gigi
FCSB poate primi două lovituri la derby-ul cu CFR Cluj
Screenshot 2024-09-13 at 23.15.51
Cătălin Cîrjan a dat verdictul, după ce i-a adus lui Dinamo victoria cu Slobozia
profimedia-0902931966
Video Exclusiv Verdictul a fost dat în direct după prima seară de UEFA Champions League: ”Va fi campioană!”

• Champions League: Manchester City - Inter, miercuri, 22:00, DGS 1

Partida Dinamo - Unirea Slobozia, din runda cu numărul 9 a SuperLigii, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 1-0.

Odată cu victoria de pe Arcul de Triumf, Dinamo a ajuns la patru succese în campionat, în acest sezon.

Dinamo bifează a patra victorie a sezonului, după 1-0 cu Unirea Slobozia pe Arcul de Triumf

Dinamo a dominat prima parte a meciului din etapa a 9-a a SuperLigii. Ahmed Bani a semnat prima ocazie a meciului, în minutul 23, în timp ce Pospelov a venit cu replica în minutul 27.

Cătălin Cîrjan a dat lovitura și a deschis scorul în minutul 32. Milanov a fost aproape de 2-0 în minutul 40, dar lovitura sa de cap s-a dus în bară.

Partea a doua a jocului a fost dominată de Unirea Slobozia. Afalna a fost aproape de gol în minutul 46, dar Golubovic a intervenit excelent.

Selmani a venit cu replica în minutul 48, dar Rusu a respins în corner. Apoi, în minutele 62 și 65, Camara a fost aproape de egalare.

Același Camara a fost aproape de gol în minutul 81, dar șutul său s-a dus pe lângă poartă. Meciul s-a încheiat cu ratarea lui Coadă din minutul 90+3.

Astfel, Dinamo a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul trei în SuperLiga. Unirea Slobozia se află pe poziția a 9-a, cu 11 puncte.

Clasamentul din SuperLiga

Screenshot 2024-09-13 at 23.15.00
Clasament SuperLiga / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Dinamo - Unirea Slobozia 1-0

Știrea inițială

Dinamo - Unirea Slobozia | LIVE VIDEO, ora 21:00, DGS 1. Prima confruntare directă la nivelul primei ligi

”Câinii” au un start de sezon peste așteptări. Înaintea jocului, ocupă locul 6, cu 12 puncte, iar o victorie i-ar propulsa până pe poziția a doua, la egalitate cu Universitatea Craiova și Oțelul Galați.

De partea cealaltă, și Unirea Slobozia este una dintre surprizele plăcute ale acestei stagiuni. Nou-promovata e pe 8, cu 11 puncte, iar cu un eventual succes în fața lui Dinamo ar urca pe loc de play-off.

Cele două formații nu s-au mai întâlnit niciodată la nivelul primei ligi, dar au avut un duel în Liga 2, câștigat cu 1-0 de bucureșteni, și unul în Cupa României, încheiat la egalitate, 3-3.

Selmani este golgheterul lui Dinamo, cu 4 reușite, în timp ce Pospelov este cel mai bun marcator al ialomițenilor, tot cu 4 goluri.

Dinamo - Unirea Slobozia | LIVE VIDEO, ora 21:00, DGS 1. Probleme de lot pentru ”Câini”

Florentin Petre (48 de ani), antrenorul secund al lui Dinamo, a transmis că formația sa se confruntă cu probleme serioase de efectiv înaintea duelului cu Unirea Slobozia și că, în acest moment, sunt indisponibili nu mai puțin de șase jucători, unii dintre ei titulari (precum Kennedy Boateng sau Josue Homawoo).

”Trecem printr-o perioadă mai dificilă, mergem să câștigăm fiecare punct cu jucătorii pe care îi avem. Au venit cei doi fundași centrali de la echipa națională accidentați (n.r. Kennedy Boateng și Josue Homawoo), doi jucători importanți.

Este foarte greu să te organizezi când ai 10 jucători la echipele naționale, mai ales că unii dintre ei au revenit ieri. Dinamo este într-o formă foarte bună, avem nevoie de continuitate. Jucăm un fotbal frumos, dar dacă ne lipsesc 5-6 jucători e deja foarte greu”, a spus Petre, la emisiunea Fotbal Club.

Screenshot 2024-09-13 091902
Clasamentul din SuperLiga / Foto: Digi Sport
  • 90+7 fr2

Se încheie meciul de pe Arcul de Triumf.

• 90+6 cg
    Cartonaş galben Unirea Slobozia

Medina este avertizat.

• 90+3 oc
    Ocazie Unirea Slobozia

Șutul lui Coadă se duce pe lângă poarta lui Golubovic.