romania kosovo
Ce șanse are România să termine grupa de Liga Națiunilor pe primul loc, după victoria cu Kosovo
Bucharest, Romania. 9th Aug, 2024: Gheorghe Hagi (R), head coach of Farul Constanta, during the football match between FCSB and FCV Farul Constanta in the 5th round of Superliga, the first league of the Romanian 2024-2025 football championship, at the Ste
Ce surpriză! Pe cine vrea să transfere Gică Hagi de la FCSB
Fotbal European
Farul Farul
0 - 1
FC Botosani FC Botosani
Du 28.07.2024 19:00

Farul - FC Botoșani 0-1. În inferioritate numerică, moldovenii au dat lovitura la Ovidiu

28.07.2024, 21:01

• Liga Națiunilor: Danemarca - Serbia, duminică, 19:00, DGS 1

• Liga Națiunilor: Elveția - Spania, duminică, 21:45, DGS 1

Farul Constanța a pierdut pe teren propriu în fața echipei FC Botoșani, scor 0-1, în etapa a treia a SuperLigii.

Farul - FC Botoșani 0-1. Cu un om în minus, moldovenii au plecat cu toate punctele de la Ovidiu

Farul a controlat prima parte a meciului în ceea ce privește jocul de posesie, însă nu a amenințat îndeajuns poarta moldovenilor. În minutul 25, Gregoryan a trimis puțin peste poarta apărată de Pap și a fost aproape să deschidă scorul.

Replica botoșănenilor a venit în minutul 43, când Aldair a trimis un șut în forță de la marginea careului. Buzbuchi a fost atent și a respins balonul.

Partea secundă a jocului de la Ovidiu a început cum nu se putea mai bine pentru FC Botoșani. În minutul 47, Bodișteanu a fost găsit foarte bine de Friday, a tras puternic și a reușit să îl învingă pe Buzbuchi. Moldovenii deblocau tabela de marcaj și aveau 0-1.

Zece minute mai târziu, Friday a avut o intrare urâtă asupra lui Gustavo, iar abitrul i-a arătat roșu direct! Rămași în inferioritate numerică, moldovenii au încercat să conserve rezultatul.

Farul a alergat după egalare până la finalul jocului, însă jucătorii lui Gheorghe Hagi nu au reușit să îl învingă pe Pap. Cea mai mare ocazie a ”Marinarilor” a venit în minutul 77, când Rivaldinho a trimis mingea în bară.

FC Botoșani s-a impus așadar la Ovidiu, cu scorul de 0-1, și a plecat cu toate cele trei puncte de la Farul.

Înainte de această partidă, FC Botoșani se află pe ultimul loc din campionat și este singura echipă fără niciun punct. De cealaltă parte, Farul se află pe locul 13, cu un singur punct, obținut în urma remizei cu Oțelul Galați, scor 0-0.

Meciul cu FC Botoșani ar putea fi ultimul pentru Gică Hagi pe banca echipei de la malul mării. Antrenorul român a transmis că va anunța decizia sa privind ocuparea postului de selecționer al echipei naționale a României după meciul de la Ovidiu.

În același timp, pentru Liviu Ciobotariu va fi primul meci pe banca moldovenilor de la revenirea la FC Botoșani. Ciobotariu a semnat în această săptămână cu formația patronată de Valeriu Iftime, după ce Bogdan Andone a fost demis.

Ambele meciuri din sezonul precedent dintre cele două echipe s-au terminat la egalitate, scor 1-1 pe terenul Farului și 0-0 pe terenul lui FC Botoșani.

Gică Hagi a transmis că va lua o decizie privind preluarea echipei naționale, după meciul cu FC Botoșani

FRF este în căutarea unui nou selecționer pentru prima reprezentativă, după ce Edi Iordănescu (46 de ani) a anunțat că nu va mai continua pe banca tehnică a României. Primul pe listă a fost Gică Hagi, antrenor cu care s-au purtat deja discuții.

Totuși, Hagi nu le-a oferit un răspuns clar celor de la FRF. În acest context, antrenorul Farului a fost întrebat în conferința de presă când va anunța decizia luată privind echipa națională.

”Nu știu, vom vedea. Vorbim de meciul cu Botoșani. După meciul cu Botoșani, cu siguranță voi anunța decizia pe care am luat-o”, a spus Hagi.

De asemenea, ”Regele” a fost întrebat dacă meciul cu FC Botoșani ar urma să fie ultimul pe banca Farului Constanța.

”E un meci important. Hai să ne concentrăm și după meci veți auzi în ce direcție, dar, vă dați seama, că e un proiect important la Constanța.”, a răspuns Hagi.

Clasament SuperLiga

clasament suerliga
Clasamentul din SuperLiga / Foto: captură Digi Sport
Farul Farul
  • 90+8 final

Arbitrul a fluierat finalul meciului. Farul - FC Botoșani 0-1.