Cele patru cuvinte pe care Clinton N'Jie le-a rostit la prezentarea sa în tricoul Rapidului
Exclusiv A semnat și s-a schimbat liderul salariilor din SuperLigă: 75.000 de euro pe lună! Primii trei sunt de la același club
Farul Farul
3 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 19.08.2024 22:00

Farul - Hermannstadt 3-2. Meci nebun la Ovidiu! ”Marinarii” scapă de ultima poziție din clasament

19.08.2024, 23:56

• Handbal: Dinamo - Fredericia, joi, 19:45, DGS 2

• Liga 2: FCU Craiova - Unirea Ungheni, joi, 20:00, DGS 1

Farul Constanța a reușit să o învingă pe Hermannstadt, scor 3-2, în cadrul etapei a șasea din SuperLiga României.

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au putut urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Farul - Hermannstadt 3-2

”Marinarii” au început perfect partida, iar Rivaldinho a deschis scorul în minutul 7 al partidei. Scorul de 1-0 s-a înregistrat și la pauza meciului.

Cea de-a doua repriză a început cu super-golul marcat de Alessandro Murgia, în minutul 48. După doar 4 minute, Farul a revenit în avantaj, după ce Narek Grigoryan a marcat.

Echipa lui Gică Hagi a făcut 3-1 în minutul 57, atunci când armeanul Grigoryan i-a centrat perfect în careu lui Rivaldinho.

Hermannstadt a redus din diferență în minutul 83, însă nu a mai putut să mai marcheze încă un gol și să salveze un punct.

Screenshot 2024-08-20 000245
Clasament Liga 1 / Captură Digi Sport

VIDEO cu rezumatul partidei

Duelul de pe stadionul Ovidiu se anunță unul disputat, mai ales că Farul și Hermannstadt nu trec deloc printr-o formă sportivă bună. Concret, atât constănțenii, cât și sibienii, au obținut fiecare câte o singură victorie în primele cinci etape din SuperLiga (Farul a învins-o 2-0 pe Poli Iași, iar Hermannstadt a câștigat 2-1 cu FC Botoșani).

De altfel, înaintea acestei partide, Farul Constanța se află pe ultimul loc al ierarhiei, cu doar două puncte acumulate, și este ”laterna roșie” a SuperLigii. De partea cealaltă, Hermannstadt ocupă poziția a 13-a a ierarhiei, cu 5 puncte.

În meciurile directe disputate între cele două echipe în sezonul trecut, Farul nu a pierdut în fața lui Hermannstadt (la Sibiu, Farul a câștigat, scor 1-0, iar la Constanța cele două echipe au remizat, scor 1-1).

Echipe probabile

Farul: Buzbuchi - Popescu, Bălașa, Marins, Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grygorian

Hermannstadt: Căbuz - Căpușă, Găman, Bejan, Oroian - Deaconu, Ivanov, Murgia - Balaure, Chițu, Stoica

VIDEO Rezumat Farul - Hermannstadt, scor 1-1 (etapa 16 din sezonul trecut)

Farul Farul
  • 90+7 final
  • 85 s
    Schimbare Farul

Dina Grameni a fost înlocuit de Nicolas Popescu!

• 85 s

Carlo Casap a intrat în locul lui Dragoș Nedelcu!

• 83 g
    Gol Hermannstadt

După o centrare perfectă din corner, Dragoș Iancu reduce din diferență!

• 78 s
    Schimbare Hermannstadt

Alessandro Murgia este înlocuit de Robert Popescu!

• 78 s

Dragoș Iancu intră în locul lui Ianis Stoica!

• 71 fm
    Fază meci Farul

Denis Alibec șutează în brațul unui adversar și cere penalty! După trei minute în care a analizat faza, centralul Iulian Barbu nu a acordat lovitură de la 11 metri!

• 64 oc
    Ocazie Hermannstadt

Din centrul careului, Silviu Balaure trimite pe lângă poarta ”Marinarilor”!

• 63 s

Rivaldinho este înlocuit de Iustin Doicaru!

• 63 s

Denis Alibec intră în locul lui Gabi Iancu!

• 60 s

Neguț intră în locul lui Balaure!

• 60 s

Ronaldo Deaconu intră în locul lui Biceanu!

• 57 g
    Gol Farul

Grigoryan centrează perfect în careu, iar Rivaldinho marhcează cu capul!