ilie dumitrescu
Exclusiv Ilie Dumitrescu a rămas impresionat de o echipă din România: "Acest lucru nu e ușor!"
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (05.10.2024)
Costel Gâlcă nu și-a iertat elevii, după remiza cu Oțelul: ”Nu s-au ridicat la așteptările pe care le aveam”
FOTBAL: FC BOTOSANI - FC RAPID 1923 BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (06.10.2024)
Video FC Botoșani - Rapid 2-0. Elevii lui Șumudică sunt învinși și moldovenii scapă de ultimul loc

• Liga 2: Csikszereda - CSM Focșani, luni, 20:00, DGS 1

FC Botoșani a reușit să o învingă pe Rapid, scor 2-0, în cadrul etapei cu numărul 12 din SuperLiga României.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

FC Botoșani - Rapid 2-0

Prima repriză a fost controlată de Rapid, însă elevii lui Marius Șumudică nu au putut să-l învingă pe debutatul Ioannis Anestis.

Cea de-a doua repriză le-a aparținut moldovenilor, care au deschis scorul în minutul 52, după ce Chică-Roșă l-a executat simplu pe Benjamin Siegrist.

Lovitura de grație a venit în minutul 90. Doi mijlocași de la Rapid s-au lovit cap în cap, iar Botoșani a scăpat pe un contraatac finalizat perfect de Aldair.

• Scor final 2-0, iar Botoșani scapă de ultima poziție din campionat. De cealaltă parte, Rapid este pe 11 în Liga 1.
Screenshot 2024-10-06 202025
Clasament SuperLiga / Foto: Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei:

Partida dintre FC Botoșani și Rapid se anunță una echilibrată, mai ales prin prisma rezultatelor inconstante înregistrate de cele două echipe în prima parte a sezonului. De pildă, atât moldovenii, cât și bucureștenii au obținut doar două victorii în actuala stagiune.

De altfel, cele două echipe sunt despărțite în clasament doar de 5 puncte (FC Botoșani se află pe ultimul loc al ierarhiei, cu 8 puncte după 10 partide, în timp ce Rapid ocupă poziția a 10-a, cu 13 puncte acumulate după 11 runde).

În acest sezon, Rapid a suferit o singură înfrângere pe teren străin (0-1 cu Petrolul Ploiești), în timp ce Botoșani pierdut de două ori acasă (2-3 cu Oțelul Galați și 0-2 cu Petrolul).

În rezultatele înregistrate în partidele directe, Rapid a suferit o singură înfrângere în fața celor de la FC Botoșani în 11 meciuri (0-3, pe terenul moldovenilor, în octombrie 2014). În rest, giuleștenii au obținut cinci victorii și cinci remize.

În sezonul trecut, Rapid a remizat în ambele dueluri cu FC Botoșani din SuperLigă: 2-2 acasă și 0-0 în deplasare

Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Friday, Matricardi, Miron, Pavlovic - Aldair, Francisco, Florescu, Ongenda - Lopez, Bodișteanu

Rapid: Siegrist - Manea, Pașcanu, Săpunaru, Borza - Christensen, Kait, Grameni - Rareș Pop, Burmaz, Petrila

VIDEO Rezumat Rapid - Oțelul Galați, scor 0-0