ciobi
Liviu Ciobotariu, dezamăgit după FC Botoșani - Gloria Buzău 3-3: "Nu-mi convine să fiu pe penultimul sau pe ultimul loc!"
budescu
Video Putea marca golul sezonului, dar a ratat singur cu portarul! Cursa superbă a lui Constantin Budescu, la 35 de ani
dinamo
Live Video&Text Oțelul Galați - Dinamo 1-1, ACUM, la Digi Sport 1. Moldovenii au egalat rapid
LIVE Superliga: Otelul Galati-Dinamo
Etapa 10
FC Botosani FC Botosani
3 - 3
Gloria Buzau Gloria Buzau
Vi 20.09.2024 18:00

FC Botoșani - Gloria Buzau 3-3. Show în Moldova între ultimele două clasate din SuperLiga

20.09.2024, 19:48

• SuperLiga: Oțelul Galați - Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

FC Botoșani și Gloria Buzău au remizat spectaculos, scor 3-3, într-un meci din cadrul etapei a 10-a din SuperLigă.

Pentru moldoveni au marcat Jaly Mouaddib (minutul 69), Aldair (minutul 74) și Hervin Ongenda (minutul 90). De partea cealaltă, pentru buzoieni au înscris Constantin Budescu (minutul 40), Patricio Matricardi (minutul 80 - autogol) și Alexandru Ișfan (minutul 90+1).

FC Botoșani - Gloria Buzau 3-3

În această partidă, prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, care ar fi putut deschide scorul încă din minutul 4. Concret, Constantin Budescu (35 de ani) a executat un corner și a trimis direct în bara transversală a porții lui Eduard Pap.

Replica moldovenilor a venit în minutul 6, când fundașul central Matricardi a reluat periculos cu capul pe spațiul porții adverse, dar Lazar a respins balonul.

În minutul 30, buzoienii au cerut acordarea unei lovituri de la 11 metri pentru un presupus fault făcut de Kaprof asupra lui Turda, însă arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue (nici arbitrii din camera VAR nu s-au sesizat la această fază).

În cele din urmă, Budescu a reușit să deschidă scorul în minutul 40 al partidei, printr-un șut superb expediat din interiorul careului de 16 metri direct în plasa porții lui Pap. Budescu ar fi putut realiza ”dubla” în minutul 45, dar mijlocașul ofensiv a ratat din poziție de 1 la 1 cu portarul Pap, după ce îi depășise pe fundașii centrali Andrei Miron și Patricio Matricardi.

Moldovenii au reușit să egaleze pe tabelă în minutul 69, prin Jaly Mouaddib, care l-a învins pe Lazar cu un șut puternic trimis la colțul scurt. Ulterior, FC Botoșani a forțat în atac și a întors rezultatul în minutul 74, când Aldair a șutat de la mijlocul terenului și l-a executat pe portarul advers cu un șut trimis de la peste 45 de metri.

În minutul 80, Gloria Băzău a egalat la 2, după ce Matricardi și-a introdus mingea în poartă după o centrare în careu a lui Constantim Budescu. Însă, tabela a rămas neschimbată doar 9 minute, deoarece Ongenda, revenit la formația moldavă în această vară, a marcat în minutul 89 din interiorul careului cu un șut trimis din prima.

Însă, buzoienii au revenit din nou și au egalat la 3, prin Alexandru Ișfan, care a prins un șut de zile mari și l-a învins cu un super-gol pe Pap în minutul 90+1. În cele din urmă, meciul s-a terminat la egalitate, scor 3-3.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani și Gloria Buzău ocupă ultimele două poziții ale clasamentului din SuperLigă: moldovenii sunt pe locul al 15-lea, cu 7 puncte din 9 partide, în timp ce buzoienii sunt pe 16, cu 7 puncte din 10 meciuri.

VIDEO Rezumat FC Botoșani - Gloria Buzau 3-3

Știrea inițială

Meciul inaugural din runda a 10-a a SuperLigii le va aduce față în față pe ultimele două echipe din clasament. Botoșănenii sunt penultimii în ierarhie, cu doar 6 puncte acumulate până în prezent, tot atâtea puncte câte a acumulat și Gloria Buzău, actuala ”lanternă roșie” a campionatului.

FC Botoșani are cel mai slab atac din Superligă, în timp ce Gloria Buzău are cea mai slabă apărare de până acum.

Gazdele vin după o perioadă în care au acumulat o singură victorie în ultimele 5 etape, atunci când au obținut 3 puncte în fața arădenilor de la UTA, scor 1-0, și speră să depășească forma de moment cu un nou succes în fața propriilor suporteri.

De partea cealaltă, oaspeții au reușit să obțină doar două puncte în ultimele 5 confruntări din SuperLigă, în duelurile încheiate la egalitate cu Oțelul Galați și cu Rapid. Buzoienii mizează pe faptul că instalarea lui Eugen Neagoe la cârma echipei, în dauna lui Andrei Prepeliță, va fi de bun augur și că vor reuși să se salveze de la retrogradare în acest sezon.

FC Botoșani - Gloria Buzau, 18:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1. Echipele probabile

Gol Gloria Buzau

Ișfan a șutat puternic de la marginea careului de 16 metri și l-a învins pe Pap cu un euro-gol.

• 90 g
    Gol FC Botosani

Ongenda a primit mingea în interiorul careului, a șutat din prima și l-a învins pe Lazar.

• 88 oc
    Ocazie Gloria Buzau

Stan a rămas singur cu portarul, dar a șutat în blocajul lui Pap.

• 81 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Chică-Roșă a fost avertizat.

• 80 ag
    Autogol FC Botosani

Budescu a centrat în careu, iar Matricardi și-a introdus mingea în propria poartă.