Video Ce a făcut Gică Hagi în lojă, imediat după ce a văzut că Ianis a fost decisiv în România - Lituania
Au început negocierile! Doi fotbaliști de la FCSB pot ajunge la o altă echipă din SuperLiga
FOTBAL:ROMANIA-LITUANIA, LIGA NATIUNILOR (9.09.2024)
"Mizerabil!" După imaginile rușinoase din Ghencea, Lucescu vrea să mute naționala din București. Primele două variante
FCSB FCSB
3 - 2
Farul Farul
Vi 09.08.2024 21:00

FCSB - Farul 3-2. Final dramatic! Gazdele au reușit ”remontada”, după un penalty dictat cu intervenția VAR

09.08.2024, 23:06

• Liga Națiunilor: Olanda - Germania, marți, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Anglia - Finlanda, marți, 21:45, DGS 2

FCSB a primit vizita celor de la Farul Constanța într-un meci din cadrul etapei a 5-a din SuperLigă

• Partida dintre cele două formații a fost în direct pe Digi Sport. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

FCSB - Farul 3-2. Meci superb în Ghencea

”Marinarii” au început foarte bine partida și au deschis scorul în minutul 5, prin Vînă, însă Ștefănescu a ieșit la rampă și a egalat din lovitură liberă, printr-un șut excepțional, în minutul 42.

La faza imediat următoare, Grigoryan a înscris și a adus-o din nou pe Farul în avantaj, iar echipa antrenată de Gică Hagi a intrat la cabine cu 2-1 pe tabelă.

Intrat pe teren la pauză, Darius Olaru a restabilit egalitatea în minutul 87 printr-un șut din afara careului, care l-a păcălit pe portarul Buzbuchi.

Același Darius Olaru a înscris dintr-un penalty dictat cu intervenția VAR, în minutul 90+4, și a consemnat prima victorie a FCSB-ului din această ediție de SuperLigă.

VIDEO cu rezumatul partidei FCSB - Farul Constanța 3-2:

Înainte de acest meci, Farul Constanța se află pe locul nouă în clasament, cu patru puncte acumulate în patru etape. De cealaltă parte, FCSB are doar două puncte și este pe locul 15, dar campioana României are un meci în minus disputat.

Este important de precizat că înainte de această partidă la ambele echipe au fost marcate reveniri importante. Florin Tănase s-a întors la FCSB, iar Denis Alibec a revenit la Farul.

Istvan Kovacs a fost delegat pentru meciul FCSB - Farul și va fi ajutat la cele două linii de Mihai Marius Marica şi George Florin Neacşu, în timp ce rezervă va fi Ionuţ Coza. În Camera VAR se vor afla George Rareş Vidican şi Ferencz Tunyogi.

Clasament SuperLiga

clasament
Clasamentul SuperLigii / Foto: captură Digi Sport

Gică Hagi a prefațat meciul cu FCSB

”Un meci cu campioana României, cred că e o provocare pentru tot ce înseamnă Farul, începând de la noi, de la staff, la jucători, la suporteri. Toţi ne dorim să facem un meci bun.

Să mergem la Bucureşti să ne depăşim, să facem un meci mare. Clar adversarul e foarte bun şi te obligă să faci ambele faze foarte bine.

Nu avem voie să greşim ca să putem să sperăm la ce ne dorim cu toţii, să câştigăm. Chiar dacă au jucat în Europa, au făcut un meci mare ieri, au jucători, au lot, au cu ce să-i înlocuiască. Suntem pregătiţi de acest lucru.

(n.r. e un avantaj pentru Farul că FCSB a jucat în cupele europene?) Nu avem de unde să ştim lucrul ăsta.

Cu avantaje, dezavantaje, ştim că vom întâlni o echipă foarte bună, competitivă, care face ambele faze. Jucători foarte buni. Trebuie să ne autodepăşim ca să sperăm la victorie”, a spus Gică Hagi.

