FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (28.07.2024)
FOTBAL: KOSOVO - ROMÂNIA, LIGA NATIUNILOR (06.09.2024)
Mircea Lucescu a ales lotul pentru meciul cu Lituania: DOI jucători sunt OUT
Farul Farul
2 - 0
Poli Iasi Poli Iasi
Sb 03.08.2024 21:00

Farul - Poli Iași 2-0. ”Marinarii” obțin prima victorie din noul sezon într-un meci întrerupt de două ori

03.08.2024, 23:19

• Liga Națiunilor: Franța - Belgia, luni, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Israel - Italia, luni, 21:45, DGS 2

Farul Constanța a învins-o pe Poli Iași, scor 2-0, pe stadionul Ovidiu, într-un meci din cadrul etapei a 4-a a SuperLigii

• Partida dintre cele două formații a putut fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, dar și în aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

Farul Constanța - Poli Iași 2-0. Meci nebun la Ovidiu!

Poli Iași a început mai bine meciul și a ratat două ocazii importante în doar două minute. În cele din urmă, Farul și-a găsit ritmul și a reușit să deschidă scorul prin Rivaldinho, în minutul 32, din pasa lui Cristi Ganea.

La doar două minute distanță, meciul a fost întrerupt timp de 20 de minute din cauza unor defecțiuni la instalația de nocturnă. La scurt timp de la reînceperea meciului, Farul a mai punctat încă o dată. Gabi Iancu a trimis mingea cu capul din centrarea lui Grameni în minutul 45+11.

În partea a doua a meciului tot ”Marinarii” au avut cele mai mari ocazii, dar nu au reușit să mai puncteze. Partida a fost întreruptă pentru a doua oară, dar de această dată din cauza condițiilor meteo. Jucătorii au stat 10 minute la cabine începând cu minutul 64.

La revenirea pe teren, Farul prin Radaslavescu ratat o ocazie importantă de a marca.

În urma acestui rezultat, Formația lui Gică Hagi a urcat până pe locul 7, cu 4 puncte. De cealaltă parte, Poli Iași coboară o poziție până pe 12, cu doar 3 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului Farul Constanța - Poli Iași 2-0:

Clasament SuperLiga

clasament
Clasament SuperLiga, după Farul - Poli Iasi 2-0 / Foto: captură digisport.ro

Înaintea meciului direct dintre cele două formații, Farul se află într-o situație complicată. După primele trei etape ”scurse” din noul sezon al SuperLigii, gruparea pregătită de Gheorghe Hagi (59 de ani) se află pe ultimul loc al ierarhiei (16), cu un singur punct acumulat (a remizat cu Oțelul, 0-0, și a pierdut cu Unirea Slobozia, 0-1,  și FC Botoșani, 0-1).

Astfel, dobrogenii sunt obligați să câștige meciul cu Poli Iași pentru a ieși din ”zona roșie” a clasamentului. Însă, în cele două partide disputate în acest sezon pe teren propriu, Farul a suferit două eșecuri în care nici măcar nu a înscris.

De partea cealaltă, echipa moldavă pregătită de Tony da Silva (43 de ani) se află pe locul al 11-lea, cu trei puncte câștigate după trei runde (victorie cu FC Botoșani, 1-0, și au pierdut cu Sepsi, 0-1, și Gloria Buzău, 1-2).

În partidele directe disputate în sezonul trecut, Farul și Poli Iași și-au împărțit victoriile, iar fiecare s-a impus pe terenul celeilalte formații:

• Farul - Poli Iași 1-3 (etapa 3-a din SuperLiga)

Cartonaş galben Farul

Dican a primit cartonașul galben pentru un fault dur.

• 77 oc
    Ocazie Farul

Doicaru a șutat la mare distanță din afara careului, dar Fernandez a prins fără probleme.

• 76 s
    Schimbare Poli Iasi Tailson a fost schimbat de Harrison.
  • 76 s

Gabi Iancu a fost înlocuit de Dănuleasă.

• 76 s

Atanaskoski a intrat în locul lui Ispas.

• 67 oc

Radaslavescu a șutat către poartă de la mare distanță, dar mingea s-a dus în afara terenului.

• 64
    Info

Meciul a fost întrerupt din nou, dar de această dată din cauza condițiilor meteo.

• 61 s

Radaslavescu a intrat în locul lui Grygorian.

• 60 oc
    Ocazie Poli Iasi

Ce ocazie au ratat moldovenii! Ștefanovici a centrat în careu din corner, dar mingea s-a dus în brațele lui Buzbuchi.

• 60 oc

Gabi Iancu a ajuns într-o poziție foarte promițătoare pentru a marca, dar șutul său a fost respins în corner.