Ce lovitură: Alexandru Cicâldău revine în SuperLigă, dar nu la Universitatea Craiova!
david-kiki
Au început negocierile! Doi fotbaliști de la FCSB pot ajunge la o altă echipă din SuperLiga
Dinamo Dinamo
4 - 1
Gloria Buzau Gloria Buzau
Vi 02.08.2024 22:00

Dinamo - Gloria Buzău 4-1. ”Câinii” au făcut spectacol! Politic, Opruț și Selmani au consemnat o victorie categorică

02.08.2024, 23:50

• Liga Națiunilor: Franța - Belgia, luni, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Israel - Italia, luni, 21:45, DGS 2

Partida Dinamo - Gloria Buzău, din etapa cu numărul 4 a SuperLigii a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Dinamo - Gloria Buzău 4-1. Victorie clară pentru ”Câini”

Deși Gloria Buzău a avut un strat îndrăzneț de meci, ”Câinii” au dat lovitura la chiar prima ocazie, prin Dennis Politic, în minutul 10. Raul Opruț a dublat avantajul în minutul 27, după o centrare excelentă venită de la Hakim Abdallah.

La cabine s-a intrat cu scorul de 2-0 pentru gazde, însă oaspeții au redus din diferență la șapte minute după ieșirea de la cabine. Kennedy Boateng și-a trimis balonul în propria poartă.

Totuși, ”Câinii” au continuat să atace și au dus scorul la 3-1 prin Astrit Selmani, care a punctat în minutul 80, în urma unui corner.

Dennis Politic a dus scorul la 4-1 în minutul 84, după ce a fost lansat de Ahmed Bani.

În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Zeljko Kopic a urcat pe poziția secundă, cu șapte puncte și golaveraj +5. De partea cealaltă, Gloria Buzău este pe poziția a noua, cu patru puncte și golaveraj -3.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - Gloria Buzău 4-1:

Cele două formații au aceeași linie de clasament după primele 3 runde ale sezonului: o victorie, o remiză și un eșec, 4 puncte. Înaintea meciului de pe stadionul ”Arcul de Triumf”, Dinamo și Gloria Buzău ocupă locurile 6, respectiv 7.

Cele mai recente confruntări directe au avut loc în Liga 2, în sezonul 2022/2023. Atunci, Dinamo nu a reușit să se impună în fața Buzăului, în 3 meciuri: două rezultate de egalitate și o înfrângere.

Cîrjan și Abdallah sunt golgheterii ”Câinilor” cu câte două reușite, în timp ce Matos este cel mai bun marcator al Gloriei, tot cu două goluri.

Andrei Prepeliță se află la al șaselea meci contra lui Dinamo din postura de antrenor: 3 succese, o victorie și o înfrângere. Kopic nu a mai întâlnit-o pe Gloria Buzău.

Dinamo - Gloria Buzău | Kopic: ”Prepeliță a făcut treabă bună”

Antrenorul Andrei Prepeliţă a făcut o treabă foarte bună la Buzău, dovadă startul foarte bun al acestei echipe nou promovate în Superligă. Noi trebuie să fim la cel mai înalt nivel pentru a face un joc bun şi a câştiga puncte în această partidă care se anunţă foarte dificilă.

Planul nostru este să jucăm la intensitate maximă mâine, cu atât mai mult cu cât jucăm în faţa propriilor suporteri. Vrem să arătăm calitate în ofensivă, să ne creăm situaţii de a marca, dar, bineînţeles, în acelaşi timp îmi doresc să văd stabilitate în defensivă.

Ştiu că echipa noastră are încă multe lucruri de îmbunătăţit, însă a arătat multe lucruri pozitive şi sunt sigur că este pregătită să dea totul pentru cele trei puncte în meciul de mâine (n.r.- azi)”, a afirmat Zeljko Kopic, înaintea meciului Dinamo - Buzău.

clasament-superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Captură Digi Sport
  • 90+4 final

Final de meci! ”Câinii” au făcut din nou scor pe teren propriu, 4-1. Echipa lui Zeljko Kopic câștigase ultimul meci de pe ”Arcul de Triumf” cu același scor, împotriva celor de la Petrolul Ploiești.

• 90 sp2
    Start prelungiri repriza 2

Patru minute de prelungire pentru această partidă.

• 85 s
    Schimbare Dinamo

Alex Bordușanu, introdus în locul lui Georgi Milanov.

• 85 s

Amzăr i-a luat locul lui Dennis Politic.

• 84 g
    Gol Dinamo

Goool Dinamo! Dennis Politic a făcut ”dubla” și a dus scorul la 4-1 pentru ”Câini” după ce l-a învins pe Greab din interiorul careului.

• 81 s
    Schimbare Gloria Buzau

Ion Gheorghe a fost introdus în locul lui Akhmatov Rassambek.

• 81 s

Traore i-a luat locul lui Diego.

• 80 g
    Gol Dinamo

Gool Dinamo! ”Câinii” au dus scorul la 3-1 prin Selmani și au din nou un avantaj de două goluri pe tabelă.

• 75 s

Hakim Abdallah, înlocuit cu Petru Neagu.

• 75 s

Cristi Costin i-a luat locul lui Maxime Sivis.

• 74 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Kennedy Boateng a primit cartonașul galben după un fault dur asupra lui Alexandru Stan.

• 68 s

Constantin Budescu a fost introdus în locul lui Alexandru Ișfan.

• 58 s

Ahmed Bani i-a luat locul lui Cătălin Cîrjan.

• 54 ag
    Autogol Dinamo

Gool Gloria Buzău! Oaspeții au redus din diferență după un autogol semnat de Kennedy Boateng.

Alexandru Stan a intrat în locul lui Vlad Prejmerean.

Dragoș Tescan, înlocuit la pauză cu Cristi Dumitru.

• 45+2 cg
    Cartonaş galben Gloria Buzau

Dario Canadjija a fost primul jucător avertizat cu cartonaș galben din această partidă.

• 45 sr2

Final de primă repriză! ”Câinii” conduc după prima parte, scor 2-0.

• 45 oc
    Ocazie

Încă o fază importantă pentru Gloria Buzău, dar Ișfan a lovit foarte rău balonul, dintr-o poziție bună.

• 45 sp1
    Start prelungiri repriza 1

Două minute suplimentare pentru prima repriză!

• 43 oc
    Ocazie Dinamo

Opruț a centrat în fața porții, dar niciun atacant de la Dinamo nu și-a făcut apariția, iar portarul Greab a reținut balonul.

• 33 oc
    Ocazie Gloria Buzau

Fază importantă! Tescan a centrat puternic din lovitură liberă, însă Golubovic a îndepărtat pericolul.

• 27 g
    Gol Dinamo

Gool Dinamo! ”Câinii” au majorat diferența prin Raul Opruț, care a înscris dintr-o centrare venită de la Abdallah.

• 17 oc

Ocazie Dinamo! Milanov a centrat dintr-o lovitură liberă, dar reluarea lui Boateng a fost respinsă de fundașii Gloriei Buzău. Corner pentru ”Câini”.

• 10 g
    Gol Dinamo

Gool Dinamo! Dennis Politic a deblocat tabela și a înscris la chiar prima ocazie a meciului, după ce a profitat de o gaură în apărarea echipei oaspete.

A început partida dintre Dinamo și Gloria Buzău.