fc botosani
Patronul a mărit salarii, a schimbat antrenori, a făcut eforturi imense, dar echipa e tot penultima
FOTBAL: FC BOTOSANI - PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.09.2024)
”Sunt dezamăgit, supărat, frustrat”. Liviu Ciobotariu nu și-a iertat elevii, după Botoșani - Petrolul 0-2
denis-alibec
Denis Alibec a spus ce s-a întâmplat la pauză, după scenele rare din prima repriză: ”Știți că sunt nervos”
FC Botosani FC Botosani
0 - 2
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Du 01.09.2024 16:30

Botoșani - Petrolul 0-2 | ”Găzarii” dau lovitura cu două goluri marcate în prelungiri

01.09.2024, 18:30

• Premier League: Tottenham - Arsenal, duminică, 16:00, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

Petrolul Ploiești a reușit să o învingă pe Botoșani, scor 2-0, în cadrul etapei a opta din SuperLiga României.

• Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, dar și în format Live Video pe digisport.ro.

Botoșani - Petrolul 0-2

După un meci cu foarte puține ocazii, ”Găzarii” s-au trezit în prelungiri și a marcat de două ori prin Mihnea Rădulescu (90+4) și Gicu Grozav (90+6).

Petrolul pleacă din Moldova cu toate cele trei puncte și a urcat până pe locul al patrulea, în timp ce Botoșani a rămas pe 14.

VIDEO cu rezumatul partidei:

Botoșănenii au jucat doar două meciuri acasă sezonul acesta, cu UTA, scor 1-0,  și cu Oțelul, scor 2-3. De partea cealaltă, ploieștenii au marcat în deplasare doar în întâlnirea cu Unirea Slobozia, scor 1-2 și cu Dinamo, scor 4-1.

În ultimele cinci partide jucate pe teren propriu cu Petrolul, FC Botoșani a câștigat de trei ori, Petrolul Ploiești a obținut o singură victorie, iar un meci s-a terminat la egalitate.
FC Botoșani ocupă locul 14 în clasament, cu șase puncte, în timp ce Petrolul este pe 6, cu zece puncte.

FC Botoșani: Kukić, Matricardi, G. Miron, Şeroni, Álex Díez, Florescu, Aldaír Ferreira, Ţigănaşu, L. Fülöp, Enzo López, Bodişteanu
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Petrolul: Zima, Ricardinho, Papp, Huja, L. Dumitriu, T. Keita, Jyry, Rădulescu, Hanca, Grozav, Tudorie
Antrenor: Mehmet Topal

Conducătorii Petrolului vor să dea lovitura în mercato! De la ce echipe din Europa doresc să aducă jucători

Cristian Fogarassy, membru al Consiliului Director de la Petrolul, a anunțat noi transferuri la ”Găzari”. Deoarece noul acționariat este din Turcia, șefii Petrolului se gândesc să transfere jucători de la marile cluburi din Super Lig.

Încercăm sa transferăm un număr 10 și un atacant. Așteptăm și noi ultima săptămână, atunci când o să mai fie ceva. Și din 'afară' căutăm niște variante, poate de la primele trei echipe de la ei (n.r. Turcia): Galatasaray, Fenerbahce sau Beșiktaș.

Să vină sub formă de împrumut, iar mare parte din salariu să fie susținută de către clubul de la care vor veni jucătorii. Căutăm o oportunitate. Să cumpărăm noi de la Beșiktaș sau de la Fenerbahce este imposibil acum.

O colaborare prin partenerii noștri turci s-ar putea face. Și atunci ei să vină și să zică 'Ok, prefer să îl dau pe jucător să joace meci de meci într-o ligă bună din Europa', decât să îl dea în liga a doua în Turcia sau pe la o echipă care se luptă la retrogradare.

Să vină la noi, să joace meci de meci, dacă este valoros, bineînțeles. Să avem și noi un procent de la el la vânzare, că am făcut parteneriat... sub formă de genul ăsta să fie”, a declarat Cristian Fogarassy, potrivit iAMsport.ro.

• 90+7 final
    Final meci
  • 90+6 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Gicu Grozav intră în careu, șutează la colțul lung și face 2-0!

• 90+4 g

Mihnea Rădulescu șutează din interiorul careului și îl învinge pe Kukic!

• 87 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Mario Bratu trimite periculos din lovitură liber, dar Kukic respinge în corner!

• 79 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

Mario Bratu îl înlocuiește pe Tommi Jyry!

• 78 oc
    Ocazie FC Botosani

Eduard Florescu șutează din marginea careului, dar balonul trece pe lângă poarta lui Zima!