.

• 77 s
    Schimbare FCSB

Baba Alhassan a intrat în locul lui Lixandru.

• 77 s

Rădăslăvescu a intrat în locul lui Octavian Popescu.