FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.09.2024)
Reacția lui Zeljko Kopic, după ce Dinamo a fost ”întoarsă” de Botoșani. Ce a spus despre incidentul din tribune
Concluzia lui Liviu Ciobotariu, după Dinamo - FC Botoșani 2-2
Exclusiv Gigi Becali îl aștepta să semneze, dar ce a urmat l-a lăsat fără cuvinte: ”Rar întâlnești. Pe el nu-l interesează”
Dinamo Dinamo
2 - 2
FC Botosani FC Botosani
Vi 27.09.2024 21:00

Dinamo - FC Botoșani 2-2. ”Nebunie” pe Arcul de Triumf! Două goluri anulate și un cartonaș roșu pentru ”Câini”

27.09.2024, 23:02

• SuperLiga: CFR - UTA, sâmbătă, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Oțelul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Meciul Dinamo - FC Botoșani, din etapa cu numărul 11 a SuperLigii, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Partida a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Dinamo - FC Botoșani 2-2. Moldovenii au făcut ”remontada” pe Arcul de Triumf

Dinamo a început mai bine meciul și a deschis scorul, după doar 28 de minute prin Astrit Selmani, care a profitat de greșeala comisă de Eduard Pap. Formația lui Zeljko Kopic putea intra cu un avantaj de două goluri la cabine, dar reușita lui Cătălin Cîrjan a fost anulată pentru un henț.

În cele din urmă, Dinamo a mai punctat încă o dată, în minutul 71 prin Dennis Politic. La doar șase minute distanță, Fulop a redus din diferență.

FC Botoșani a reușit ”remontada” cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar. Arbitrul a arătat punctul cu var pentru un fault comis de portarul Golubovic, iar Eduard Florescu a transformat lovitura de la 11 metri.

Dennis Politic putea face ”dubla”, dar al doilea gol, marcat în minutul 90+3, a fost anulat pentru ofsaid. Raul Opruț a văzut al doilea cartonaș galben, minutul 90+6, iar Dinamo s-a văzut nevoită să joace în inferioritate numerică în ultimele minute.

În urma acestui rezultat, Dinamo se află pe locul trei în clasament, cu 17 puncte. De cealaltă parte, Botoșani a rămas tot penultima, cu 8 puncte.

Clasament SuperLiga, după Dinamo - FC Botoșani 2-2

clasament
Clasament SuperLiga, după Dinamo - FC Botoșani 2-2 / Foto: Captură Digi Sport

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - FC Botoșani 2-2

Elevii lui Zeljko Kopic au un start de sezon peste așteptări. ”Câinii” ocupă locul 3 înaintea jocului, cu 16 puncte, și o victorie i-ar propulsa pe poziția a doua. De cealaltă parte, FC Botoșani e penultima, la egalitate cu ”laterna roșie” Gloria Buzău, 7 puncte.

• Cele două formații s-au întâlnit de 24 de ori la nivelul primei ligi: 10 victorii Dinamo, 3 remize și 11 succese FC Botoșani.

Cel mai bun marcator al bucureștenilor în acest sezon e Selmani, cu 5 goluri, în timp ce pentru FC Botoșani nu mai puțin de 8 jucători au câte o reușită în cont.

Kopic a anunțat că cel puțin 3 jucători sunt OUT

"Homawoo, Bordușanu nu vor fi apți, la fel și în cazul lui Abdallah. De restul vom vedea mâine (n.r.- vineri). Am muncit foarte bine în ultima perioadă, energia grupului este foarte bună.

Întâlnim o echipă cu calitate, domnul Ciobotariu lucrează foarte bine acolo, este un antrenor cu multă experienţă în campionatul românesc şi are jucători de calitate. Am văzut că etapa trecută a făcut un meci foarte interesant, 3-3, acasă (n.r.- cu Gloria Buzău).

Trebuie să fim din nou la nivelul nostru maxim dacă vrem să luăm toate cele trei puncte. Asta este cel mai important pentru noi, să dăm tot ce avem mai bun pentru a câştiga cele trei puncte", a declarat Zeljko Kopic, la conferința de presă premergătoare partidei cu Botoșani.

• 90+9 fm
    Fază meci Dinamo

Dinamo a cerut lovitură de la 11 metri pentru un presupus fault asupra lui Olsen.

• 90+6 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Pap a fost avertizat.

• 90+5 cgr
    Cartonaş galben-roşu Dinamo

Opruț a primit al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 90+2 fm
    Fază meci

Dennis Politic a marcat, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

• 90+12 final
    Final meci

Fluier de final pe ”Arcul de Triumf”, Dinamo - FC Botoșani 2-2.