Ioan Ovidiu Sabău a răbufnit: "Nu suntem respectați!"
FOTBAL: ROMÂNIA U21 - MUNTENEGRU U21, EURO 2025 (06.09.2024)
Marele câștig al naționalei României U21 după victoria cu Muntenegru
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
3 - 2
CFR Cluj CFR Cluj
Du 04.08.2024 22:00

CFR Cluj - ”U” Cluj 2-3. ”Șepcile Roșii” au dat lovitura în Gruia prin Ovidiu Popescu

04.08.2024, 23:55

• Liga Națiunilor: Franța - Belgia, luni, 21:45, DGS 1

• Liga Națiunilor: Israel - Italia, luni, 21:45, DGS 2

CFR Cluj - ”U” Cluj, din etapa a 4-a a SuperLigii, s-a încheiat cu victoria ”Șepcilor Roșii”, scor 3-2.

CFR Cluj - ”U” Cluj 2-3. ”Șepcile Roșii” au întors scorul și s-au impus în derby-ul din Gruia

După trei ocazii ratate, CFR Cluj a deschis scorul în minutul 24, prin Adrian Păun, care a înscris cu o execuție din ”foarfecă”.

Prima parte a jocului dintre cele două formații s-a încheiat cu ocazii ratate pe rând de Blănuță, Chipciu, Thiam și Dan Nistor.

Repria a doua a început cu o ratare a lui Andrei Artean în minutul 53, iar în minutul 59, Masoero a înscris golul de 1-1 al celor de la ”U” Cluj, cu o lovitură de cap.

În minutul 67, Matei Ilie a comis henț în careu, iar Radu Petrescu a acordat lovitură de la 11 metri. Dan Nistor a înscris fără probleme de la punctul cu var un minut mai târziu.

CFR Cluj a egalat apoi prin Michael, în minutul 72. ”Șepcile Roșii” au dat apoi lovitura în minutul 77, prin Ovidiu Popescu, care a înscris cu o lovitură de cap la colțul lung.

După ce Bic a trecut pe lângă 4-2 în minutul 80, meciul s-a încheiat cu ratarea lui Daniel Bîrligea din minutul 90+1, dar și cu un penalty solicitat în minutul 90+3, pentru henț.

Clasamentul SuperLigii

clasament-superliga
Clasamentul SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat CFR Cluj - ”U” Cluj 2-3

Inițial, sorții au decis ca cei de la U Cluj să fie gazde, însă diriguitorii ”Șepcilor Roșii” au apelat la o metodă inedită pentru a evita ca acest meci să se dispute în afara Clujului.

Ce s-a întâmplat, de fapt? Zilele acestea, la Cluj, are loc Untold, celebrul festival de muzică, găzduit de Cluj Arena. În aceste condiții, cei de la ”U” ar fi fost nevoiți să plece din oraș pentru meciul din această rundă.

Așa că s-a evitat plecarea prin propunerea înaintată celor de la CFR Cluj și LPF prin care s-a cerut schimbarea gazdei. ”Ceferiștii” au fost de acord cu rocada, astfel că suporterii vor lua cu asalt tribunele cochetului stadion din Gruia.

CFR Cluj - U Cluj Live Video, 22:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

CFR Cluj: R. Sava - Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora - Muhar, Artean, Tachtsidis - Deac, Bîrligea, Korenica
Antrenor: Dan Petrescu

U Cluj: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Rață, Nistor, Tchassem - Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Radu Petrescu
Asistenți: Mircea Grigoroiu, Sebastian Gheorghe
Arbitru VAR: Andrei Chivulete
Arbitru AVAR: Marius Marica
Stadion: Dr. Constantin Rădulescu.

CFR Cluj - U Cluj Live Video, 22:00, Digi Sport 1 | Cum și-a motivat Ioan Ovidiu Sabău jucătorii

Ioan Ovidiu Sabău (56 de ani) a prefațat derby-ul local, dintre CFR Cluj și Universitatea Cluj. Antrenorul ”Șepcilor Roșii” e convins că fotbaliștii săi îi pot învinge pe ”Feroviari”, dacă vor aborda meciul cu ”tupeu”.

E clar că va fi un meci special, și pentru ei, și pentru noi. E o încărcătură diferită, emoțiile, stările, pasiunea care există la aceste jocuri, atât între jucători, cât și între fanii noștri și ai lor.

Sunt niște ambiții și sper să le gestionăm bine, să fie un joc de fotbal până la urmă.

Noi să avem o zi bună ca și formă sportivă, pot să folosesc expresia 'tupeu'. Mai mult tupeu, mai multă personalitate, mai mult curaj față de ultimele două jocuri jucate în Gruia, unde din păcate am fost destul de timizi și fricoși.

Nu mai vreau să mai văd astfel de jucători. Am jucători cu multă personalitate, cu experiență și toți din jurul lor avem alte așteptări. Asta nu înseamnă că e o presiune pe care eu o pun asupra lor.

Trebuie să ne găsim un anume echilibru, dar trebuie să fim bărbați. Ei reușesc să se motiveze total diferit față de meciurile cu celelalte echipe, pentru că așa au arătat întotdeauna cu noi.

Am avut mai mulți suporteri decât ei în Gruia și asta i-a motivat pe ei foarte tare și asupra noastră a apăsat foarte mult atmosfera. Am fost foarte timizi la cele două jocuri pierdute fără drept de apel și rușinos, până la urmă.

Nu mai vreau să văd astfel de jucători și o echipă apatică, pentru că așteptările sunt altele. Poți pierde, e un joc de fotbal, dar tu ca echipă trebuie să ai altă stare de spirit”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, înainte de CFR Cluj - ”U” Cluj.

CFR Cluj - U Cluj Live Video, 22:00, Digi Sport 1 | Petrescu, despre Louis Munteanu: ”De ce să nu fie titular?”

Dan Petrescu a transmis că la meciul cu ”U” Cluj va conta pe serviciile lui Louis Munteanu, însă nu știe încă dacă fostul atacant al Fiorentinei va bifa minute încă din startul meciului sau va intra pe parcurs.

E clar că e atmosferă bună. Sper că s-au odihnit jucătorii. Sunt foarte multe meciuri, nu e ușor. Când schimbi echipa de la meci la meci nu e ușor, dar asta trebuie să facem. E foarte bine că ne-am calificat, însă și campionatul e foarte important.

Vor fi schimbări în primul 11. N-au timp să-și revină jucătorii în două zile și jumătate. Drumul a fost destul de greu, am ajuns la 5 dimineață acasă.

Avem și niște jucători cu anumite vârste. La cei tineri e mai ușor, dar la ceilalți e foarte greu, mai ales că e și căldură. Căldura ne omoară mai rău.

Pe Louis Munteanu l-am văzut doar la antrenament, ieri. E greu să-mi dau cu părerea. Trebuie să cred în el, în ce-mi spune el și ce a făcut în Italia. Normal că Fiorentina face antrenamente bune.

N-a jucat, nu știe lotul, dar nu mai avem timp să ne cunoaștem pentru că meciurile vin peste noi. El trebuie să intre în teren și să joace fotbal.

Sper să și aibă noroc, la primul meci trebuie să ai noroc. Da, de ce să nu fie titular mâine seară? Vedem, ori pe bancă, ori titular. E posibil orice”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.