Gigi Becali i-a spus direct unui fotbalist: ”Joci ce zice Ferguson, nu ce vrei tu!”. Replica primită
Bănel Nicoliță e convins că FCSB a dat lovitura
Head coach Mircea Lucescu, first official training, Romanian National Football Team, Bucharest, Romania - 01 Sep 2024
Exclusiv Vestea pe care Mircea Lucescu nu voia să o audă înainte de România - Lituania
FCSB FCSB
0 - 2
Otelul Galati Otelul Galati
Vi 26.07.2024 22:00

FCSB - Oțelul Galați 0-2. Dorinel Munteanu i-a adus FCSB-ului prima înfrângere din acest sezon

26.07.2024, 23:55

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Partida FCSB - Oțelul Galați, din etapa cu numărul 3 a SuperLigii, a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

FCSB - Oțelul Galați 0-2. Trupa lui Dorinel Munteanu a dat lovitura în Ghencea

Deși a început foarte bine meciul și a avut primele ocazii ale meciului, FCSB nu a putut trimite mingea în poarta lui Iustin Popescu. David Miculescu a ratat cea mai mare ocazie a roș-albaștrilor în minutul 19, când nu a putut nimeri poarta din câțiva metri.

Ulterior au mai existat și alte faze importante ale FCSB-ului, dar ocaziile s-au răzbunat.

Cisotti a deblocat tabela în minutul 44 printr-un șut excelent, iar Oțelul putea intra chiar cu dublu avantaj la cabine, însă gălățenii au ratat o șansă importantă la ultima fază a primei reprize.

Chiar dacă în tabăra FCSB-ului s-au efectuat nu mai puțin de trei modificări la pauză, acestea nu au adus niciun plus în jocul echipei antrenate de Elias Charalambous.

Cea care a punctat a fost tot Oțelul. Zivulic, în minutul 60, a înscris superb din afara careului și a stabilit scorul final, 2-0.

În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Dorinel Munteanu a adunat șapte puncte și a urcat pe primul loc. De cealaltă parte, FCSB a rămas cu două puncte și este pe poziția a zecea, dar mai poate coborî în clasament.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - Oțelul Galați 0-2:

Campioana României se află deja în fața celui de-al 7-lea meci al sezonului, în toate competițiile. FCSB a obținut 3 victorii și 3 remize până acum, dar va avea o misiune dificilă în compania celor de la Oțelul Galați.

Elevii lui Dorinel Munteanu sunt neînvinși la rândul lor în această stagiune: 3-2 cu FC Botoșani și 0-0 cu Farul sunt rezultatele înregistrate de gălățeni.

În plus, Oțelul nu a mai pierdut pe terenul celor de la FCSB în campionat de pe 2 septembrie 2012, 1-2. Este adevărat că nu s-au mai disputat decât 3 jocuri de atunci, dar formația de pe malul Dunării a câștigat două, ultimul chiar anul trecut, 2-0, și un meci s-a încheiat la egalitate.

• În total, cele două formații s-au întâlnit de 26 de ori în SuperLigă: 16 victorii FCSB, 4 remize și 6 succese Oțelul.
  • 18 partide are Dorinel Munteanu împotriva FCSB-ului ca antrenor: 6 victorii, două rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.

FCSB - Oțelul Galați | Charalambous: ”Șut nu va juca”

Campioana României se pregătește de returul cu Maccabi Tel Aviv, din turul 2 preliminar UEFA Champions League, programat miercuri. În acest sens, Elias Charalambous, antrenorul FCSB-ului, a anunțat că la confruntarea cu Oțelul vor apărea pe teren și jucători care au evoluat mai puțin în acest start de sezon.

În plus, tehnicianul cipriot a anunțat că Adrian Șut, accidentat ușor la duelul cu Maccabi, nu va juca împotriva gălățenilor.

Ne place să jucăm la trei zile, asta ne dă șansa să rotim jucătorii. Este bine pentru toți jucătorii, îi putem folosi pe toți, credem în ei. Mâine (n.r.- vineri) vom roti jucătorii, așa vedem noi lucrurile. Nu trebuie să ne confruntăm cu oboseala, avem un lot mare. Nu ne putem plânge de asta, avem un lot mare și mâine veți vedea multe schimbări.

