gica-hagi
”Ce-mi spuneți mie?” Gică Hagi, iritat după remiza cu Petrolul. A avut doi ”clienți” și un remarcat
Screenshot 2024-09-14 225919
Video Reacția lui Gică Hagi, după ce a văzut că Alibec s-a dus ”glonț” către un coleg! Imagini rare
denis-alibec
Denis Alibec a spus ce s-a întâmplat la pauză, după scenele rare din prima repriză: ”Știți că sunt nervos”
Farul Farul
0 - 3
Du 01.09.2024 18:45

Farul - CFR Cluj 0-3. Ardelenii au câștigat la scor de neprezentare pe terenul fostei campioane

01.09.2024, 19:59

• Premier League: Tottenham - Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

CFR Cluj a învins-o, în deplasare, scor 3-0, pe Farul Constanța, într-un meci din cadrul etapei a 8-a din SuperLigă

Golurile ardelenilor au fost marcate de Ciprian Deac (minutul 28), Leo Bolgado (minutul 56) și Meriton Korenica (90+3).

Formația din Gruia a reușit această victorie pe terenul fostei campioane a României chiar după umilința suferită de trupa lui Dan Petrescu (56 de ani) în Cipru, scor 0-3, în fața lui Pafos, în play-off-ul Conference League.

Farul - CFR Cluj, scor 3-0

Prima ocazie a meciului a fost semnată de gazde în minutul 22, când Cristi Ganea i-a pasat în mijlocul careului de 16 metri decarului Gabi Iancu, însă acesta, cu latul, a trimis mult peste poartă.

Cinci minute mai târziu (minutul 27), ardelenii au dat replica și au marcat în poarta lui Alexandru Buzbuchi, după ce Ciprian Deac a fost găsit excelent în interiorul careului de Simao Rocha și a trimis ușor în plasă.

În minutul 30, Farul a solicitat o lovitură de la 11 metri prin Mihai Popescu, care a acuzat că a fost lovit de Mohammed Kamara în interiorul suprafeței de pedeapsă. Însă, centralul Sebastian Colțescu a decis ca jocul să continue (nici asistenții din camera VAR nu s-au sesizat la această fază). În cele din urmă, scorul primei reprize a fost 1-0 pentru CFR Cluj.

În repriza a doua, gazdele și-au creat prima ocazie prin Ionuț Vînă, care a șutat pe lângă poartă de la marginea careului de 16 metri. În minutul 56 ardelenii și-au dublat avantajul pe tabelă prin fundașul central Leo Bolgadpo, care a reluat în plasă după o centrare perfectă a lui Alin Fică din corner.

Farul putea reduce din diferență în minutul 80, însă șutul lui Iustin Doicaru din afara careului s-a dus doar în bara porții lui Mihai Popa. Oaspeții au mai punctat o dată în prelungirile partidei (minutul 90+4) prin Meriton Korenica, care a fost găsit în careu de Daniel Bîrligea.

În final, CFR Cluj s-a impus pe terenul Farului Constanța cu scorul de 3-0. În urma acestui rezultat, formația ardeleană se află pe locul al 4-lea în SuperLigă, cu 13 puncte acumulate după 7 partide (clujenii au un meci mai puțin disputat), în timp ce Farul ocupă poziția a 9-a a ierarhiei, cu 8 puncte obținute după 8 meciuri.

VIDEO Rezumat Farul - CFR Cluj, scor 3-0

Știrea inițială

De cealaltă parte, Gică Hagi nici nu vrea să audă de egal și spune că Farul poate emite pretenții mari și în acest campionat, mai ales acum după ce îl are iar la dispoziție pe Denis Alibec. Totuși, e posibil ca atacantul să nu fie utilizat în acest meci din cauza unor probleme medicale.

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea - Nedelcu, Grameni, Vână - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: M. Popa - F. Iacob, Bolgado, Rocha, Abeid - D. Djokovic, A. Fica, A. Păun - M. Kamara, Nkololo, L. Munteanu
Antrenor: Dan Petrescu

Cele două echipe, pregătite de antrenori care sunt prieteni foarte buni,  s-au mai întâlnit Superligă de 36 de ori. De 12 ori s-au impus dobrogenii, de 17 ori au câştigat ardelenii, iar alte şapte partide s-au terminat la egalitate.

Gică Hagi știe cum o poate învinge pe CFR Cluj

Cu doar o zi înainte de duelul cu CFR Cluj, Gică Hagi (59 de ani) a fost prezent la conferința de presă și a dezvăluit cum o poate învinge pe echipa din Gruia.

Mai mult, ”Regele” a anunțat că nu se poate baza pe Ionuț Cojocaru și Ionuț Larie, dar a dat și detalii despre Denis Alibec.

”Este un meci acasă împotriva unui adversar foarte bun. Gândurile noastre sunt pentru a munci, a lupta, a face fotbalul nostru pentru a lua cele 3 puncte. Știu că va fi foarte greu, mai ales că adversarul e supărat după tot ce s-a întâmplat la ultimul meci.

Noi ne gândim la cele 3 puncte de care avem nevoie și să încercăm să le luăm. Trebuie să atacăm foarte bine și să ne apărăm foarte bine, practic când joci cu CFR și cu Dan Petrescu, clar trebuie să faci ambele faze foarte bine. Echipă periculoasă, foarte bună, care are jucători valoroși. La noi nu e nimic nou, Cojocaru și Larie sunt accidentați, restul sunt ok.

Nu cred că va conta absența lui Dan Petrescu de pe bancă, are un staff foarte bun și știe să comunice cu ei. De multe ori nu a stat pe bancă și lucrurile au mers foarte bine. E clar că el dacă stă pe bancă mai aduce anumite lucruri ale lui, dar…

E clar că antrenându-ne împreună lucrurile merg mai bine, s-a și văzut, dar drumul e lung, campionatul abia a început. Trebuie să creștem și să ne omogenizăm cu fiecare perioadă. Denis Alibec a venit mai târziu, dar e din ce în ce mai bine. În momentul de față nu știu dacă o să înceapă sau o să intre, dar arată mai bine antrenându-se cu noi în fiecare zi”, a declarat Gică Hagi, la conferinţa de presă.

Farul Farul
  • 90+5 fr2

Final de meci!

• 90+4 g
    Gol CFR Cluj

Bîrligea i-a pasat pe culoar lui Korenica, care a șutat năprasnic în poarta lui Buzbuchi.

• 87 s
    Schimbare CFR Cluj

Fică a fost înlocuit de Artean.

• 81 oc
    Ocazie Farul

Doicaru a șutat puternic din lateral, dar mingea a lovit doar bara.