FOTBAL:FCSB-GLORIA BUZAU, SUPERLIGA SUPERBET (6.10.2024)
Ce a spus Elias Charalambous, după victoria FCSB-ului din derby-ul cu Dinamo
Andrei Nicolescu Dinamo
Exclusiv Andrei Nicolescu a intrat în direct, după Dinamo - FCSB 0-2: concluzia trasă, după înfrângerea din derby
octavian-popescu
Exclusiv Gigi Becali nu a stat pe gânduri după Dinamo - FCSB! Un jucător, OUT din echipă: ”Bă, vezi-ți de treaba ta”

• SuperLiga: Rapid - Farul, luni, 21:00, DGS 1

Partida Dinamo - FCSB, derby-ul etapei cu numărul 13 din SuperLigă, s-a terminat cu victoria ”Roș-Albaștrilor”, scor 2-0.

Meciul Dinamo - FCSB s-a disputat în fața a 45.469 de suporteri, pe Arena Națională.

FCSB s-a impus cu 2-0 în fața lui Dinamo, în ”Derby de România”, pe Arena Națională

După un început de partidă pe contre, Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 26, cu o execuție superbă, din marginea careului de șase metri.

David Miculescu a trecut pe lângă 2-0, în minutul 45+3. Golubovic a fost la fost și a intervenit.

În partea a doua, Abdallah a ceut penalty în minutul 70, dar Marian Barbu nu a acordat nimic.

Duelul s-a mai animat pe final. Ștefănescu a executat o lovitură liberă în minutul 90+1, dar balonul nu a atins ținta.

Alexandru Musi a închis tabela în minutul 90+3, cu un șut din întoarcere, din marginea careului mic. Duelul s-a încheiat cu șutul pe poartă al lui Abdallah, din minutul 90+6.

În urma rezultatului de pe Arena Națională, FCSB a urcat pe locul cinci în campionat, cu 19 puncte. Dinamo e pe locul șapte, cu 18 puncte.

Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic – Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Milanov, Selmani, Politic. Rezerve: Roșca – Licsandru, Soro, Abdallah, Neagu, Bani, Patriche, Caragea, Luna, Mărginean, Costin
  • FCSB: Târnovanu – Crețu, M. Popescu, Dawa, Radunovic – Miculescu, Șut, Olaru – Băluță, Bîrligea, Oct. Popescu. Rezerve: Vlad – Panțîru, Ștefănescu, Edjouma, Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Ngezana, Alhassan, Luis Phelipe

”Câinii” au o primă parte a sezonului bună și ocupă poziția a 6-a, cu 18 puncte. De partea cealaltă, după un start sub așteptări, FCSB și-a revenit și se află pe locul 8, cu 16 puncte.

Dinamo este neînvinsă în acest sezon pe teren propriu, 4 victorii și o remiză, însă până la acest joc, formația din ”Ștefan cel Mare” a disputat meciurile în care a fost gazdă pe stadionul ”Arcul de Triumf”.

• FCSB s-a impus în ultimele 6 confruntări cu Dinamo, în campionat.

Selmani este cel mai bun marcator al lui Dinamo, cu 6 goluri, în timp ce Băluță și Olaru sunt golgheterii FCSB-ului, cu câte 3 reușite.

Kopic se află la primul duel cu FCSB, însă Charalambous a întâlnit deja în două rânduri gruparea alb-roșie și a câștigat ambele dispute.

Ambele echipe au câte doi indisponibili. Dacă la Dinamo vor lipsi cu siguranță Bordușanu și Florescu, Tănase va fi marele absent al FCSB-ului, alături de Lixandru, care a suferit o accidentare de durată.

Dinamo - FCSB | LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Kopic: "Ne concentrăm pe instensitate și stabilitate”. Charalambous: ”E normal ca jucătorii să aibă emoții

"Adversarul are calitate, dar în schimb, noi suntem în efectiv aproape complet, doar Antonio Bordușanu și Andrei Florescu sunt indisponibili și avem suporterii în spate.

Mergem pe Arenă să dovedim că putem juca un fotbal de calitate și sperăm ca la final să avem motiv de bucurie.

Ne vom concentra, ca până acum, pe intensitate și stabilitate. Va fi un meci dificil, însă nu ne vom schimba stilul de joc din acest motiv”, a declarat Zeljko Kopic, înaintea derby-ului.

Despre meci, știm că este un derby, suntem pregătiți. Știm că va fi greu, dar ne-am pregătit forate bine. Contează foarte mult cum începi meciurile de acest gen.

Cred că Dinamo a început foarte bine, spre deosebire de anul trecut, dar în derby-uri asta nu contează atât de mult. Este ceva normal pentru noi să se anunțe echipa înainte de meci. Uneori este așa cum o anunță, alteori nu este.

Astea sunt cele mai frumoase meciuri, trebuie să ne bucurăm de atmosferă, la fel și în meciurile europene și în toate meciurile care se joacă cu stadionul plin.

Să fiu sincer, pregătim meciurile la fel. Știm că este un meci special pentru fanii noștri și vom juca pentru ei. Trebuie să ne controlăm emoțiile și să fim bine pe teren.

E normal ca jucătorii să aibă emoții, dar trebuie să le controleze și să dea tot ce au mai bun. Mă gândesc doar la meciul cu Dinamo, apoi mă voi gândi la Rangers. Vrem să le câștigăm pe ambele. Luăm totul pas cu pas”, a transmis Elias Charalambous, la conferința de presă premergătoare jocului cu Dinamo.

Dinamo - FCSB | LIVE VIDEO, 21:00, DGS 1. Echipele probabile

• Dinamo: Golubovic - Sivis, Boateng, Patriche, Opruț - Gnahore, Olsen, Cîrjan - Abdallah, Selmani, Politic
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Popescu, Dawa, Radunovic - Șut - Băluță, Olaru, Popescu, Miculescu - Bîrligea
FCSB FCSB
  • 90+7 fr2

Se încheie meciul de pe Arena Națională.

• 90+6 oc
    Ocazie Dinamo

Abdallah șutează la colțul scurt, din interiorul careului, dar Târnovanu reține fără probleme.

• 90+3 g
    Gol FCSB

Musi înscrie din șapte metri, cu un șut din întoarcere.

• 90+1 oc
    Ocazie FCSB

Marius Ștefănescu șutează din lovitură liberă, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Golubovic.

• 90
    Info

Se acordă șase minute de prelungire.

• 88 s
    Schimbare FCSB

Iese Octavian Popescu și intră Alexandru Musi.