Oficial Două transferuri făcute de Dinamo: ”Bun venit”! Decizia luată imediat de ”Câini”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (21.07.2024)
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (1.09.2023)
Dinamo Dinamo
4 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Du 21.07.2024 22:00

Dinamo - Petrolul Ploiești 4-1. ”Câinii” au făcut spectacol pe Arcul de Triumf! Victorie clară împotriva ”Lupilor”

21.07.2024, 23:50

• Nations League: Kazahstan - Norvegia, vineri, 17:00, DGS 1

• Nations League: Franța - Italia, vineri, 21:45, DGS 1

Dinamo - Petrolul Ploiești a fost capul de afiș al zilei din SuperLiga, iar partida s-a ridicat la nivelul așteptărilor.

Confruntarea Dinamo - Petrolul a putut fi văzută pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida și pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.

Dinamo - Petrolul Ploiești 4-1. Victorie categorică pentru ”Câini”

Dinamo a început excelent partida de pe Arcul de Triumf și a deschis scorul încă din minutul 12, prin Hakim Abdallah, care a șutat direct în vinclu.

Înainte de pauză, Cătălin Cîrjan, aflat în mare formă după ce a înscris și în prima etapă cu CFR Cluj, ”a recidivat” și l-a învins și pe Zima.

Tot Dinamo a revenit mai puternică de la cabine, iar Selmani a dus scorul la 3-0, după ce a fost găsit excelent în careu de Milanov.

În minutul 82, Valentin Țicu a redus din diferență printr-un șut excepțional, însă la faza imediat următoare ”Lupii galbeni” au comis un penalty.

Dennis Politic, cel care a obținut lovitura de pedeapsă, l-a învins fără emoții pe Zima și a stabilit scorul final, scor 4-1.

În urma acestui rezultat, formația lui Zeljko Kopic a adunat trei puncte, în timp ce ploieștenii au rămas cu unul singur, obținut în prima etapă cu Gloria Buzău.

Zeljko Kopic consideră că Dinamo mai are de lucrat la duelurile unu la unu

Zeljko Kopic (46 de ani) a prefațaț confruntarea cu Petrolul, din SuperLigă.

”Nu vă doresc să fiți în poziția mea, să ai 2-0 și să pierzi meciul. Am avut multe momente bune la Cluj. Prima jumătate de meci a fost bună: am avut ambiție, am fost buni în dueluri și am avut ocazii. Am făcut acel penalty din lipsă de concentrare și i-am băgat pe cei de la CFR Cluj în meci.

Am mai avut ocazii, dar am pierdut meciul. Sunt mulțumit de unele lucruri, dar nu e bine pentru echipă când pierzi așa. Am băgat mulți tineri, vreau să insist pe asta și să văd cât pot da în acest moment. Săptămâna aceasta a fost bună, nu avem probleme de lot.

Încercăm să mai aducem jucători, să fie luptă pe posturi. E foarte important pentru mine să putem conta pe jucătorii de acum încă 3-4 ani, să nu schimbăm lotul în fiecare an. Asta vreau, să facem o echipă puternică de acum. Vrem ca Dinamo să fie o echipă bună în fotbalul românesc, așa cum merită”, a declarat Zeljko Kopic, la conferința de presă.

• 90+3 final

Final de meci! ”Câinii” s-au impus fără drept de apel în fața ”Lupilor galbeni”, scor 4-1.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

De la margine s-au arătat trei minute de prelungiri.

• 87 s
    Schimbare Dinamo

Georgi Milanov a fost înlocuit cu Cristian Licsandru, cu doar câteva minute înainte de finalul partidei.

• 87 s

Costin Cristian a fost schimbat cu Sivis Maxime.

• 86 gp
    Gol din penalty Dinamo

Gool Dinamo! Dennis Politic a transformat lovitura de la 11 metri, iar Dinamo are un avantaj liniștitor, scor 4-1.

• 84 p
    Penalty

Keita l-a faultat în careu pe Dennis Politic, iar ”Câinii” beneficiază de un penalty, prin care pot restabili diferența de trei goluri.

• 82 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Bratu Mario a fost schimbat cu Ioan Tolea.

• 82 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Gool Petrolul! ”Lupii galbeni” au redus din diferență, după ce Țicu a șutat năprasnic și l-a învins pe Golubovic.

• 77 s

Costin Amzăr a intrat pe teren în locul lui Raul Opruț.

• 77 s

Cîrjan a fost înlocuit de Antonio Bordușanu.

• 62 s

Sergiu Hanca a fost introdus și el pe teren. Lucian Dumitru a fost cel înlocuit.

• 62 s

Mihnea Rădulescu a fost introdus pe teren în locul lui Berisha.

• 60 g
    Gol Dinamo

Goool Dinamo! ”Câinii” au dus scorul la 3-0 prin Seljmani, care a înscris fără emoții, din fața porții, după o pasă venită de la Milanov.

• 58 oc
    Ocazie Dinamo

Fază bună pentru Dinamo! Politic a fost căutat de o pasă în careu, dar atacantul ”Câinilor” a fost puțin luat pe nepregătite, astfel că oaspeții au respins balonul în corner.

• 56 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Seljmani a văzut cartonașul galben pentru proteste.

• 45+3 fr1

Prima repriză a ajuns la final, iar ”Câinii” au intrat cu avantaj la cabine, scor 2-0.

• 45 s

Ricardinho a fost înlocuit cu Denis Radu.

• 45 s

O primă modificare efectuată în tabăra ”Lupilor galbeni”. Jyry a fost introdus în locul lui Alex Mateiu.

• 45 sr2

A început repriza a doua dintre Dinamo și Petrolul.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Prima repriză a fost prelungită cu trei minute!

• 42 g
    Gol Dinamo

Gool Dinamo! Dintr-un ricoșeu, mingea a ajuns la Cîrjan, iar acesta a pivotat excelent și a trimis în poarta apărată de Zima. ”Câinii” conduc cu scorul de 2-0.

• 34 cg

Dennis Politic a văzut cartonașul galben. Primul jucător avertizat din tabăra ”Câinilor”.

• 25 fm
    Fază meci Petrolul Ploiesti

”Lupii galbeni” au reclamat un henț la Abdallah, care a fost lovit cu mingea în mână în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

• 22 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Ricardinho este primul jucător avertizat în această partidă.

• 12 g
    Gol Dinamo

Goool Dinamo! Abdallah a deschis scorul după ce a șutat năprasnic la vinclu, din interiorul careului.

• 6 oc

Abdallah a încercat o centrare în 6 metri pentru Cîrjan, dar mingea a fost respinsă de Huja în corner.

A început partida dintre Dinamo și Petrolul Ploiești, din etapa a doua a SuperLigii României.