FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - FC NEMAN GRODNO, CONFERENCE LEAGUE (25.07.2024)
Un fost antrenor din SuperLigă a vorbit despre CFR Cluj și Dan Petrescu în presa din Cipru
rednic
Mircea Rednic l-a ”taxat” pe Dorinel Munteanu, după UTA - Oțelul 1-1: ”Păi, tu meritai victoria?”
profimedia-0900773478
Exclusiv Ilie Dumitrescu a dat verdictul după LASK - FCSB: ”Nu are aceeași forță”. Remarcat-surpriză în meciul din Austria
FC Botosani FC Botosani
2 - 3
Otelul Galati Otelul Galati
Lu 15.07.2024 18:30

FC Botoșani - Oțelul 2-3. Spectacol pe caniculă! Oaspeții au reușit ”remontada”

15.07.2024, 20:33

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Poli Iași - Rapid, vineri, 22:00, DGS 1

FC Botoșani - Oțelul, scor 2-3, a fost penultimul meci al rundei inaugurale din SuperLigă.

Duelul a putut fi urmărit pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări confruntarea și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

FC Botoșani - Oțelul 2-3. Gălățenii au debutat cu victorie în SuperLigă

FC Botoșani și Oțelul Galați au oferit un meci spectacol în penultimul joc disputat în prima etapă din SuperLigă. Oaspeții au început în forță și au punctat rapid prin Alexandru Pop, în minutul 6.

FC Botoșani a dat semne de revenire 20 de minute mai târziu, când Friday Adams l-a pus la încercare pe goalkeeper-ul Popescu, însă portarul gălățenilor a respins în corner.

Același Friday Adams a reușit în minutul 33 să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, pentru FC Botoșani.

După pauză, meciul a fost mult mai spectaculos. Botoșănenii au trecut la conducerea jocului în minutul 56, după un gol marcat de Sebastian Mailat.

Oțelul Galați a reușit ”remontada” în doar 2 minute, în urma unor lovituri de la colțul terenului. Zivulic a punctat de două ori, în minutul 65 și 67, din interiorul careului, cu capul, iar gălățenii au plecat cu toate punctele de la FC Botoșani.

VIDEO cu rezumatul partidei FC Botoșani - Oțelul 2-3

Gazdele și-au prezentat lotul sâmbătă seară, pe stadionul din Botoșani, eveniment la finalul căruia, Andone i-a chemat pe suporteri să vină la meciul cu Oțelul și să susțină echipa într-o dispută care se anunță foarte dificil.

• Abonații Digi România mai pot viziona jocul pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

"Fac un apel la suporteri să vină din nou alături de echipă pentru că sezonul trecut au fost un factor extrem, extrem de important pentru noi. La jocurile de acasă am pierdut un singur meci, cel cu Sepsi OSK. Majoritatea punctelor le-am strâns pe teren propriu. Deci, încă o dată, îi rog să vină alături și să-i susțină pe băieți până la ultima fază a jocului", a declarat Bogdan Andone.

Tehnicianul botoșănenilor știe că sarcina echipei sale va fi foarte dificilă pentru că vor juca împortiva unei echipe antrenate de Dorinel Munteanu. Tehnician cu multă experiență, ajuns la 261 de partide doar în SuperLigă și care a învins de 3 ori Botoșaniul ca antrenor la Astra, la Concordia, respectiv Oțelul, și a pierdut o singură dată, în decembrie 2023. Iar un alt joc s-a terminat la egalitate.

Fără Dorinel la cele mai multe dintre meciuri, însă, statistica este de parte Botoșaniului în duelul cu Oțelul: trei victorii, două înfrângeri și două egaluri.

Cu zece jucători noi aduşi în această vară, Oţelul este pregătită de startul noului sezon.

Dorinel Munteanu este mulţumit de prestaţia echipei sale în presezon. Oţelul a adus nu mai puţin de zece jucători noi cu care încearcă să ajungă în play-off.

Din punctul meu de vedere suntem pregatiti suntem pregatiti, am facut ceea ce trebuia sa facem inaintea unui inceput de campionat, am avut doua stagii de pregatire, am avut o perioada de transferuri care a fost destul de buna pentru noi. Chiar daca sunt foarte multe echipe care îsi propun play-off-ul, și Otelul Galati se regaseste printre aceste echipe, ne propunem o clasare între primele sase”, a afirmat Dorinel Munteanu la conferința de presă dinaintea meciului

• 90+9 final
    Final meci

Final de meci. Oțelul pleacă cu toate cele 3 puncte de la FC Botoșani.