FCSB FCSB
Farul Farul
  • 90+7 final
  • 90+4 gp
    Gol din penalty FCSB

Goool FCSB! Darius Olaru a transformat lovitura de pedeapsă, iar campioana României se află în avantaj.

• 90+2 p
    Penalty

Penalty pentru FCSB! Gazdele au primit lovitură de pedeapsă, după ce Adrian Șut a fost călcat în careu.

• 87 g
    Gol FCSB

Goool FCSB! Darius Olaru a înscris pentru formația gazdă printr-un șut din afara careului, care a prins pământul și l-a păcălit pe Buzbuchi.

• 77 oc
    Ocazie Farul

Ocazie pentru Farul! Casap a șutat din afara careului, puțin peste poartă.

• 71 cg
    Cartonaş galben Farul

Cartonaș galben și pentru Diogo Queiros.

• 70 oc

Carlo Casap a șutat de la distanță, iar Ștefan Târnovanu a prins mingea în doi timpi.

• 68 cg
    Cartonaş galben FCSB

Cartonaș galben asumat de Adrian Șut, care a oprit o fază periculoasă a ”Marinarilor”.

• 64 oc
    Ocazie FCSB

Nana Antwi și-a încercat norocul, însă șutul său a fost reținut de Buzbuchi.

• 63 s
    Schimbare Farul

Gabriel Dănuleasa a fost introdus și el pe teren. Mihai Bălașa este jucătorul înlocuit.

• 63 s

Grameni, înlocuit cu Dan Sîrbu.

• 63 s

Queiros a fost introdus în locul lui Dragoș Nedelcu.

• 63 cg

Grameni este primul jucător avertizat al partidei.

• 60 s
    Schimbare FCSB

David Miculescu bifează și el 30 de minute în această partidă. A intrat în locul lui Luis Phelipe.

• 57 s

Carlo Casap, introdus de Gică Hagi în locul lui Rivaldinho.

• 51 s

Prima schimbare și la Farul! Victor Dican i-a luat locul lui Gabi Iancu.

• 50 s

Andrei Pandele a intrat și el pe teren. Alexandru Musi, înlocuit.

Darius Olaru a intrat și el în locul lui Baba Alhassan.

Alex Băluță i-a luat locul lui Daniel Popa.

Adrian Șut a fost înlocuit cu Malcom Edjouma.

• 45 sr2

A început repriza a doua!

Final de primă repriză! ”Marinarii” conduc cu scorul de 2-1 după o repriză extrem de spectaculoasă.

• 43 g
    Gol Farul

Goool Farul! ”Marinarii! au trecut din nou în avantaj, la doar un minut după ce gazdele egalaseră pe tabelă. Grigoryan a fost cel care a marcat.

• 42 g
    Gol FCSB

Goool FCSB! Gazdele au restabilit egalitatea prin Marius Ștefănescu, care a marcat superb dintr-o lovitură liberă obținută tot de el.

• 31 oc
    Ocazie FCSB

Nana Antwi i-a pus mingea pe frunte lui Daniel Popa, dar atacantul transferat de la ”U” Cluj a ratat execuția.

• 26 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie FCSB! Buzbuchi a respins șutul lui Luis Phelipe, iar Nana Antwi nu a putut cadra mingea care a ajuns la el după intervenția portarului ”Marinarilor”.

• 24 oc
    Ocazie FCSB

Ocazie FCSB! Baba Alhassan l-a driblat frumos pe Nedelcu, dar a șutat peste poartă din careu.

• 23 oc

Ocazie Farul! Rivaldinho nu a putut profita de o neînțelegere în apărarea FCSB-ului, iar scorul a rămas neschimbat.

• 5 g
    Gol Farul

Goool Farul! Vînă a șutat din afara careului, iar în urma unei devieri a lui Vlad Chiricheș, mingea a intrat în poartă. 1-0 pentru ”Marinari”.

A început partida dintre FCSB și Farul Constanța.