Video ”Îi transmiți un mesaj lui Budescu?” Alibec a replicat instant, cu zâmbetul pe buze
LIVE Premier League: Manchester City-Arsenal
Farul Farul
2 - 1
Sepsi Sepsi
Du 22.09.2024 16:00

Farul - Sepsi 2-1. ”Marinarii” s-au impus, la capătul unui meci cu penalty-uri și eliminări! ”Dublă” pentru Alibec

22.09.2024, 17:56

• Premier League: Man. City - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: U Cluj - Univ. Craiova, duminică, 21:30, DGS 1

Farul Constanța a primit vizita celor de la Sepsi duminică, 22 septembrie, pe teren propriu, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 10 din SuperLiga României.

• Partida a putut fi văzută în direct la Digi Sport 1. De asemenea, meciul a putut fi urmărit și în format Live Video&Text pe digisport.ro, dat și în aplicația Digi Sport, exclusiv pentru abonații Digi România.

Farul Constanța - Sepsi 2-1. Două penalty-uri și două cartonașe roșii! Denis Alibec, eroul ”Marinarilor”

Farul Constanța a început excelent partida și a deschis scorul în minutul 12, după ce Denis Alibec a înscris din penalty.

Ulterior, Mihai Bălașa a primit al doilea galben și a părăsit terenul încă din minutul 30, însă cursul jocului nu s-a schimbat foarte mult.

După pauză, ”Marinarii” au mai primit un penalty, ratat în primă fază de Grigoryan. Niczuly nu a avut niciun picior pe linia porții, motiv pentru care lovitura s-a repetat. De data aceasta a executat Alibec, care a înscris și a făcut dubla.

Omar El Sawy, aflat pe teren de doar 17 minute, a văzut cartonașul roșu după ce a făcut un henț din postura de ultim apărător.

Marius Coman a redus din diferență în minutul 90+2, dar s-a dovedit a fi prea târziu pentru covăsneni, care nu au putut egala.

Astfel, în urma acestei victorii, Farul Constanța a acumulat 12 puncte și i-a devansat pe covăsneni. ”Marinarii” sunt pe locul 8, iar Sepsi ocupă poziția a noua, cu 11 puncte.

Înainte de acest meci, Farul Constanța se află pe locul 13 în clasament, cu 9 puncte acumulate în cele 9 meciuri disputate, două victorii, trei remize și patru eșecuri.

De cealaltă parte, Sepsi are 11 puncte și ocupă poziția a 8-a în SuperLigă, cu trei victorii, două rezultate de egalitate și patru înfrângeri care au venit una după alta. Este important de precizat că pe banca formației din Sfântu Gheorghe se află în continuare Valentiu Suciu, cel care i-a luat locul lui Bernd Storck.

În vara anului 2022, Suciu a revenit Sepsi OSK pe poziția de antrenor tehnic al Academiei, dar și antrenor principal la formația secundă care evoluează în Liga 3.

Ultima partidă directă dintre cele două formații s-a încheiat cu victoria categorică a celor de la Sepsi, scor 4-1, pe terenul celor de la Farul.

Denis Alibec, înainte de Farul - Sepsi: ”Avem nevoie de victorie, trebuie să legăm cel puțin trei-patru ca să mai sperăm la play-off”

În conferința de presă premergătoare partidei, Denis Alibec a spus că Farul are ca obiectiv play-off-ul și l-a contrazis astfel pe Mutu, care a susținut  că ”Marinarii” au alt target pentru acest sezon. De asemenea, atacantul sosit în această vară la Constanța a vorbit și despre atmosfera din vestiar.

”Va fi un meci greu pentru că și ei sunt într-o perioadă dificilă. Acasă noi am jucat bine cu cei de la Sepsi și sper să o facem și mâine. Avem nevoie de victorie, trebuie să legăm cel puțin trei-patru ca să mai sperăm la play-off.

Important este să jucăm mai bine, să controlăm meciul, rezultatele vor veni. Meciul de la Ploiești a fost unul destul de bun din partea noastră, acolo este un teren dificil. Suntem foarte dezamăgiți că nu am luat cele 3 puncte, dar trebuie să învățăm din asta și să nu mai facem greșeli.

Atmosfera din vestiar este bună și săptămâna aceasta ne-am pregătit foarte bună, cred că vom face un meci bun. Să sperăm că voi continua să înscriu, cum a fost și la Ploiești”, a spus Denis Alibec.

Farul Farul
Sepsi Sepsi
  • 90+4 final

Fluier final! Farul s-a impus, scor 2-1.

• 90+2 g
    Gol Sepsi

Goool Sepsi! Marius Coman a redus din diferență în finalul meciului.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Partida a fost prelungită cu patru minute!

• 90 oc
    Ocazie Sepsi

Kallaku a lovit transversala! Ocazie mare ratată de Sepsi pe final.

• 86 s
    Schimbare Sepsi

Dican, schimbat cu Cercel.

• 86 s
    Schimbare Farul

Nicolas Popescu, introdus în locul lui Radaslavescu.

• 82 s

Oberlin, schimbat cu Drăghiceanu.

• 76 cr
    Cartonaş roşu Sepsi

El Sawy, eliminat! Acesta a lovit mingea cu mâna din postura de ultim apărător.

• 70 s

Marius Coman a intrat în locul lui Florin Ștefan.