Am vorbit cu el (n.r.- cu Adrian Șutu) acum, încearcă să se recupereze. Se simte mai bine, dar acest tip de accidentare are nevoie de timp. Tot ce putem spune e că trebuie să așteptăm. Situația e mai bună, vorbim cu medicii și trebuie să așteptăm.

Nu am nimic oficial să vă spun, nu vă pot spune dacă va fi pregătit. Mâine, cu siguranță nu va juca, dar vom vedea ce se va întâmpla până la meciul următor. În următoarele zile vom ști sigur care e situația”, a spus Charalambous.

FCSB FCSB
  • 90+5 final

Final de meci! Oțelul Galați s-a impus cu scorul de 2-0.

• 90+1 s
    Schimbare Otelul Galati

Teles, schimbat și el în minutele de prelungire cu Neluț Roșu.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

A doua repriză a fost prelungită cu cinci minute.

• 79 s

Cu 11 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Juric a intrat și el pe teren în locul lui Lameira.

• 79 s

Maciel a fost schimbat cu Alex Pop.

• 75 fm
    Fază meci Otelul Galati

Cisotti a avut ocazia de a duce scorul la 3-0 pentru Oțelul Galați, însă acesta a alunecat în momentul execuției.

• 65 cg
    Cartonaş galben FCSB

Baba Alhassan a fost avertizat cu cartonașul galben.

• 62 s
    Schimbare FCSB

Ultima schimbare la FCSB! William Baeten i-a luat locul lui Malcom Edjouma.

• 62 s

Valentin Crețu a fost introdus în locul lui Nana Antwi, care avea cartonaș galben.

• 60 g
    Gol Otelul Galati

Goool Oțelul! Execuție superbă a lui Zivulic, care l-a lăsat fără replică pe Andrei Vlad. Gălățenii și-au dublat avantajul, scor 2-0.

• 55 s

Andrei Rus a intrat și el pe teren în repriza secundă. Tănasă a fost cel schimbat.

• 55 s

Djuric i-a luat locul lui Mihai Adăscăliței.

• 50 cg

Nana Antwi a primit primul cartonaș galben din această partidă.

Ștefănescu a fost introdus în locul lui Mihai Lixandru.

David Miculescu a fost înlocuit cu Daniel Popa.

Băluță a fost introdus pe teren în locul lui Luis Phelipe.

Final de primă repriză.

• 45+1 oc
    Ocazie Otelul Galati

Ocazie mare ratată de Oțelul! Gălățenii au fost aproape de a intra cu 2-0 la cabine.

• 45 sr2

A început repriza secundă.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu un minut.

• 44 g

Goool Oțelul! După o eroare a lui Chiricheș, mingea a ajuns la Cisotti, care a șutat excelent și nu i-a dat nicio șansă lui Andrei Vlad. Oaspeții conduc, scor 1-0.

• 43 oc

Ocazie pentru FCSB! Baba Alhassan a șutat din afara careului, după o incursiune excelentă a lui Chiricheș, dar mingea trimisă de mijlocașul transferat de la Hermannstadt s-a dus puțin pe lângă poartă.

• 39 oc

Teles a primit balonul la marginea careului și a șutat, însă șutul trimis fix pe centru nu i-a pus nicio problemă lui Andrei Vlad.

• 35 fm

O primă fază de poartă și pentru Oțelul! Cisotti a centrat din marginea careului, dar Andrei Vlad a ieșit bine și a reținut mingea.

• 29 fm
    Fază meci

Aflat într-o poziție bună în interiorul careului, David Miculescu a șutat spre poarta adversă, însă mingea s-a dus mult pe lângă.

• 19 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie uriașă ratată de David Miculescu. Goalkeeperul a respins mingea, dar atacantul de la FCSB nu a putut nimeri poarta din câțiva metri.

• 18 oc
    Ocazie FCSB

Edjouma a șutat de la marginea careului, dar mingea a fost prinsă în doi timpi de portarul Popescu.

• 11 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie pentru FCSB! David Miculescu a fost lansat de Musi, iar atacantul a șutat periculos spre poartă. În cele din urmă, mingea a fost respinsă în corner de portarul Popescu.

• 5 fm
    Fază meci FCSB

Prima fază importantă din acest meci l-a avut protagonist pe Musi. Jucătorul celor de la FCSB și-a depășit în viteză un adversar și a intrat în careu, însă s-a pierdut și a pasat greșit, direct la adversar.

A început partida dintre FCSB și Oțelul Galați!