Bucharest, Romania. 9th Aug, 2024: Gheorghe Hagi (R), head coach of Farul Constanta, during the football match between FCSB and FCV Farul Constanta in the 5th round of Superliga, the first league of the Romanian 2024-2025 football championship, at the Ste
Lovitură pentru Gică Hagi: e OUT până în 2025!
andone
Ioan Andone a făcut Top 5 al celor mai buni fotbaliști români din istorie: Gică Hagi, pe locul doi
situatie
Live Text Gala Balonului de Aur 2024. Ancelotti, antrenorul anului! Cine va fi marele câștigător? Cum a apărut Rodri la gală
Farul Farul
3 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 28.10.2024 21:00

Farul - Universitatea Craiova 3-2. Oltenii au ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie

28.10.2024, 22:13

• Cupa României: Poli Iași - UTA, marți, 18:00, DGS 1

• Cupa României: FC Argeș - CFR Cluj, marți, 21:00, DGS 1

Farul Constanța a învins-o, pe teren propriu, scor 3-2, pe Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a 14-a din SuperLigă.

Pentru ”Marinari” au marcat Narek Grigoryan (minutul 6), Denis Alibec (minutul 11) și Gustavo Marins (minutul 59), în timp ce pentru olteni au punctat Lyes Houri (minutul 52 - penalty) și Luis Paradela (minutul 90+5).

Farul - Universitatea Craiova 3-2

”Marinarii” au început în forță acest duel de la Ovidiu și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 6 prin armeanul Narek Grigoryan, care a fost servit excelent în profunzime de Denis Alibec.

Alibec, cel care a pasat decisiv la primul gol, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor doar cinci minute mai târziu. Atacantul a avansat spre poartă și l-a învins pe Laurențiu Popescu cu un șut plasat la colțul lung.

Alibec putea face ”dubla” în minutul 33, dar acesta nu a reușit să reia în plasă din câțiva metri și a trimis cu capul în blocajul lui Popescu. Astfel, la pauză, scorul a fost 2-0 pentru Farul.

Situația ”Marinarilor” s-a complicat însă din minutul 48, când Ionuț Vînă a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault comis asupra lui Houri.

În minutul 50 oltenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după ce Baiaram a fost faultat în careu de Ganea. Astfel, Universitatea Craiova a reușit să reducă din diferență în minutul 52, când Houri a transformat de la punctul cu var.

Însă, ”Marinarii”, aflați în inferioritate numerică, au reușit să refacă diferența de două goluri în minutul 59, când Marins a trimis în poartă, după ce a primit mingea excelent de la Radaslavescu.

În minutul 65, oltenii au beneficiat de o nouă lovitură de pedeapsă, după ce Andrei Ivan a fost faultat în careu de Dan Sîrbu. Însă, de această dată, Houri a ratat de la 11 metri, iar scorul a rămas 3-1 pentru Farul.

În minutul 90+5 oaspeții au mai punctat o dată prin Luis Paradela, dar golul cubanezului nu a fost suficient pentru ca oltenii să plece neînvinși de la Ovidiu. Astfel, în final, Farul s-a impus în fața Universității Craiova cu 3-2.

În urma acestui rezultat, Farul se află pe locul al 12-lea cu 16 puncte, în timp de Craiova ocupă poziția a 3-a, cu 21 de puncte. Oltenii au ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în campionat, după remizele cu Oțelul (1-1, deplasare) și FC Botoșani (1-1, acasă).

Clasamentul SuperLigii

farul
Clasamentul SuperLigii, după Farul Constanța - Universitatea Craiova / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Farul - Universitatea Craiova 3-2

Farul Farul
  • 90+6 fr2

Final de meci!

• 90+5 g
    Gol Universitatea Craiova

Paradela a trimis mingea în plasă și a redus din diferență.